️ O‘zbekiston Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatovning 5-mart kuni matbuot anjumanida bergan ma’lumotlariga ko‘ra, 2018–2023-yillarda mamlakatda 570 ta ko‘p qavatli uy, ya’ni 38 ming xonadon noqonuniy qurilgan. Bu haqda tadbirkorlarga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Vazir ta’kidlashicha, 170 ta muammoli obyekt qonunchilikka rioya qilmay qurilgan, masalan, loyihalar ekspertizadan o‘tmagan, nazorat inspeksiyasidan ro‘yxatdan o‘tmagan yoki binolar o‘z hududidan 40–50 sm tashqariga chiqib ketgan.
️ Hidoyatovning aytishicha, hozirgi kunga qadar 570 ta uylarning 90 foizi instrumental tekshiruvlardan o‘tkazilgan va bu jarayon davom etmoqda. Instrumental tekshiruv natijalariga ko‘ra, aholiga xonadon sotib olish uchun ruxsat berish tizimi ishlab chiqilmoqda. Tekshiruvlar davomida binolarning xavfsizlik normalariga rioya qilinishi, bolalar maydonchalari va avtomobil turargohlari kabi qulayliklarning mavjudligi ham baholanmoqda.
️ Vazir qo‘shimcha qilib, noqonuniy qurilish ishlarini amalga oshirgan tadbirkorlarga jinoiy ish qo‘zg‘atilganligini va ular jinoiy javobgarlikka tortilishini ta’kidladi. U, shuningdek, agar binoning zilzilabardoshliligi me’yorlarga to‘g‘ri kelmasa, instrumental ko‘rik xulosasida uni buzish kerakligi qayd etilsa, bino albatta buzilishini aytdi.
️ Hidoyatov tizimni raqamlashtirish orqali hozirgi kunda barcha qurilishlarni nazorat qilish mumkinligini va korrupsiya bo‘lmagani uchun noqonuniy qurilishlarning oldini olish imkoniyati paydo bo‘lganini ta’kidladi. U 18-dekabr kuni tadbirkorlar bilan uchrashuvda ham bu masalaga to‘xtalib, noqonuniy qurilishni yer ruxsatisiz, loyihalar arxitektura kengashidan o‘tmagan va ekspertizaga yuborilmagan holatlar sifatida izohladi.

️ Министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства Узбекистана Шерзод Хидоятов на пресс-конференции 5 марта сообщил, что в период с 2018 по 2023 годы в стране было незаконно построено 570 многоквартирных домов, что составляет 38 тысяч квартир. По этому факту в отношении предпринимателей возбуждены уголовные дела. Министр подчеркнул, что 170 проблемных объектов были возведены с нарушением законодательства, например, проекты не проходили экспертизу, не регистрировались в контролирующих инспекциях или здания выходили за пределы отведённых участков на 40–50 см.
️ По словам Хидоятова, на сегодняшний день 90% из 570 домов прошли инструментальные проверки, и этот процесс продолжается. На основе результатов инструментальных проверок разрабатывается система выдачи разрешений на покупку квартир населением. В ходе проверок оценивается соблюдение норм безопасности при строительстве, наличие детских площадок и парковок для автомобилей.
️ Министр добавил, что в отношении предпринимателей, осуществивших незаконное строительство, уже возбуждены уголовные дела, и они будут привлечены к уголовной ответственности. Он также отметил, что если сейсмостойкость здания не соответствует нормам и в заключении инструментальной проверки указана необходимость сноса, такое здание обязательно будет демонтировано.
️ Хидоятов заявил, что благодаря цифровизации системы сейчас все строительные объекты находятся под контролем, и отсутствие коррупции позволяет предотвратить подобные нарушения в будущем. Ранее, 18 декабря, на встрече с предпринимателями он также затрагивал эту тему, объяснив, что под незаконным строительством понимаются случаи возведения объектов без разрешения на землю, без прохождения архитектурного совета и без отправки проектов на экспертизу.