Jang Netflix’da namoyish etiladigan birinchi MMA kartasining bir qismi bo‘lib, uni Most Valuable Promotions ishlab chiqaradi. Kartada, shuningdek, Francis Ngannou va Philipe Lins o‘rtasidagi og‘ir vazn toifasidagi jang, hamda Nate Diaz va Mike Perry o‘rtasidagi jang ham bor.
Asosiy karta taxminan 9:00 da (Sharqiy vaqt bilan) boshlanadi, dastlabki janglar esa 6:00 da boshlanadi. Asosiy karta Netflix’da, dastlabki janglar esa Tudum’da translyatsiya qilinadi.
Jang 140 funt (63,5 kg) vazn toifasida, besh raunddan iborat bo‘lib, sportchilar 4 untsiya (113 g) qo‘lqop kiyishadi. Jang UFC kabi yirik promoushenlar tomonidan qabul qilingan Yagona MMA qoidalari bo‘yicha o‘tkaziladi.
44 yoshli Carano va Cris Cyborg 2009 yilda Strikeforce promoushenida birinchi ayollar bosh jangini o‘tkazgan edi. Carano o‘sha jangda mag‘lub bo‘lib, 7-1 rekord bilan nafaqaga chiqdi. 39 yoshli Rousey ketma-ket oltita UFC jangida g‘alaba qozonib, ayollar jang san’ati tarixidagi eng mashhur sportchiga aylandi, ammo 12-2 rekord bilan nafaqaga chiqdi.
Rousey so‘nggi ikki UFC jangida mag‘lub bo‘lgach, sog‘lig‘ini, jumladan, miya chayqalishiga moyilligini birinchi o‘ringa qo‘yish kerakligini tushundi va aktyorlik hamda professional kurashga o‘tdi. “Tanamga dam berish va shifo topishga ruxsat berishim kerak edi”, dedi u Associated Press’ga. Rousey ABC Sport Daily’ga bergan intervyusida faoliyatining oxiriga kelib MMAga bo‘lgan muhabbatini yo‘qotganini aytdi.
“Bu mening barcha oldingi assotsiatsiyalarni o‘zgartirish va bu ishni yana o‘zimga qaytarish imkoniyatim”, dedi u. Bir necha hafta oldin Rousey UFCning Oq uydagi tadbirini “oligarxlarning xushomadgo‘ylik bayrami” deb tanqid qildi va o‘z jangini targ‘ib qildi.
Carano MMA dan ketganidan keyin aktyorlik faoliyatida muvaffaqiyat qozondi, xususan, “The Mandalorian” serialidagi Cara Dune roli bilan. Ammo u jangovar merosini eslatmoqchi ekanligini aytdi. “Men Ronda Rousey bilan jang qilish uchun emas, g‘alaba qozonish uchun jang qilaman”, dedi u ESPN’ga. Rousey hozirda -600 favorit (taxminan 86% g‘alaba ehtimoli), Carano esa +425 autsayder.

Бывшая звезда UFC Ронда Роузи и пионерка женского MMA Джина Карано наконец-то встретятся 16 мая 2026 года на арене Intuit Dome в Лос-Анджелесе после долгого перерыва в карьере.
Бой является частью первой карты MMA, которая будет показана на Netflix, и продюсируется Most Valuable Promotions. В карту также входят тяжеловесный бой между Фрэнсисом Нганну и Филипе Линсом, а также поединок Нейта Диаса и Майка Перри.
Основная карта начнется примерно в 9 вечера по восточному времени, предварительные бои — в 6 вечера. Основная карта будет транслироваться на Netflix, предварительные бои — на Tudum.
Бой в полулегком весе (140 фунтов, 63,5 кг) состоит из пяти раундов по пять минут, бойцы будут в перчатках весом 4 унции (113 г). Поединок пройдет по Единым правилам MMA, принятым крупными промоушенами, такими как UFC.
44-летняя Карано и Крис Сайборг были первыми женщинами, возглавившими крупное событие MMA в 2009 году в Strikeforce. Карано ушла после поражения с рекордом 7-1. 39-летняя Роузи стала, пожалуй, самой известной спортсменкой в истории женских единоборств, выиграв шесть боев UFC подряд, но ушла с рекордом 12-2 после поражений от Холли Холм и Аманды Нуньес.
После двух последних поражений в UFC Роузи поняла, что нужно заботиться о здоровье, включая повышенную подверженность сотрясениям мозга, и ушла в актерство и рестлинг. «Мне нужно было дать телу отдохнуть и восстановиться», — сказала она Associated Press. В интервью ABC Sport Daily она призналась, что к концу карьеры потеряла любовь к MMA.
«Это мой шанс изменить все прежние ассоциации и снова сделать это дело своим», — заявила она. Несколько недель назад Роузи раскритиковала предстоящее мероприятие UFC в Белом доме как «олигархическую лесть» и продвигала свой бой.
Карано добилась успеха в актерской карьере после ухода из MMA, особенно в роли Кары Дюн в сериале «Мандалорец». Но она хочет напомнить о своем бойцовском наследии. «Я дерусь не ради того, чтобы сказать, что дралась с Рондой Роузи. Я дерусь, чтобы победить», — сказала она ESPN. Роузи является фаворитом с коэффициентом -600 (примерно 86% вероятности победы), Карано — аутсайдером с +425.