Taşkentning Sergeli tumanida Mercedes-Benz avtomobilining haydovchisi noqonuniy o‘rnatilgan maxsus signaldan foydalanish va xavfli haydash uchun maʼmuriy javobgarlikka tortildi. Voqea 8-9 mart kechasi yuz berdi, erkak shahar ko‘chalarida yuqori tezlikda, yonib-o‘chib turgan chiroqni yoqib, yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzgan.
Buzilishni Taşkent Bosh Ichki Ishlar Boshqarmasining Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi monitoring guruhi ijtimoiy tarmoqlarni tekshirish jarayonida aniqladi. Xavfli haydash videosi haydovchi tomonidan o‘zining Instagram sahifasida ommaga eʼlon qilingan edi. Avtomobil jarima avtoturargohiga joylashtirildi.
Mashina egasining shaxsi aniqlangach, uni tergov uchun boshqarmaga chaqirishdi. Uning ustiga maʼmuriy protokol tuzildi. Haydovchi o‘z aybini tan oldi, yo‘l harakati ishtirokchilaridan uzr so‘radi va pushaymon bildirdi.
Shuningdek, u boshqa fuqarolarni ham shunga o‘xshash qoidabuzarliklarni qilmaslikka chaqirib, qonunga rioya qilmaslik uchun jazo muqarrarligini taʼkidladi. Bu voqea yo‘l harakati xavfsizligi va ijtimoiy tarmoqlar orqali monitoringning ahamiyatini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Сергелийском районе Ташкента водитель автомобиля Mercedes-Benz был привлечен к административной ответственности за использование незаконно установленного спецсигнала и опасное вождение. Инцидент произошел в ночь с 8 на 9 марта, когда мужчина передвигался по улицам города на высокой скорости с включенной мигалкой, грубо нарушая правила дорожного движения.
Нарушение было выявлено мониторинговой группой Управления безопасности дорожного движения ГУВД Ташкента во время проверки социальных сетей. Видео с опасным вождением водитель сам опубликовал на своей странице в Instagram. Автомобиль был помещен на штрафстоянку.
После установления личности владельца машины его вызвали в управление для разбирательства. В отношении него был составлен административный протокол. Водитель признал свою вину, принес извинения участникам дорожного движения и заявил о раскаянии.
Он также призвал других граждан не совершать подобных нарушений, отметив неизбежность наказания за несоблюдение закона. Этот случай подчеркивает важность мониторинга социальных сетей для обеспечения безопасности на дорогах.