Singapur Ta'lim vazirligi maktablarda tengdoshlarini tahqirlash, jumladan kiberbullingga qarshi kurashishning yangi qoidalarini tasdiqladi. Endilikda o'g'il bolalarga nisbatan darra bilan savalash jazosi qo'llanishi mumkin, deb xabar bermoqda Guardian nashri ta'lim vaziri Desmond Lining bayonotiga tayanib.
Yangiliklar seshanba kuni mamlakat parlamentida muhokama qilindi. Darra bilan urish jazosi istisno tariqasida faqat 9 yoshdan katta o'g'il bolalarga nisbatan qo'llanadi. Eng ko'p zarbalar soni — uchta. Ushbu tizim 2027-yildan boshlab Singapurning barcha maktablarida joriy etiladi.
Singapur qonunchiligiga ko'ra, qiz bolalarga nisbatan jismoniy jazo qo'llash taqiqlangani sababli ularga nisbatan muqobil choralar: sinfda qoldirish, darslardan chetlashtirish va xulq-atvori uchun bahosini pasaytirish kabi jazolar qo'llanadi.
Vazirning so'zlariga ko'ra, jismoniy jazo faqat “nojo'ya xatti-harakatning jiddiyligini hisobga olgan holda, boshqa barcha choralar yetarli bo'lmay qolgan taqdirdagina” ishlatiladi. U maktab ma'muriyati o'quvchining xavfsizligini ta'minlash uchun “qat'iy protokollarga” amal qilishini ta'kidladi.
“Jismoniy jazo direktor tomonidan ma'qullanishi va faqat vakolatli o'qituvchilar tomonidan amalga oshirilishi kerak. Maktablar o'quvchining yetilganlik darajasini hamda jismoniy jazo unga o'z xatosidan saboq chiqarishga va qilgan ishining jiddiyligini anglashga yordam berishi kabi omillarni hisobga oladi”, — dedi Desmond Li.
Darra bilan savalashdan keyin maktab “o'quvchining ahvoli va yutuqlarini kuzatib boradi” hamda zarurat tug'ilganda psixologik yordam ko'rsatilishini ta'minlaydi, deya qo'shimcha qildi Li.
Intizom choralarini kuchaytirishga o'tgan yili mamlakatda yuz bergan, jamiyatda katta shov-shuv uyg'otgan bir nechta tahqirlash holatlari sabab bo'lgan, deb qayd etadi Guardian.
Darra bilan savalash jazosi Singapurda XIX asrda Britaniya mustamlakachiligi davrida joriy etilgan bo'lib, bugungi kunda ham bosqinchilik, firibgarlik yoki viza muddatini 90 kundan ortiq o'tkazib yuborish kabi jinoyatlarni sodir etgan 50 yoshdan kichik erkaklarga nisbatan qo'llanmoqda.
Jahon sog'liqni saqlash tashkilotining o'tgan yili e'lon qilingan ma'ruzasida aytilishicha, jismoniy jazolar hamon keng tarqalgan amaliyot bo'lib qolmoqda hamda bolalarning jismoniy va ruhiy salomatligiga jiddiy zarar yetkazmoqda. JSST ma'lumotlariga ko'ra, dunyoda har yili 18 yoshgacha bo'lgan qariyb 1,2 milliard bola oilada jismoniy jazoga duchor bo'ladi.

Министерство образования Сингапура утвердило новые правила борьбы с травлей в школах, включая кибербуллинг. Теперь к мальчикам, унижающим сверстников, может применяться наказание в виде порки, сообщает Guardian со ссылкой на заявление министра образования Десмонда Ли.
Нововведения были обсуждены во вторник в парламенте страны. Порка применяется в исключительных случаях только к мальчикам старше 9 лет. Максимальное количество ударов — три. Система будет внедрена во всех школах Сингапура с 2027 года.
По законодательству Сингапура, физические наказания запрещены в отношении девочек, поэтому для них предусмотрены альтернативные меры: оставление после уроков, отстранение от занятий и снижение оценки за поведение.
По словам министра, физическое наказание применяется только «с учетом серьезности проступка, когда все другие меры оказались недостаточными». Он подчеркнул, что школьная администрация будет следовать «строгим протоколам» для обеспечения безопасности ученика.
«Физическое наказание должно быть одобрено директором и осуществляться только уполномоченными учителями. Школы учитывают уровень зрелости ученика и то, поможет ли физическое наказание ему извлечь урок и осознать серьезность содеянного», — заявил Десмонд Ли.
После порки школа «будет отслеживать состояние и успеваемость ученика», а также обеспечит психологическую помощь при необходимости, добавил Ли.
Ужесточение дисциплинарных мер было вызвано несколькими громкими случаями травли в прошлом году, которые вызвали широкий общественный резонанс, отмечает Guardian.
Порка как наказание была введена в Сингапуре в XIX веке в период британского колониализма и до сих пор применяется к мужчинам младше 50 лет за такие преступления, как грабеж, мошенничество или превышение срока визы более чем на 90 дней.
В докладе Всемирной организации здравоохранения, опубликованном в прошлом году, говорится, что физические наказания остаются широко распространенной практикой и наносят серьезный вред физическому и психическому здоровью детей. По данным ВОЗ, ежегодно в мире около 1,2 миллиарда детей в возрасте до 18 лет подвергаются физическим наказаниям в семье.