Toshkent shahrining sobiq Lunacharskiy ko'chasida yana bir bor daraxtlarni 'sanitariya kesish' deb ataladigan ommaviy kesish amaliga oshirildi. Shahar obodonlashtirish bo'limi xodimlari asrlik chinorlarning faqat yuqori qismlarini qoldirib, tanasini ochiq qoldirishdi, bu esa shahar yashil maydonlarini soyadan va salqinlikdan mahrum qilmoqda.
Taniqli jamoat arbobi va jurnalist Abu-Ali Niyazmatovning so'zlariga ko'ra, bu ishlar 7-mart kuni qayd etilgan. U daraxt shoxlarini yilning istalgan vaqtida va hamma joyda doimiy ravishda kesishayotganini ta'kidladi. "Gulzor chinorlar, emanlar, yasenlar xurmo daraxtlariga o'xshab qolmoqda", deb qo'shdi u.
Niyazmatov shuningdek, 'sanitariya kesish' bahonasida ishlab chiqarish uchun xom ashyo – DVP, yog'och ko'miri yig'ilishi va shoxlarning kafe va shashlikxonalarga sotilishi haqida gapirdi. Shu bilan birga, kesilgan joylar eritma yoki bo'yoq bilan qoplanmaydi, bu esa daraxtlarni zararkunandalar uchun zaif qiladi. "Keyin hokimiyatlar daraxtlar avtomobillarga qulaganidan nolishadi. Ilgari bunday ommaviy 'daraxt qulashi' bo'lmagan", dedi u.
U, shuningdek, kesishning iqlimiy ta'siriga e'tibor qaratdi: issiq va quruq shaharda har bir shox va barg salqinlik uchun muhimdir. "Daraxtlarni cheksiz kesish bilan o'ldirishni to'xtating. O'z qarindoshlaringiz haqida o'ylang – ular ham shaharda yashaydi, bir xil havoni nafas oladi", deb xulosa qildi Niyazmatov.
Ilgari, Toshkentning Yashnobod tumanidagi sobiq harbiy qism hududida ko'p yillik qarag'aylarni rejalashtirilgan kesish haqida ijtimoiy tarmoqlardagi xabarlarga poytaxt ekologiya va iqlim o'zgarishi boshqarmasi inspektorlari tezkor javob berishdi. Yaqin atrofdagi uylarning aholisi har kecha maydondan 2-3 daraxt yo'qolayotganini payqab, signal berishdi.

На бывшей улице Луначарского в Ташкенте вновь прошла массовая 'санитарная обрезка' деревьев. Работники отделов благоустройства оставили от вековых чинар лишь верхние кроны, оголяя стволы и лишая городскую зелень привычной тени и прохлады, что вызывает обеспокоенность среди жителей и активистов.
По словам известного общественного деятеля и журналиста Абу-Али Ниязматова, очередные работы были зафиксированы 7 марта. Он отметил, что ветви деревьев обрезают постоянно и повсеместно, в любое время года. «Красавцы платаны, дубы, ясени превращаются в подобие пальм», — подчеркнул он, критикуя методы обрезки.
Ниязматов добавил, что под предлогом 'санитарной обрезки' собирают сырье для производств — ДСП, древесного угля, а ветви продаются кафе и шашлычным. При этом спилы не обрабатываются раствором или краской, что делает деревья уязвимыми для вредителей. «А потом хокимияты сокрушаются, что деревья падают на автомобили. Раньше такого массового 'деревьепада' не было», — сказал общественный деятель, указывая на возможные последствия.
Он также обратил внимание на климатический эффект обрезки: в жарком и сухом городе каждая веточка и листочек важны для прохлады. «Хватит убивать деревья бесконечной обрезкой. Подумайте о своих родных и близких — они тоже живут в городе, дышат тем же воздухом», — резюмировал Ниязматов, призывая к более ответственному подходу.
Ранее инспекторы столичного управления экологии и изменения климата оперативно отреагировали на сообщения в социальных сетях о планомерной вырубке многолетних сосен на территории бывшей воинской части в Яшнабадском районе Ташкента. Жители близлежащих домов забили тревогу, заметив, что каждую ночь на участке исчезает по 2-3 дерева, что подчеркивает системный характер проблем с зелеными насаждениями в городе.