Bojxona xodimlari uning bagajini tekshirish jarayonida ichida 684 ta kapsula bo'lgan ikkita sport ovqati qutisini topdilar. Ekspertiza shuni ko'rsatdiki, kapsulalarda "alfa-PVP" sintetik narkotigi mavjud bo'lib, umumiy og'irligi 560,75 grammni tashkil etgan.
Hozirgi vaqtda bu fakt bo'yicha bojxona organlari tomonidan jinoiy ish qo'zg'atilgan. Bu voqea mamlakatda narkotik kontrabandasi bilan kurashish bo'yicha davom etayotgan operatsiyalarning bir qismi hisoblanadi.
Yaqinda Davlat xavfsizlik xizmati, chegara qo'shinlari, bojxona organlari va Ichki ishlar vazirligi hamkorligida Sirdaryo va Surxondaryo viloyatlarida keng ko'lamli maxsus operatsiyalar o'tkazildi. Ushbu operativ tadbirlar davomida Qo'shni Tojikistondan kontrabanda yo'li bilan olib kelingan jami 77 kilogramm og'ir narkotik vositalar noqonuniy aylanmadan olib qo'yildi.

Сотрудники специализированного таможенного комплекса «Ташкент-Аэро» пресекли попытку ввоза синтетических наркотиков, замаскированных под спортивное питание, в столичном аэропорту. Гражданин соседнего государства, прибывший рейсом из Бишкека, попытался пройти через «зеленый» коридор без декларирования.
При проверке багажа таможенники обнаружили две коробки со спортивным питанием, внутри которых находились 684 капсулы. Экспертиза показала, что капсулы содержат синтетический наркотик «альфа-PVP», общий вес которого составил 560,75 грамма.
По данному факту таможенными органами возбуждено уголовное дело. Этот инцидент является частью продолжающихся операций по борьбе с наркоконтрабандой в стране.
Ранее Служба государственной безопасности совместно с пограничными войсками, таможенными органами и МВД провела масштабные спецоперации в Сырдарьинской и Сурхандарьинской областях. В ходе оперативных мероприятий из незаконного оборота было изъято в общей сложности 77 килограммов тяжелых наркотических средств, контрабандным путем доставленных из соседнего Таджикистана.