O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ayollar ta'limi va innovatsion faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng qamrovli chora-tadbirlarni e'lon qildi. Yangi o‘quv yilidan boshlab, muhtoj oilalardan kelgan qizlar uchun davlat grantlari soni ikki baravar oshirilib, 4 ming o‘rin etib belgilandi. Bu qaror ayollar huquqlarini himoya qilishga bag‘ishlangan bayram tadbirida e'lon qilindi.
Prezident ta'kidlashicha, mamlakat oliy ta'lim muassasalarida hozirda 904 mingdan ortiq qiz tahsil olmoqda, bu umumiy talabalar sonining 54 foizini tashkil etadi. Bu ko‘rsatkich ayollarning ta'lim sohasidagi faol ishtirokini aks ettiradi va ularning ijtimoiy-o‘quv jarayonidagi muvaffaqiyatlarini ko‘rsatadi.
Dasturning asosiy e'tibori ilmiy va innovatsion faoliyatga qaratilgan. Ayollar tadqiqotchi stajyorlar va doktorantlar orasida 61 foizni tashkil etadi. Ular g‘oyalarini amalga oshirishni rag‘batlantirish maqsadida har yili 10 ta yo‘nalish bo‘yicha startap tanlovlari o‘tkaziladi, g‘oliblar esa Innovatsion fonddan 500 million so‘mgacha grant olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Nutqning muhim qismi ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish masalalariga bag‘ishlandi. Prezident ta'kidladi: "Ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik va tahqirlarga qarshi kurash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda." Yaqinda imzolangan farmon ayollar va voyaga yetmaganlarga nisbatan har qanday shakldagi zo‘ravonlikka qarshi qat'iy tizim ishini yo‘lga qo‘yish uchun asos yaratadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев объявил о масштабных мерах по поддержке женского образования и инновационной деятельности. С нового учебного года количество государственных грантов для девушек из нуждающихся семей будет увеличено вдвое — до 4 тысяч мест. Эти инициативы были озвучены в ходе праздничного мероприятия, посвященного защите прав женщин.
Глава государства отметил, что в настоящее время в вузах страны обучаются более 904 тысяч девушек, что составляет 54% от общего числа студентов. Этот показатель отражает активное участие женщин в образовательной сфере и демонстрирует их успехи в социально-учебном процессе.
Особое внимание в программе уделяется научной и инновационной деятельности. Женщины составляют 61% среди стажеров-исследователей и докторантов. Для поддержки их идей ежегодно будут проводиться стартап-конкурсы по 10 направлениям, а победители смогут получить гранты до 500 миллионов сумов из Инновационного фонда.
Важным блоком выступления стала защита прав женщин и детей. Президент подчеркнул: «Борьба с притеснением и насилием в отношении женщин и детей остается приоритетом государственной политики». Недавно подписанный указ закладывает основу для работы строгой системы противодействия любым формам насилия в отношении женщин и несовершеннолетних.