Britaniyalik-avstraliyalik aktyor Terens Donovan, "Neighbours" va "Home and Away" seriallaridagi rollari bilan tanilgan, 90 yoshida vafot etdi. Bu haqda uning oilasi ma'lum qildi.
Uning o'g'li, aktyor Jeyson Donovan, otasining 18 avgust kuni Melburnda (Avstraliya) tinch vafot etganini tasdiqladi. "Otamiz buyuk shaxs edi, hayotdan katta edi. U bizning eng yaxshi do'stimiz edi... butun olamimiz edi! Uni juda sog'inamiz, ammo so'nggi kunlarida uning yonida bo'lganimizdan tasalli olamiz", deyiladi postda.
Londonlik Donovan 1970-1980 yillarda efirga uzatilgan avstraliyalik politsiya dramalari "Division 4" va "Cop Shop"dagi rollari bilan ham mashhur edi. U o'z faoliyatini qo'shiqchi sifatida boshlagan, so'ngra 1960-yillarning boshlarida ekrandagi debyutini qilgan.
Donovan 1990-yillarda "Neighbours" serialida Dug Uillis rolini ijro etgan, o'g'li Jeyson shouni tark etganidan ko'p o'tmay. Shuningdek, u "Home and Away"da Al Simpson rolini o'ynagan. Uning filmdagi mashhur rollari orasida "The Man from Snowy River" va "Breaker Morant" bor.
Jeyson Donovan o'z hurmatida otasining 1970-yillarning boshlarida avstraliyalik film va televideniye sanoatini qo'llab-quvvatlash uchun o'z obro'sidan foydalanganini ta'kidladi. "Otam kabi odamlar bo'lmaganida, biz 70-80 yillarda sanoatning o'sishini ko'rmagan bo'lardik", dedi u.

Британско-австралийский актёр Теренс Донован, известный по ролям в сериалах «Соседи» и «Домой и в путь», скончался в возрасте 90 лет, сообщила его семья.
Его сын, актёр Джейсон Донован, подтвердил, что его отец мирно скончался в Мельбурне, Австралия, в субботу вечером. «Наш папа был большим персонажем, больше жизни. Он был нашим лучшим другом... нашим миром! Мы будем отчаянно скучать по нему, но нас утешает осознание того, что мы были рядом с ним в его последние дни», — говорится в сообщении.
Уроженец Лондона Донован также был популярен благодаря ролям в австралийских полицейских драмах «Division 4» и «Cop Shop», которые выходили в 1970-х и 1980-х годах. Он начал карьеру как певец, прежде чем дебютировал на экране в начале 1960-х.
Донован присоединился к актёрскому составу «Соседей» в 1990-х годах в роли Дага Уиллиса, вскоре после того, как его сын Джейсон покинул шоу. Он также снимался в «Домой и в путь» в роли Эла Симпсона. Среди его запоминающихся киноролей — «Человек из Снежной реки» и «Брейкер Морант».
В своей дани уважения Джейсон также отметил, что его отец использовал свой авторитет в начале 1970-х для поддержки австралийской кино- и телеиндустрии. «Без таких людей, как мой папа, мы могли бы не увидеть роста индустрии в 70-х и 80-х годах», — написал он.