O‘zbekiston Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatovning 5-mart kuni matbuot anjumanida bergan ma’lumotlariga ko‘ra, 2018-2023-yillarda mamlakatda 570 ta ko‘p qavatli uy, ya’ni 38 ming xonadon noqonuniy qurilgan. Vazirning aytishicha, ushbu 570 ta uydan iborat 170 ta obyekt muammoli loyiha hisoblanib, ular qonunchilikka amal qilmay qurilgan.
Hidoyatov ta’kidlaganidek, noqonuniy qurilishlar turli shakllarda namoyon bo‘lgan: ba’zi tadbirkorlar loyihani ekspertizadan o‘tkazmagan, nazorat inspeksiyasidan ro‘yxatdan o‘tmagan, binoni qurishda o‘z hududidan 40-50 sm tashqariga chiqib ketgan yoki auksiondan yer sotib olish jarayonida qoidabuzarlik qilgan. Ushbu masala bo‘yicha hukumat yig‘ilishi o‘tkazilib, unda huquqni muhofaza qiluvchi organlar rahbariyatlari ham qatnashgan.
Hozirgi kunga qadar 38 ming xonadonli 570 ta ko‘p qavatli uylarning 90 foizi instrumental tekshiruvlardan o‘tkazilgan va bu jarayon davom etmoqda. Instrumental tekshiruv natijalariga ko‘ra, aholi xonadon sotib olgani uchun ruxsat berish tizimi ham ishlab chiqilmoqda. Birinchi navbatda, binolarning xavfsizlik normalariga qay darajada amal qilingani, shuningdek, bolalar maydonchalari, avtomobil turargohlari kabi qulayliklarning mavjudligi tekshirilmoqda.
Vazirning qo‘shimcha qilishicha, mazkur masalada prokuratura organlari ham shug‘ullanmoqda. Aholiga xonadon sotib olish uchun ruxsat berilishi faqat tadbirkorlar tomonidan zarur yechimlar amalga oshirilgandan keyin mumkin bo‘ladi. Noqonuniy qurilish ishlarini amalga oshirgan tadbirkorlarga esa jinoiy ish qo‘zg‘atilib, ular jinoiy javobgarlikka tortiladi.
Hidoyatov 170 ta obyektning qancha qismini buzish rejasi borligiga oid savolga javob berarkan, agar binoning zilzilabardoshliligi to‘g‘ri kelmasa va instrumental ko‘rik xulosasida uni buzish kerakligi qayd etilsa, u bino albatta buzilishini va boshqa yechim ishlab chiqilishini ta’kidladi.
Vazir shuningdek, noqonuniy qurilishlar 2023-yilgacha bo‘lganini, tizimni raqamlashtirganlaridan keyin hamma narsaning izi ko‘rinishini va hech kim ruxsat bermasligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, agar tizimda korrupsiya bo‘lganida 38 ming xonadonning hammasi hujjat qilgan bo‘lardi, ammo korrupsiya yo‘qligi sababli hujjat qila olishmayapti. Bundan buyog‘iga esa muammoli va noqonuniy qurilishlarning oldi olinadi.
Eslatib o‘tish kerakki, Qurilish vaziri 18-dekabr kuni Savdo-sanoat palatasida tadbirkorlar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ham noqonuniy qurilgan ushbu 38 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar masalasiga to‘xtalgan edi. U noqonuniy qurilish deganda bir nechta toifadagi qoidabuzarliklar tushunilishini: yerning ruxsatisiz qurilish, loyihalarning arxitektura kengashidan o‘tmaganligi, normativlarga muvofiqligi tekshirilmaganligi va ekspertizaga yuborilmaganligini izohladi.

Министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства Узбекистана Шерзод Хидоятов на пресс-конференции 5 марта сообщил, что в 2018-2023 годах в стране было незаконно построено 570 многоквартирных домов, что составляет 38 тысяч квартир. По словам министра, эти 570 домов, входящие в 170 объектов, являются проблемными проектами, возведёнными с нарушением законодательства.
Хидоятов отметил, что незаконное строительство проявлялось в различных формах: некоторые предприниматели не проводили экспертизу проектов, не регистрировались в контролирующих инспекциях, выходили за пределы своих участков на 40-50 см при строительстве или нарушали процедуры аукциона по приобретению земли. По этому вопросу было проведено правительственное совещание с участием руководителей правоохранительных органов.
На сегодняшний день 90% из 570 многоквартирных домов с 38 тысячами квартир прошли инструментальные проверки, и этот процесс продолжается. На основе результатов инструментальных проверок разрабатывается система выдачи разрешений на покупку квартир населением. В первую очередь проверяется соблюдение норм безопасности при строительстве, а также наличие удобств, таких как детские площадки и автостоянки.
Министр добавил, что по данному вопросу также работают органы прокуратуры. Разрешения на покупку квартир населением будут выдаваться только после того, как предприниматели реализуют необходимые решения. По незаконным строительным работам уже возбуждены уголовные дела, и виновные будут привлечены к уголовной ответственности.
Отвечая на вопрос о том, какая часть из 170 объектов подлежит сносу, Хидоятов подчеркнул, что если сейсмостойкость здания не соответствует нормам и в заключении инструментальной проверки указана необходимость сноса, такое здание обязательно будет демонтировано, и будут разработаны альтернативные решения.
Министр также отметил, что незаконное строительство происходило до 2023 года, а после цифровизации системы все процессы стали прозрачными, и никто не выдаёт разрешения незаконно. По его словам, если бы в системе была коррупция, все 38 тысяч квартир были бы задокументированы, но из-за её отсутствия это невозможно. В дальнейшем проблемное и незаконное строительство будет предотвращено.
Напомним, что министр строительства уже затрагивал вопрос о 38 тысячах квартир в незаконно построенных многоквартирных домах на встрече с предпринимателями в Торгово-промышленной палате 18 декабря. Он пояснил, что под незаконным строительством понимаются несколько категорий нарушений: строительство без разрешения на землю, без утверждения проектов архитектурным советом, без проверки соответствия нормативам и без отправки на экспертизу.