Nazar Eshonqul 1962-yil 15-iyunda Qashqadaryo viloyatining Qamashi tumanida tug‘ilgan. O‘rta maktabni tamomlagach, 1981-yilda Toshkent davlat universiteti (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti)ning jurnalistika fakultetiga o‘qishga kirgan. 1986−1991-yillarda aspiranturada tahsil olgan.
“Yozuvchi” gazetasi va “Jahon adabiyoti” jurnalida faoliyat yuritgan adib 1994−1997-yillarda Yozuvchilar uyushmasida ijodiy masalalari bo‘yicha maslahatchi bo‘lgan. 2005−2015-yillarda O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasida, 2016-yildan esa “O‘zbektelefilm”da ishlagan.
“Urush odamlari” qissasi uning ilk asari bo‘lgan. 1991−2011-yillarda “Momoqo‘shiq”, “Yalpiz hidi”, “Ufq ortidagi quyosh”, “Maymun yetaklagan odam”, “Shamolni tutib bo‘lmaydi” va “Shaftoli guli” kabi kitoblari chop etilgan. Shuningdek, “Go‘ro‘g‘li yoxud hayot suvi”, “Taqiq mevasi” va “Giryon” romanlari ham nashr qilingan.
O‘zbek tomoshabinlariga tanish bo‘lgan “Tutash taqdirlar”, “Opa-singillar” seriallari, “Notanish polvon”, “Lola”, “Qish ertagi”, “Poydevor”, “Sevgi farishtasi” badiiy filmlari Nazar Eshonqul ssenariysi asosida suratga olingan. U “Shiroq”, “Jaloliddin Manguberdi” va “Sumbula” pesalarini ham yozgan.

Назар Эшонкул родился 15 июня 1962 года в Камашинском районе Кашкадарьинской области. После окончания средней школы в 1981 году поступил на факультет журналистики Ташкентского государственного университета (ныне Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека). В 1986–1991 годах учился в аспирантуре.
Писатель работал в газете «Ёзувчи» и журнале «Жахон адабиёти». В 1994–1997 годах был консультантом по творческим вопросам в Союзе писателей. С 2005 по 2015 год работал в Национальной телерадиокомпании Узбекистана, а с 2016 года – в «Узбектелефильм».
Первым произведением стала повесть «Люди войны». В 1991–2011 годах вышли книги «Момокўшик», «Запах мяты», «Солнце за горизонтом», «Человек, ведущий обезьяну», «Ветер не поймать» и «Цветок персика». Также были изданы романы «Гўрўғли или живая вода», «Запретный плод» и «Гирён».
По сценариям Назара Эшонкула сняты известные узбекским зрителям сериалы «Переплетённые судьбы», «Сёстры», а также фильмы «Незнакомый борец», «Лола», «Зимняя сказка», «Фундамент», «Ангел любви». Он также написал пьесы «Ширак», «Джалолиддин Мангуберди» и «Сумбула».