O‘zbekiston ijtimoiy tarmoqlarida Eron osmonida kislotali bulutlar paydo bo‘lib, ular Markaziy Osiyo mamlakatlariga tarqalib, kislotali yomg‘irga sabab bo‘lishi haqida xabarlar tarqalmoqda. Bu xabarlar aholi orasida tashvish va muhokamalarni keltirib chiqardi, ammo rasmiy manbalar buni tezda rad etdi.
O‘zbekiston Ekologiya milliy qo‘mitasi rasmiy bayonotida bu xabarlar ilmiy jihatdan asoslanmagan deb e’lon qildi. Qo‘mita tushuntirishicha, kislotali yog‘ingarchilik atmosferada oltingugurt oksidlari va azot oksidlarining uzoq vaqt to‘planishi natijasida hosil bo‘ladi, ular bulutlardagi suv bug‘lari bilan kimyoviy reaksiyaga kirishadi. Bu jarayonlar asosan sanoat zonalari va to‘g‘ridan-to‘g‘ri ifloslantiruvchi moddalar chiqadigan hududlarga xosdir.
Mutaxassislarga ko‘ra, havoning uzoq masofalarga tashilishi jarayonida ifloslantiruvchi moddalar konsentratsiyasi atmosfera turbulentligi, vertikal aralashish hamda quruq va ho‘l cho‘kma tufayli keskin pasayadi. Shuning uchun manbadan minglab kilometr uzoqlikda xavfli kislotali yog‘ingarchilik konsentratsiyalarini hosil qilish deyarli imkonsizdir. Bundan tashqari, yog‘ingarchilikning yuzaga kelishi mahalliy bulut hosil bo‘lish jarayonlari bilan belgilanadi va yomg‘ir mintaqaning yuqorisidagi atmosferada mavjud bo‘lgan suv bug‘lari hamda ayerozollardan hosil bo‘ladi.
Ekologiya milliy qo‘mitasi meteorologik kuzatuvlar va havo sifati monitoringiga asoslanib, kislotali bulutlarning O‘zbekiston va qo‘shni davlatlar hududiga o‘tish xavfi yo‘qligini ta’kidladi. Idora aholini asossiz xabarlarga ishonmaslikka va faqat rasmiy manbalarga tayanishga chaqirdi.

В социальных сетях Узбекистана распространились сообщения о появлении кислотных облаков в небе над Ираном, которые якобы могут достичь стран Центральной Азии и вызвать кислотные дожди. Эти слухи вызвали беспокойство среди населения, но официальные источники быстро их опровергли.
Национальный комитет по экологии Узбекистана в официальном заявлении объявил, что эти сообщения научно не обоснованы. Комитет пояснил, что кислотные осадки образуются в результате длительного накопления в атмосфере оксидов серы и азота, которые вступают в химическую реакцию с водяным паром в облаках. Такие процессы характерны в основном для промышленных зон и районов с прямыми выбросами загрязняющих веществ.
По мнению экспертов, при переносе воздушных масс на большие расстояния концентрация загрязняющих веществ резко снижается из-за атмосферной турбулентности, вертикального перемешивания, а также сухого и влажного осаждения. Поэтому формирование опасных концентраций кислотных осадков на расстоянии тысяч километров от источника практически невозможно. Кроме того, возникновение осадков определяется процессами локального облакообразования, а дождь формируется из водяного пара и аэрозолей, присутствующих в атмосфере над регионом.
Национальный комитет по экологии, основываясь на метеорологических наблюдениях и мониторинге качества воздуха, подчеркнул, что риск переноса кислотных облаков на территорию Узбекистана и соседних государств отсутствует. Ведомство призвало население не доверять непроверенным сообщениям и полагаться только на официальные источники.