Toshkentdagi Astronomiya parkida joylashgan ARTepa san’at galereyasida shveysariyalik rassom Peter Ershmanning shaxsiy ko‘rgazmasi ochildi. “Qo‘g‘irchoqlar” nomli ushbu ko‘rgazma Markaziy Osiyo san’at va madaniyat dasturi (CAACP) hamda Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi (SDC) hamkorligida “Art Station: so‘z erkinligi, badiiy ijod, inklyuziv muloqot va jamiyat rivoji chorrahalari” loyihasi doirasida tashkil etilgan. Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi ham ko‘maklashgan.
Ko‘rgazma insoniyatning texnologiyalar, tabiat va atrof-muhit bilan munosabatlariga bag‘ishlangan. Galereya maydoni tableaux vivants — “jonli kartinalar” formatidagi videoinstallyatsiyalar bilan bezatilgan. Muallif vizual san’at va qo‘g‘irchoq obrazlari orqali iste’mol, ekologik beqarorlik, raqamli dunyodan uzoqlashish va ijtimoiy yakkalanish mavzularini tadqiq etadi.
Loyiha kuratori Dona Qulmatovaning aytishicha, rassom videoinstallyatsiyalar orqali zamonaviy hayotning takrorlanuvchi ssenariylarini, insonning ekologiyaga ta’sirini va takrorlanadigan xatolarning oqibatlarini ko‘rsatadi. “Peter Ershmann yigirma yildan ortiq vaqt davomida videoinstallyatsiya yo‘nalishida ijod qilib keladi. U raqamli tableaux vivants — o‘ziga xos ‘jonli kartinalar’ni yaratadi. Ularda qahramonlar bir xil harakat va odatiy ishlarni qayta-qayta takrorlaydi. Bu esa zamonaviy hayotning kundalik marosimlarini eslatib, insonga ta’sir qiluvchi tizimlar — texnologiyalar, ijtimoiy me’yorlar, iqtisodiy jarayonlar va ekologik o‘zgarishlarning metaforasiga aylanadi”, — deydi u.
Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov ko‘rgazma ochilishida ekspozitsiya nafaqat san’at, balki har bir kishining hayotidagi odatlar haqida ekanini ta’kidladi. “Qo‘g‘irchoqlar timsoli insonlar ba’zan bir xil qolipda, kundalik odatlar girdobida yashab, o‘z xatti-harakatlari va tanlovlari jamiyat hamda atrof-muhitga qanday ta’sir qilayotganini sezmay qolishini ifodalaydi”, — dedi u.
Ko‘rgazmada “Qayiq”, “Ko‘rinmaslar”, “Bog‘”, “O‘tloq” va “Qor sharlari” kabi videoinstallyatsiyalar namoyish etilmoqda. Rassomning so‘zlariga ko‘ra, asarlar aniq ma’lumot berishdan ko‘ra, odamlar uchrashib, muhokama qilishi va o‘ylashi uchun ilhomlantiruvchi platforma yaratishga qaratilgan. Ko‘rgazma 31-iyulga qadar davom etadi va kirish bepul.

В художественной галерее ARTepa в парке Астрономии в Ташкенте открылась персональная выставка швейцарского художника Петера Эршмана. Выставка под названием «Куклы» организована в рамках проекта «Art Station: перекрестки свободы слова, художественного творчества, инклюзивного диалога и развития общества» при сотрудничестве Программы по искусству и культуре Центральной Азии (CAACP) и Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству (SDC). Национальный комитет по экологии и изменению климата также оказал поддержку.
Экспозиция посвящена отношениям человечества с технологиями, природой и окружающей средой. Пространство галереи украшено серией видеоинсталляций в формате tableaux vivants — «живых картин». Художник исследует темы потребления, экологической нестабильности, отчуждения от цифрового мира и растущей социальной изоляции через визуальное искусство и образы кукол.
Куратор проекта Дона Кулматова отметила, что художник через видеоинсталляции показывает повторяющиеся сценарии современной жизни, влияние человека на экологию и последствия повторяющихся ошибок. «Петер Эршман работает в направлении видеоинсталляции более двадцати лет. Он создает цифровые tableaux vivants — своеобразные 'живые картины', где персонажи снова и снова повторяют одни и те же действия и рутинные дела. Это напоминает повседневные ритуалы современной жизни и становится метафорой систем, влияющих на человека — технологий, социальных норм, экономических процессов и экологических изменений», — сказала она.
Председатель Национального комитета по экологии и изменению климата Азиз Абдухакимов на открытии подчеркнул, что экспозиция — это не только искусство, но и привычки каждого человека. «Образ кукол символизирует, что люди иногда живут по одному шаблону, в водовороте повседневных привычек, не замечая, как их действия и выбор влияют на общество и окружающую среду», — заявил он.
На выставке представлены видеоинсталляции «Лодка», «Невидимые», «Сад», «Луг» и «Снежные шары». По словам художника, его работы не несут конкретной информации, а скорее создают вдохновляющую платформу для встреч, обсуждений и размышлений. Выставка продлится до 31 июля, вход свободный.