Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek tumanida 1-iyul kuni soat 18:00 atrofida sodir bo‘lgan fojiali hodisada 6 yoshli bola Tracker avtomashinasi tomonidan urilib, voqea joyida vafot etdi. Bu haqda Milliy telekanalining Millar dasturida xabar berildi.
Hodisa Cho‘ldaraxt ko‘chasida yuz bergan. Videotasvirlarda ko‘chada to‘xtab turgan Cobalt orqasidan yo‘lga chiqqan bola mashinani ko‘rib, qochishga harakat qilgan, biroq haydovchi harakatni davom ettirib, bolani urib yuborgan. Mashinaning oldi va orqa g‘ildiraklari bilan uni bosib o‘tgan.
Marhum bolaning otasi haydovchini ayblab, uning yo‘lga qaramagani va boshqa narsaga chalg‘igan bo‘lishi mumkinligini aytdi. “Rulda ayol kishi bo‘lgan. Qaramagan. Bola oldiga chiqyapti, to‘rt qadam yurib qochyapti. Men o‘zim ham haydovchiman. Agar rulga qarab o‘tirgan odam tormozni bosadi yoki rulni o‘ng tomonga olib qochadi. U bolani qochishiga qaramasdan, ustidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri urib, bosib ketyapti. Ikkita g‘ildiragi bilan ham bosib o‘tyapti”, dedi u.
Olingan jarohatlar oqibatida 6 yoshli bola voqea joyida halok bo‘lgan. Bola shifoxonaga olib borilganida hamshiralar uning vafot etganini tasdiqlagan.
Mahalliy aholi ushbu hududda bolalar o‘yin maydonchasi yo‘qligi sababli bolalar doimiy ravishda ko‘chada o‘ynashga majbur bo‘layotganini ta’kidladi. “Bolalar har doim shu ko‘chada o‘ynab yurishadi. O‘yingoh umuman yo‘q. Yaqin orada o‘yingoh yo‘q”, dedi mahalla fuqarolaridan biri.
Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi axborot xizmati rahbari Nilufar Madiyeyovaning ma’lum qilishicha, mazkur holat yuzasidan Tergov boshqarmasi tomonidan Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish, odam o‘lishiga sabab bo‘lishi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Мирзо-Улугбекском районе Ташкента 1 июля около 18:00 произошло трагическое ДТП: автомобиль Tracker сбил 6-летнего мальчика, который скончался на месте. Об этом сообщила программа Millar национального телеканала.
Инцидент произошел на улице Чолдарахт. На видеозаписи видно, как ребенок выбежал на дорогу из-за припаркованного Cobalt, заметил машину и попытался убежать, но водитель продолжил движение, сбив мальчика. Автомобиль переехал ребенка передними и задними колесами.
Отец погибшего обвинил водителя в невнимательности: «За рулем была женщина. Она не смотрела на дорогу. Ребенок выбежал, сделал четыре шага и попытался убежать. Я сам водитель. Если бы она смотрела на дорогу, то нажала бы на тормоз или свернула вправо. Она же, не обращая внимания, прямо переехала его. Переехала обоими колесами».
От полученных травм мальчик скончался на месте. Когда его доставили в больницу, медсестры констатировали смерть.
Местные жители отметили, что в районе нет детской площадки, поэтому дети вынуждены постоянно играть на дороге. «Дети всегда играют на этой улице. Игровой площадки вообще нет. Раньше была пустая земля, но там началось строительство, и площадку так и не построили. Поблизости нет игровых зон», — рассказал один из жителей.
Руководитель информационной службы ГУВД Ташкента Нилуфар Мадияева сообщила, что по данному факту следственным управлением возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 266 Уголовного кодекса (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее смерть человека). В настоящее время проводятся следственные действия.