Texas shtatining Grapevine shahrida bir kishi Tesla Cybertruck mashinasini ataylab ko‘lga haydab, uning "Wade Mode" funksiyasini sinab ko‘rgani uchun hibsga olindi. Grapevine politsiya departamenti xabariga ko‘ra, voqea dushanba kuni Grapevine ko‘lida sodir bo‘lgan.
Politsiya xodimlari suvga cho‘kib qolgan va haydovchi hamda yo‘lovchilar tomonidan tashlab ketilgan mashinani qutqarish uchun chaqirilgan. Mashina suv olib, tiqilib qolgan.
Tesla’ning onlayn qo‘llanmasiga ko‘ra, Wade Mode Cybertruck’ga maksimal 81,5 sm chuqurlikdagi daryo yoki soylardan o‘tish imkonini beradi. Biroq haydovchi bu funksiyadan noto‘g‘ri foydalangan.
Haydovchi ko‘lning yopiq qismida transport vositasini boshqarish va suv xavfsizligi jihozlari qoidalarini buzganlikda ayblanib hibsga olingan. Grapevine o‘t o‘chirish bo‘limining suv qutqaruv guruhi mashinani qirg‘oqdan olib chiqishda yordam bergan.
Politsiya bayonotiga ko‘ra, haydovchi "Cybertruck’ning Wade Mode funksiyasidan foydalanish uchun ataylab ko‘lga kirganini" tan olgan. Shundan so‘ng mashina ishdan chiqib, suv olgan.
Politsiya qo‘shimcha qilishicha, "mashina texnik jihatdan sayoz chuchuk suvli hududlarga kira olsa-da, bu Texas qonunchiligiga ko‘ra huquqiy va xavfsizlik muammolarini keltirib chiqarishi mumkin".
Grapevine politsiyasi vakili Katharina Gamboa: "Biz hech kimni mashinasini ataylab suvga haydashga undamaymiz. Bu nafaqat xavfsizlik, balki huquqiy muammo hamdir", degan.
Tesla Cybertruck 2019-yilda taqdim etilgan va 2023-yilda ommaga chiqarilgan elektr pikapdir. U raketa kabi, o‘q o‘tmaydigan po‘lat materiallardan yasalgan.
Tesla’ning foydalanuvchi qo‘llanmasida aytilishicha, haydovchi suvga kirishdan oldin uning chuqurligini o‘lchashi kerak va suvda haydash natijasida yetkazilgan zarar kafolat bilan qoplanmaydi.

В Техасе, в городе Грейпвайн, мужчина был арестован за то, что якобы намеренно въехал на своем Tesla Cybertruck в озеро, чтобы протестировать функцию "Wade Mode". Полиция Грейпвайна сообщила, что в понедельник их вызвали для извлечения автомобиля из озера Грейпвайн.
Машина была брошена водителем и пассажирами после того, как набрала воду и застряла. Согласно онлайн-руководству Tesla, Wade Mode позволяет Cybertruck въезжать в водоемы глубиной до 81,5 см.
Водитель был арестован по обвинению в управлении транспортным средством в закрытой части озера и нарушении правил безопасности на воде. Пожарная служба Грейпвайна помогла полиции извлечь частично затопленный автомобиль.
В заявлении полиции говорится, что "водитель заявил, что намеренно въехал в озеро, чтобы использовать функцию Wade Mode", после чего "автомобиль вышел из строя и набрал воду".
Полиция добавила: "Хотя автомобиль физически способен въезжать в мелководные пресноводные участки, это может создать юридические и безопасностные проблемы по законодательству Техаса".
Представитель полиции Катарина Гамбоа заявила: "Мы не рекомендуем намеренно въезжать в воду. Это не только вопрос безопасности, но и юридический вопрос".
Tesla Cybertruck — электрический пикап из пуленепробиваемой стали, представленный в 2019 году и выпущенный в 2023 году.
В руководстве пользователя Tesla указано, что водитель обязан "оценить глубину водоема перед въездом", а повреждения от воды не покрываются гарантией. Максимальная глубина преодоления — около 32 дюймов (815 мм).