O‘zbekiston poytaxti Toshkent shahrida yangi xalqaro aeroport qurilishi loyihasi doirasida har biri 4 kilometr uzunlikdagi ikki qo‘nish yo‘lagi barpo etilishi rejalashtirilmoqda. Loyihaning asosiy parametrlari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha taqdimot marosimida namoyish etildi.
Taqdimotda ko‘rsatilishicha, loyihaning birinchi bosqichida 208,4 ming kvadrat metr maydonga ega bo‘lgan yo‘lovchi terminali qurilishi, shuningdek, zamonaviy aerodrom majmuasi yaratilishi ko‘zda tutilgan. Bu obyekt yiliga 20 milliongacha yo‘lovchini qabul qilish va soatiga 30gacha uchish-qo‘nish amalga oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Loyiha shuningdek, 169 ta samolyot uchun to‘xtash joylarini tashkil etishni o‘z ichiga oladi. Prezidentga yangi aeroport quriladigan hududda olib borilayotgan loyiha-izlanish ishlari, shuningdek, loyihani amalga oshirishning keyingi bosqichlari haqida ma’lumot berildi.

В столице Узбекистана Ташкенте в рамках проекта строительства нового международного аэропорта планируется возведение двух взлетно-посадочных полос длиной по 4 километра каждая. Основные параметры будущего объекта были представлены президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву в ходе презентации по модернизации транспортной инфраструктуры.
Согласно представленным данным, на первом этапе проекта предусмотрено строительство пассажирского терминала площадью 208,4 тысячи квадратных метров, а также создание современного аэродромного комплекса. Этот объект будет способен обслуживать до 20 миллионов пассажиров в год и обеспечивать до 30 взлетов и посадок в час.
Проект также включает организацию стоянки для 169 воздушных судов. Президенту была представлена информация о проектно-изыскательных работах, проводимых на территории будущего аэропорта, а также о последующих этапах реализации проекта.
Глава государства поручил ответственным ведомствам обеспечить тщательную техническую и экономическую проработку проекта, организовать строительные работы в соответствии с современными стандартами и гарантировать долгосрочную стабильную эксплуатацию транспортной инфраструктуры. Данный проект представляет собой значительный шаг в развитии транспортной системы страны и расширении международных авиасообщений.