Leyptsig Bax festivali tashkilotchilari bastakor Iogann Sebastyan Baxning eng sevimli kantatalarini aniqlash uchun yirik so‘rovnoma o‘tkazdi. 20 davlatdan 7000 dan ortiq Bax muxlisi o‘z ovozini berdi. Natijada eng yaxshi 50 ta kanta aniqlandi va ular 11-21 iyun kunlari bo‘lib o‘tadigan festivalda ijro etiladi.
Badiiy rahbar Maykl Maulning aytishicha, eng baland va tantanali kantatalar emas, balki sokin va chuqur falsafiy matnli asarlar yuqori o‘rinlarni egallagan. Bu Bax musiqasining bugungi kunda odamlar uchun ahamiyatini ko‘rsatadi.
Festival doirasida Eyzenaxdagi Bax muzeyida “Bax festivallari: fenomen” ko‘rgazmasi ochildi. Muzey direktori Yorg Xansen 82 ta muntazam o‘tkaziladigan Bax festivalini aniqladi. Eng ko‘p festivallar AQShning Bethlehem shahrida bo‘lib o‘tgan – 1912 yildan beri 118 ta.
Eng yosh festival 10 yil oldin Quddusda tashkil etilgan. Germaniyadan tashqaridagi eng yirik festivallar Malayziya va Oregon shtatida joylashgan. Ko‘rgazmada tarixiy dasturlar, fotosuratlar, avtograflar va 58 ta festival plakatlari namoyish etilmoqda.

Организаторы Лейпцигского Баховского фестиваля провели масштабный опрос, чтобы определить самые любимые кантаты Иоганна Себастьяна Баха. Более 7000 поклонников из 20 стран отдали свои голоса. Топ-50 кантат будет исполнен на фестивале с 11 по 21 июня.
Художественный руководитель Михаэль Мауль отметил, что в десятку лидеров вошли не самые громкие и торжественные произведения, а тихие и созерцательные, затрагивающие экзистенциальные вопросы. Это, по его мнению, объясняет, почему музыка Баха важна для современных людей.
В рамках фестиваля в Баховском доме в Айзенахе открылась выставка «Баховские фестивали: феномен». Директор музея Йорг Хансен выявил 82 регулярно проводимых Баховских фестиваля по всему миру. Рекорд принадлежит Вифлеему, штат Пенсильвания: с 1912 года там прошло 118 фестивалей.
Самый молодой фестиваль основан 10 лет назад в Иерусалиме. Крупнейшие за пределами Германии проходят в Малайзии и Орегоне. На выставке представлены исторические программы, фото, автографы и 58 современных плакатов.
Тема фестиваля — «Диалог». В этом году резидентом стал ирано-американский клавесинист Махан Эсфахани, записывающий полное собрание клавирных произведений Баха. Deutsche Welle запишет концерт 11 июня и покажет на канале DW Classical Music.