O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvar holatiga O‘zbekistonda ayollar soni 18,9 million kishini tashkil etgan bo‘lib, bu mamlakat doimiy aholisining 49,6 foizini ifodalaydi. Bu raqam ayollarning jamiyatdagi muhim o‘rnini va demografik tarkibdagi barqarorlikni ko‘rsatadi.
Ayollar soni bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkichlarga ega bo‘lgan viloyatlar orasida Samarqand viloyati birinchi o‘rinda turadi – bu yerda 2,17 milliondan ortiq ayol yashaydi. Undan keyin Farg‘ona viloyati (2,09 million), Qashqadaryo viloyati (1,83 million) va Andijon viloyati (1,73 million) keladi. Toshkent shahrida 1,61 million ayol, Toshkent viloyatida esa 1,57 million ayol istiqomat qiladi.
Boshqa viloyatlarda ayollar soni quyidagicha: Namangan viloyati – 1,56 million, Surxondaryo viloyati – 1,48 million, Buxoro viloyati – 1,05 million, Xorazm viloyati – 1,03 million. Qoraqalpog‘iston Respublikasida esa 1,02 million ayol yashaydi.
Ayollar soni eng kam bo‘lgan viloyatlar orasida Sirdaryo viloyati (471 ming kishi), Navoiy viloyati (548,7 ming kishi) va Jizzax viloyati (776 ming kishi) joy olgan. Bu viloyatlarda ayollar sonining pastligi, asosan, umumiy aholi sonining kamligi bilan bog‘liq ekanligi ta’kidlanadi.
Eslatib o‘tamiz, 2026-yil boshida O‘zbekistonning doimiy aholisi 38,2 million kishiga yetgan bo‘lib, bu bir yil ichida deyarli 700 ming kishiga o‘sishni anglatadi. Bu o‘sish demografik tendentsiyalarni va mamlakatning rivojlanish jarayonlarini aks ettiradi.

Uzbekistan, Tashkent – AN Podrobno.uz. According to data from the National Committee on Statistics, as of January 1, 2026, the number of women in Uzbekistan stood at 18.9 million people, representing 49.6% of the country's permanent population. This figure highlights the significant demographic presence of women and their role in societal structures.
The highest number of women resides in Samarkand Region, with over 2.17 million individuals. This is followed by Fergana Region (2.09 million), Kashkadarya Region (1.83 million), and Andijan Region (1.73 million). In Tashkent City, there are 1.61 million women, while Tashkent Region has 1.57 million.
Other regions show the following women's populations: Namangan Region – 1.56 million, Surkhandarya Region – 1.48 million, Bukhara Region – 1.05 million, and Khorezm Region – 1.03 million. In the Republic of Karakalpakstan, 1.02 million women live.
Among the regions with the smallest women's populations are Syrdarya Region (471 thousand people), Navoiy Region (548.7 thousand), and Jizzakh Region (776 thousand). It is noted that the lower numbers are linked to the overall smaller population sizes in these areas.
To recall, by the beginning of 2026, the permanent population of the republic reached 38.2 million people, increasing by nearly 700 thousand citizens over the year. This growth reflects ongoing demographic trends and development processes within the country.