Amerikalik sobiq harbiy uchuvchi Mayk Smit o‘n yildan ortiq vaqt davomida qiruvchi samolyotlarda xizmat qilgan. Biroq u dengiz flotidan chiqib, daraxt ekish va barqarorlik bilan shug‘ullanishga qaror qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu o‘zgarishga bolaligida guvoh bo‘lgan yong‘in sabab bo‘lgan.
Smitning ta’kidlashicha, u iqlim sohasida erkaklardan ko‘ra ko‘proq ayollarni ko‘rgan. Bu hodisa “yashil gender farqi” deb nomlanadi. Kaliforniya universiteti siyosatshunosi Amanda Kleitonning tadqiqotiga ko‘ra, boy mamlakatlarda erkaklar iqlim o‘zgarishiga nisbatan ko‘proq shubha bilan qaraydilar.
Kleitonning aniqlashicha, iqlim o‘zgarishi siyosiylashgan sari o‘ng qanot elitalari shubhali e’tiqodlarni targ‘ib qiladi. Bu ko‘pincha erkaklarni nishonga olgan rivoyatlarni o‘z ichiga oladi: gaz bilan ishlaydigan avtomobillardan voz kechish yoki qazilma yoqilg‘i sektoridagi ish o‘rinlariga tahdid.
Shvetsiyalik psixolog Vidar Vetterfalk erkaklar bilan tabiatga bo‘lgan muhabbat va uning kelajagi haqida g‘amxo‘rlik qilish mavzularida suhbatlar o‘tkazadi. Uning fikricha, erkaklarga aybdorlik hissini yuklamasdan, ular bilan bog‘lanish muhim.
Smitning aytishicha, sobiq qiruvchi uchuvchi sifatida uning “erkaklik kartasi” hech qachon olib tashlanmaydi, bu esa unga an’anaviy ravishda “ayollarga xos” deb qaraladigan mavzularda erkin gapirish imkonini beradi. U erkaklarni iqlim harakatiga jalb qilishning kaliti ularga maqsad va vazifa hissini berishdir, deb hisoblaydi.

Бывший американский пилот ВМС Майк Смит после более чем десяти лет службы решил круто изменить свою жизнь и заняться посадкой деревьев и устойчивым развитием. По его словам, семена этого решения были посеяны в детстве, когда он увидел масштабный лесной пожар в Айдахо.
Со временем Смит заметил, что в климатической сфере работает больше женщин, чем мужчин. Это явление, известное как «зеленый гендерный разрыв», подтверждается исследованиями. Политолог из Калифорнийского университета Аманда Клейтон обнаружила, что в богатых странах мужчины проявляют больше скептицизма по отношению к изменению климата.
Клейтон объясняет это политизацией климата: правые элиты продвигают климатически скептические нарративы, которые особенно затрагивают мужчин. Речь идет о страхе перед отказом от бензиновых автомобилей и угрозой рабочим местам в сфере ископаемого топлива, где доминируют мужчины.
Психолог Видар Веттерфальк из шведской организации MÄN работает с мужчинами, помогая им выразить любовь к природе и беспокойство о ее будущем. Он подчеркивает важность создания связи, а не чувства вины.
Майк Смит считает, что его опыт бывшего пилота дает ему «карт-бланш» для обсуждения тем, традиционно считающихся женскими. Он уверен, что ключ к вовлечению мужчин в климатические действия — это чувство цели и миссии, а также демонстрация практических выгод, таких как экономия на топливе.