Nyu-Yorkdagi Sotheby's auktsionida "Gus" nomi bilan tanilgan Tyrannosaurus rex skeleti 50,1 million dollarga (taxminan 44 million yevro) sotilib, dinozavr qoldiqlari uchun yangi rekord o'rnatdi.
Savdolar 10 daqiqa davom etgan keskin kurash bilan kechdi, unda yettita xaridor ishtirok etdi. Yakunda skeletni anonim xaridor sotib oldi.
Avvalgi rekord 2024-yilda Sotheby'sda 44,6 million dollarga sotilgan Apex ismli Stegosaurus skeletiga tegishli edi.
"Gus" 2021-yilda Janubiy Dakotadagi chorvachilik fermasida topilgan bo'lib, u marhum Gary "Gus" Licking sharafiga nomlangan. Skelet uzunligi 38 fut (11,6 metr) bo'lib, taxminan 67 million yil oldin, kech bo'r davriga tegishli.
Sotheby's vitse-prezidenti Kassandra Xattonning so'zlariga ko'ra, "Gus" topilgan eng yirik va eng to'liq T. rex namunalaridan biri hisoblanadi. U skeletning to'liqligi, sifati, o'lchami va saqlanish holatini alohida ta'kidladi.
Ushbu rekord dinozavr qoldiqlari bozorining o'sib borayotganini ko'rsatadi, biroq ba'zi olimlar namunalarning shaxsiy kolleksiyalarda qolishidan xavotir bildirmoqda.

На аукционе Sotheby's в Нью-Йорке скелет тираннозавра рекса по имени «Гас» был продан за 50,1 миллиона долларов (примерно 44 миллиона евро), установив новый рекорд для окаменелостей динозавров.
Торги длились 10 минут и сопровождались напряженной борьбой между семью участниками. В итоге скелет приобрел анонимный покупатель.
Предыдущий рекорд принадлежал скелету стегозавра по имени «Апекс», который был продан на Sotheby's в 2024 году за 44,6 миллиона долларов.
«Гас» был обнаружен в 2021 году на скотоводческом ранчо в Южной Дакоте, принадлежавшем покойному Гэри «Гасу» Ликингу, в честь которого и назван скелет. Его длина составляет 38 футов (11,6 метра), а возраст оценивается примерно в 67 миллионов лет (поздний меловой период).
Вице-председатель Sotheby's и глава отдела науки и естественной истории Кассандра Хаттон отметила, что «Гас» выделяется «полнотой, качеством, размером и сохранностью», а также кропотливой работой по раскопкам и подготовке окаменелости.
Рекорд подчеркивает растущий рынок окаменелостей динозавров, хотя некоторые ученые предупреждают об опасности хранения образцов в частных коллекциях.