Og‘ir jarohatlar olgan Xosilbek Eshnazarov shifoxonaga olib borildi va uch kun davomida reanimatsiyada bo‘ldi. Biroq, 28-fevral kuni u vafot etdi. Vafot etgan inspektor ota-onasi, rafiqasi va uch nafar farzandini ortda qoldirdi. Voqea sabablarini tekshirish jarayonida ma’lum bo‘ldiki, BMW M4 avtomobili 2024 yildan boshlab 37 marta qoidabuzarlik qilgan, shuningdek, 18 marta haydovchilik guvohnomasi bo‘lmagan shaxslarga boshqarishga topshirilgan.
O‘smirning ota-onasi ikki marta ma’muriy javobgarlikka tortilgan: 2025-yil sentyabr oyida o‘g‘lining maktabdan qochishi uchun va 2026-yil yanvar oyida Doniyorning raqamsiz BMW X5 avtomobilini haydab, Bosh boshqarma (BB) xodimlaridan yashiringani uchun. Ota-onaning e’tirofiga ko‘ra, ular o‘z farzandini nazorat qilishda beparvolik qilgan. Voqea sabablarini o‘rganish natijasida Mirabad tumani prokuraturasi jinoyat ishi qo‘zg‘atdi.
Doniyor Turgunovning harakatlari O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 267-moddasi (avtotransport vositasini noqonuniy egallash) va 104-moddasining 3-qismi, “d” bandi (qasddan og‘ir jismoniy zarar yetkazish, o‘limga olib kelgan) bo‘yicha baholandi. Uning ustidan nazorat choralari qo‘llanilib, qamoqqa olish choralari tanlandi. Prezident farmoni bilan Xosilbek Eshnazarov vafotidan keyin “Jasorat” medali bilan taqdirlandi va uning oilasiga Toshkent shahrida uch xonali kvarta ajratildi.

25 февраля в Мирабадском районе Ташкента произошло резонансное дорожно-транспортное происшествие. 16-летний ученик частной школы Дониёр Тургунов, не имея водительских прав, управлял автомобилем BMW M4, принадлежащим 22-летней Лейле Атадияновой, и сбил инспектора ДПС Хосилбека Эшназарова. Видео с места происшествия быстро распространились в социальных сетях, вызвав общественный резонанс.
Пострадавший с тяжелыми травмами был доставлен в больницу, где находился в критическом состоянии. Несмотря на усилия врачей, 28 февраля младший сержант скончался, не приходя в сознание. Погибший оставил после себя родителей, жену и троих детей, что усугубляет трагичность ситуации. Расследование инцидента выявило систематические нарушения: с 2024 года за автомобилем BMW M4 числилось 37 грубых нарушений ПДД, а также 18 случаев передачи управления лицам без прав.
Родители подростка дважды привлекались к административной ответственности за невыполнение обязанностей по воспитанию: в сентябре 2025 года за прогулы сына в школе и в январе 2026 года после того, как Дониёр уже садился за руль BMW X5 без номеров и скрывался от ГУВД. Отец несовершеннолетнего публично признал свою халатность, однако профилактические меры не принесли результатов. По факту происшествия прокуратура Мирабадского района возбудила уголовное дело.
Действия Дониёра Тургунова квалифицированы по двум статьям Уголовного кодекса Узбекистана: статья 267 (неправомерное завладение автотранспортным средством) и часть 3, пункт «д» статьи 104 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее смерть потерпевшего). В отношении подростка избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Указом президента младший сержант Хосилбек Эшназаров посмертно награжден медалью «Жасорат», а его семье выделена трехкомнатная квартира в Ташкенте.