Angliyaning janubi-g‘arbidagi Stonehenge hududida minglab odamlar tun bo‘yi bayram qilib, Shimoliy yarimshardagi eng uzun kun tongini kutib oldi. Tosh doira quyosh yo‘nalishiga moslashtirilgan.
Katta olomon tun bo‘yi va ertalabgacha bayram qildi, Stonehenge tosh doirasiga maxsus kirish soat 8:30 gacha uzaytirildi. English Heritage tashkiloti 20 000 dan ortiq kishini qabul qilganini ma’lum qildi.
21-iyun kuni Yerning Shimoliy yarimshari quyoshga eng yaqin holatda bo‘lib, yilning eng uzun kuni kuzatiladi. Janubiy yarimsharda esa bu holat 21-dekabrda sodir bo‘ladi.
Stonehenge tosh doirasi aynan shu kunlarda quyosh yo‘nalishiga mos keladigan tarzda qurilgan. 1978-yildan boshlab, vandalizm va eroziya sababli toshlar orasida yurish cheklangan.
Zamonaviy solstice yig‘inlari 19-asr o‘rtalarida boshlangan, ammo 1985-yilda politsiya va “Tinchlik karvoni” o‘rtasidagi to‘qnashuvlar natijasida 500 dan ortiq kishi hibsga olingan. 2000-yildan boshlab English Heritage maxsus kirishni yo‘lga qo‘ygan.
2026-yilda to‘xtash joyi narxi 25 funtga ko‘tarilgan va joylar tezda sotilgan. Ob-havo iliq, ammo Fransiyada alkogol sotuvi taqiqlangan. Shvetsiyada Midsummer bayramlari futbol mag‘lubiyati tufayli biroz susaygan.

Тысячи людей праздновали всю ночь у Стоунхенджа на юго-западе Англии, встречая рассвет в самый длинный день года в Северном полушарии. Каменный круг выровнен по пути солнца в дни солнцестояний.
Большая толпа веселилась всю ночь и утро; специальный доступ к кругу был продлен до 8:30 утра воскресенья. English Heritage сообщил, что принял более 20 000 человек.
21 июня Северное полушарие Земли максимально наклонено к солнцу, что дает самый длинный день. В Южном полушарии самый длинный день — 21 декабря.
Доисторический мегалитический круг на Солсберийской равнине, по-видимому, построен для совмещения с путем солнца. С 1978 года публичный доступ ограничен из-за вандализма и эрозии.
Современные собрания начались в середине XIX века, но в 1985 году полиция и «Караван мира» столкнулись в «Битве при Бинфилде», арестовав более 500 человек. С 2000 года English Heritage организует контролируемый доступ.
В 2026 году плата за парковку выросла до 25 фунтов; места быстро распроданы. Погода жаркая, но во Франции запрещено публичное употребление алкоголя. В Швеции праздники омрачены поражением в футболе.