Yoz, FIFA Jahon chempionati va sovuq pivo. Bu orzu kabi tuyuladi, ammo ehtiyot bo‘ling: issiq va alkogol birikmasi tezda yomon oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Yevropaning katta qismida jazirama issiq hukm surmoqda. The Lancet tibbiy jurnalida chop etilgan so‘nggi hisobotga ko‘ra, Yevropaning ko‘p joylarida issiqlik bilan bog‘liq o‘limlar soni ortgan. Issiqlik haqidagi ogohlantirishlar soni ham ko‘paygan.
Issiqning o‘zi tanaga katta yuk bo‘ladi. Bir necha stakan sovuq pivo bilan salqinlashni xohlaysizmi? Yaxshisi, qilmang. Parijda harorat 40 daraja atrofida bo‘lganida, o‘tgan hafta oxiridagi “Fete de la Musique” festivali vaqtida jamoat joylarida alkogol taqiqlangan edi.
Qanchalik issiq bo‘lsa, tanangiz shunchalik ko‘p suyuqlik yo‘qotadi. Biz terlaymiz va bu suyuqlikni ichish orqali to‘ldirishimiz kerak. Pivo, vino spritzerlari va jin-toniklar suyuqlik bo‘lsa-da, ular chanqoqni qondirayotgandek tuyulishi mumkin, ammo bu unday emas. Geydelberg universitetining ichki kasalliklar, gastroenterologiya va alkogol tadqiqotlari professori Helmut Seitzning ta’kidlashicha, “alkogol siyish istagini kuchaytiradi va bu ko‘proq suyuqlik yo‘qotilishiga olib keladi”. Suyuqlik bilan birga kaliy, natriy va magniy ham yo‘qoladi. “Ya’ni, ichganingizdan ko‘ra ko‘proq chiqadi”, deydi Seitz.
Germaniya Federal Sog‘liqni Saqlash Institutiga ko‘ra, alkogol tanani shu darajada suvsizlantirishi mumkinki, ter ishlab chiqarish kamayadi. Natijada tana qizib ketadi, bu esa issiqlik urishiga olib kelishi mumkin. Bundan tashqari, sovuq pivo qon tomirlarini kengaytiradi, bu qon bosimini pasaytirib, bosh aylanishi va bosh og‘rig‘iga sabab bo‘ladi. Minerallarning yo‘qolishi yurakka ham ta’sir qiladi, deydi Seitz. Bu atriyal fibrilatsiya, ekstrasistol va yurak aritmiyasiga olib kelishi mumkin. “Hatto yurak xurujiga sabab bo‘lishi mumkin”, deb ogohlantiradi u.
Ba’zi dori vositalari, masalan, qon bosimi dorilari yoki markaziy asab tizimiga ta’sir qiluvchi preparatlar xavfni yanada oshirishi mumkin. Bularga uyqu dorilari va sedativlar kiradi, ularning ta’siri alkogol bilan kuchayib, bosh aylanishi va uyquchanlikni oshiradi.
Issiq kunlarda alkogol ichish nafaqat keksalar yoki yurak-qon tomir kasalliklari bo‘lganlar uchun muammo. Faol hayot tarzi olib boradigan, tez-tez mashq qiladigan va ko‘p terlaydigan yoshlar ham ehtiyot bo‘lishlari kerak. Yarim marafondan keyin yoki futbol o‘yinida g‘alaba qilgandan so‘ng pivo ichish haqida nima deyish mumkin? Seitzning javobi aniq: “Bundan yomonroq narsa qilolmaysiz”.

Лето, чемпионат мира по футболу и холодное пиво. Звучит как мечта? Но будьте осторожны: сочетание жары и алкоголя может быстро обернуться плохими последствиями.
По большей части Европы бушует жара. Согласно недавнему отчету, опубликованному в медицинском журнале The Lancet, число смертей, связанных с жарой, выросло во многих регионах Европы. Количество предупреждений о жаре также увеличилось.
Одна только жара создает огромную нагрузку на организм. Хочется выпить пару холодных пива, чтобы охладиться? Лучше не надо. В Париже, где температура достигала 40 градусов по Цельсию, алкоголь был запрещен в общественных местах во время фестиваля "Fete de la Musique" в прошлые выходные.
Чем жарче, тем больше жидкости теряет организм. Мы потеем и нуждаемся в восполнении жидкости. Пиво, винные шприцы и джин-тоники — это жидкости, и может показаться, что они утоляют жажду. Но это не так. "Алкоголь усиливает позывы к мочеиспусканию, что приводит к еще большей потере жидкости", — предупреждает Хельмут Зайц, профессор внутренней медицины, гастроэнтерологии и исследований алкоголя в Гейдельбергском университете. Вместе с жидкостью теряются калий, натрий и магний. "То есть выходит больше, чем входит", — говорит Зайц.
По данным Федерального института общественного здоровья Германии, алкоголь может обезвоживать организм до такой степени, что вырабатывается слишком мало пота. В результате тело перегревается, что может привести к тепловому удару. Кроме того, холодное пиво расширяет кровеносные сосуды, что может снизить артериальное давление, вызывая головокружение и головные боли. Потеря минералов также влияет на сердце, говорит Зайц. Это может привести к фибрилляции предсердий, экстрасистолии и сердечным аритмиям. "Это может даже привести к сердечному приступу", — предупреждает он.
Некоторые лекарства, такие как препараты от давления или влияющие на центральную нервную систему, могут еще больше увеличить риск. К ним относятся снотворные и седативные средства, действие которых на ЦНС усиливается алкоголем, что приводит к усилению головокружения и сонливости.
Однако употребление алкоголя в жаркие дни — проблема не только для пожилых людей или тех, у кого есть сердечно-сосудистые заболевания. Молодые люди, ведущие активный образ жизни, часто тренирующиеся и сильно потеющие, также должны быть осторожны. А как насчет пива после полумарафона или победы в футбольном матче? С точки зрения здоровья, ответ Зайца однозначен: "Вы действительно не могли бы сделать ничего хуже".