Bekabad shahridagi 12-sonli maktabning 11-sinf o‘quvchisi Jafarbek 5-mart kuni bir necha o‘smirlar tomonidan kaltaklangan va pichoq bilan yaralangan. Voqea o‘quvchining vafotiga olib keldi. Kun.uz muxbiri Bekabodga borib, voqea joyini o‘rganib chiqdi va o‘limga olib kelgan voqea haqida qarama-qarshi bayonotlarni aniqladi.
Jafarbekning onasi voqea maktabda dars vaqtida, maktab hududidan tashqarida sodir bo‘lganini ta'kidlaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘g‘li va uning do‘sti bilan nizolashgan besh nafar o‘smir – uch nafari 3-sonli maktabdan, ikki nafari texnikumdan – Nexia avtomashinasida kelishgan. Onaning aytishicha, o‘smirlar og‘ir narsa bilan boshiga urib, hushidan ketgan Jafarbekni pichoqlab, yurak sohasidan jarohatlagan. Jafarbek yo‘lovchi mashinasida kasalxonaga olib borilgan, ammo vafot etgan.
12-sonli maktab direktori Azamat Urinboyev esa voqea darslardan keyin sodir bo‘lganini aytadi. U Jafarbekni mas'uliyatli va boshqalarni himoya qilishni istagan bola sifatida eslaydi. Ona esa, ularga tushdan oldin chaqirib, kasalxonaga kelishni aytishganini ta'kidlab, bu qarama-qarshilikni kuchaytiradi.
Jafarbekning buvisi Gavhar Yo‘ldosheva achchiq so‘zlar bilan chiqdi: "Mening nabirasi 18 bahorgacha yashamadi. Bu mamlakatda, bu Bekabodda mening bolam uchun haqiqat yo‘q. O‘z bolalarini qutqarish uchun prokuraturalarga bosim o‘tkazayotganlar, lekin hech kim kechirim so‘rash uchun ham kelmadi. Men ularning jazolanishiga ishonmayman".
Kun.uz Toshkent viloyati prokuraturasining matbuot xizmatiga murojaat qildi, ammo javob ololmadi. O‘zbekiston Bosh prokuraturasining matbuot kotibi esa jinoyat ishi qo‘zg‘atilgani va pichoq bilan jarohatlashda gumon qilinayotgan voyaga yetmagan shaxs qo‘lga olinganini ma'lum qildi. Tergov har tomonlama va obyektiv o‘tkazilishi kafolatlangan.

Ученик 11-го класса школы №12 города Бекабада Ташкентской области Джафарбек был избит и получил ножевые ранения от нескольких подростков 5 марта, что привело к его смерти. Корреспондент Kun.uz посетил Бекабад для расследования обстоятельств инцидента, выявив противоречивые версии о времени и месте происшествия.
Мать погибшего утверждает, что конфликт произошёл во время уроков за территорией школы. По её словам, пятеро подростков – трое из школы №3 и двое из техникума – приехали на автомобиле Nexia. Она сообщает, что нападавшие ударили её сына тяжёлым предметом по голове, а когда он потерял сознание, нанесли ножевое ранение в область сердца. Джафарбека доставили в больницу на попутной машине, где он скончался.
Директор школы №12 Азамат Уринбаев заявляет, что инцидент произошёл после уроков. Он описывает Джафарбека как ответственного и понимающего ученика, который всегда хотел защищать других. Мать же указывает, что ей позвонили и сообщили о происшествии до полудня, что противоречит версии директора.
Бабушка погибшего Гавхар Йулдошева выразила горечь и неверие в справедливость: «Мой внук не дожил до 18 весен. В этой стране, в этом Бекабаде для моего мальчика нет правды. Вместо того чтобы справиться о нашем состоянии, они осаждают прокуратуру, чтобы вызволить своих. Я не верю, что их накажут».
Редакция Kun.uz обратилась в пресс-службу областной прокуратуры, но не получила ответа. Пресс-секретарь Генерального прокурора сообщил, что по факту возбуждено уголовное дело по статье 97 УК РУз (Умышленное убийство), а несовершеннолетний, подозреваемый в нанесении ножевых ранений, задержан. Следственные действия обещаны всесторонними и объективными.