Toshkent viloyati Bekobod shahrida 11-sinf o‘quvchisining o‘limi bilan bog‘liq jinoyat ishi bo‘yicha jami 5 nafar voyaga yetmagan shaxs gumonlanib hibsga olindi. Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinovning ma’lumotlariga ko‘ra, holat bir necha o‘smir o‘rtasidagi og‘zaki janjal natijasida yuz bergan, unda ulardan biri oshxona pichog‘i bilan jabrlanuvchining ko‘krak qismiga jarohat yetkazgan.
Jabrlanuvchi darhol tibbiyot muassasasiga olib borilgan bo‘lsa-da, ko‘rsatilgan tibbiy yordamga qaramasdan, vafot etgan. Bosh prokuratura 11-mart kuni Jinoyat kodeksining 97-moddasi (Qasddan odam o‘ldirish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilganini va gumonlanayotgan voyaga yetmagan shaxsning protsessual tartibda ushlanganini xabar qilgandi.
12-mart kuni ish doirasida jami 5 nafar gumonlanuvchi voyaga yetmagan shaxsga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanganligi ma’lum bo‘ldi. Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda, jinoyatning barcha tafsilotlari va sabablari aniqlanmoqda.
Kun.uz bilan suhbatlashgan vafot etgan o‘quvchining yaqinlariga ko‘ra, bolalar nizolashgandan keyin boshqa maktab o‘quvchilari 5 kishi bo‘lib kelgan. Ularning 3 nafari shahardagi 3-maktabning, 2 nafari esa texnikum o‘quvchilari bo‘lgan. Bu holat o‘smirlar o‘rtasidagi zo‘ravonlik muammosini yana bir bor ko‘rsatib berdi.
Marhumning buvisi Gavhar Yo‘ldosheva aybdorlarning barchasiga chora ko‘rishni so‘ramoqda, o‘z navbatida, o‘smir yigitlarning oilalari uning xonadoniga kelib, hol so‘ramagani uchun norozi ekanligini bildirdi. Bu voqea jamiyatda voyaga yetmaganlar jinoyatchiligiga qarshi kurash va oilaviy mas’uliyat mavzularini yangidan ko‘tarishga sabab bo‘ldi.

В городе Бекабад Ташкентской области по подозрению в убийстве 11-классника задержаны 5 несовершеннолетних лиц. Как сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хайот Шамсутдинов, инцидент произошел в результате словесной ссоры между несколькими подростками, в ходе которой один из них нанес пострадавшему ножевые ранения в грудную клетку кухонным ножом.
Пострадавший был немедленно доставлен в медицинское учреждение, но, несмотря на оказанную медицинскую помощь, скончался. Генеральная прокуратура сообщила, что 11 марта было возбуждено уголовное дело по статье 97 Уголовного кодекса (Умышленное убийство), а подозреваемый несовершеннолетний был задержан в процессуальном порядке.
12 марта в рамках дела к 5 подозреваемым несовершеннолетним была применена мера пресечения в виде заключения под стражу. В настоящее время следственные действия продолжаются, уточняются все детали и мотивы преступления.
По информации родственников погибшего ученика, с которыми пообщался Kun.uz, после ссоры детей пришли другие школьники в количестве 5 человек. Трое из них были учениками 3-й школы города, а двое — учащимися техникума. Этот случай вновь подчеркнул проблему насилия среди подростков в обществе.
Бабушка погибшего Гавхар Йулдошева потребовала принять меры в отношении всех виновных, выразив недовольство тем, что семьи подростков не посетили ее дом, чтобы выразить соболезнования. Этот инцидент вызвал новую волну обсуждений о борьбе с подростковой преступностью и семейной ответственности в обществе.