“Biz sevimli erimiz, o‘g‘limiz, akamiz va amakimiz Jeyson Kollinz glioblastoma bilan jasoratli kurashdan so‘ng vafot etganini chuqur qayg‘u bilan bildiramiz”, dedi oilasi seshanba kuni bergan bayonotda.
Kollinz sentabr oyida miya shishi tufayli davolanayotganini ma’lum qilgan edi, keyinroq u miya saratonining agressiv shakli – to‘rtinchi bosqich glioblastoma bilan kasallanganini oshkor qildi.
Bo‘yi 2,13 metr bo‘lgan basketbolchi 2013-yilda Shimoliy Amerikaning to‘rtta asosiy professional sport ligasidan birida faoliyat yuritayotgan birinchi erkak sportchi sifatida o‘zining gey ekanligini ochiq e’lon qilgani bilan dunyo e’tiborini tortdi.
Markaziy o‘yinchi NBA’da 13 mavsum o‘tkazdi. U 2001-yilgi draftda Xyuston Rokets tomonidan 18-raqam ostida tanlangan, so‘ng draft kechasida o‘sha paytdagi Nyu-Jersi Netsga almashtirilgan. Shuningdek, u Memfis Grizzlis, Minnesota Timbervulfs, Atlanta Xouks, Boston Seltiks va Vashington Uizards jamoalarida o‘ynagan.
Kollinz Nets bilan 2002 va 2003-yillarda ketma-ket NBA finaliga chiqishga yordam berdi, jamoadoshlari Jeyson Kidd va Richard Jefferson bilan birga.
Sports Illustrated jurnalida chop etilgan birinchi shaxs inshosida gey ekanligini oshkor qilganidan so‘ng, Kollinz butun sport dunyosidan, jumladan, o‘sha paytdagi AQSh prezidenti Barak Obamadan ham keng qo‘llab-quvvatlandi.
“Jeyson kutilmagan tarzda hayotlarni o‘zgartirdi va uni taniganlar hamda uzoqdan hayrat bilan kuzatganlar uchun ilhom manbai bo‘ldi”, dedi uning oilasi. “Oilamiz uni juda sog‘inadi.”
Kollinzning sobiq agenti va Detroyt Pistons vitse-prezidenti Arn Tellem, uning o‘z qarorini oshkor qilishi hayotlarni o‘zgartirganini aytdi.
“Jeysonning merosi bag‘rikenglik, qadr-qimmat, hurmat, inklyuzivlik, rahm-shafqat va tushunish uchun mayoq bo‘lib qoladi”, dedi Tellem bayonotida. “U bu dunyoni topganidan ko‘ra yaxshiroq qoldirdi.”

Джейсон Коллинз, первый открытый гей среди действующих игроков Национальной баскетбольной ассоциации (НБА), скончался в возрасте 47 лет после борьбы с раком.
«Мы с глубокой скорбью сообщаем, что Джейсон Коллинз, наш любимый муж, сын, брат и дядя, скончался после мужественной борьбы с глиобластомой», — говорится в заявлении семьи во вторник.
Коллинз в сентябре сообщил, что проходит лечение от опухоли головного мозга, а позже раскрыл, что у него четвертая стадия глиобластомы — агрессивной формы рака мозга.
Двухметровый центровой (рост 2,13 м) попал в заголовки газет в 2013 году, став первым действующим спортсменом-мужчиной в одной из четырех крупнейших профессиональных спортивных лиг Северной Америки, публично совершившим каминг-аут.
Он отыграл 13 сезонов в НБА. Был выбран 18-м номером на драфте 2001 года «Хьюстон Рокетс», затем обменян в «Нью-Джерси Нетс» в ночь драфта. Также выступал за «Мемфис Гриззлис», «Миннесоту Тимбервулвз», «Атланту Хокс», «Бостон Селтикс» и «Вашингтон Уизардс».
Коллинз помог «Нетс» выйти в финал НБА в 2002 и 2003 годах вместе с Джейсоном Киддом и Ричардом Джефферсоном.
После публикации эссе от первого лица в Sports Illustrated, где он раскрыл свою гомосексуальность, Коллинз получил широкую поддержку в спортивном мире, в том числе от тогдашнего президента США Барака Обамы.
«Джейсон менял жизни неожиданными способами и был вдохновением для всех, кто знал его и восхищался им издалека», — заявила его семья. «Наша семья будет очень скучать по нему».
Арн Теллем, бывший агент Коллинза и нынешний вице-председатель «Детройт Пистонс», сказал, что его решение совершить каминг-аут изменило жизни.
«Наследие Джейсона — это маяк терпимости, достоинства, уважения, инклюзивности, сострадания и понимания», — заявил Теллем. «Он оставил этот мир лучше, чем нашел его».