Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy, Buyuk Britaniya parlamentiga qilgan nutqida, 200 dan ortiq ukrainalik harbiy mutaxassislarning Fors ko‘rfazi va Yaqin Sharq mintaqasida hukumatlarga Eron dronlariga qarshi himoyada yordam berayotganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 201 nafar mutaxassis allaqachon mintaqada, yana 34 nafari esa safarga tayyor holatda.
Zelenskiy, bu mutaxassislar Rossiya tomonidan Ukrainaga qarshi urushda qo‘llanilayotgan Eron ishlab chiqargan “Shahed” dronlariga qarshi kurashda tajribaga ega ekanligini ta’kidladi. Ular Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar, Saudiya Arabistoni va Quvaytda faoliyat yuritayotgani, shuningdek, bir qancha boshqa davlatlar bilan kelishuvlar tuzilgani haqida gapirdi.
Ukraina rahbari, Rossiya va Eron o‘rtasidagi hamkorlikni tanqid qilib, ularni “nafratda birodarlar” deb atadi va bu davlatlarning dron texnologiyalarini almashishini ta’kidladi. U, shuningdek, Ukrainaning dron ishlab chiqarish va ularga qarshi kurashish sohasidagi yangi imkoniyatlarini taqdim etdi, jumladan, kuniga kamida 2000 ta dron interceptorlarini ishlab chiqara olishini va ularning yarmini o‘z mudofaasi uchun, qolganini esa ittifoqchilari uchun foydalanish mumkinligini aytdi.
Zelenskiyning nutqi davomida, u Buyuk Britaniya bilan “himoya sherikligi” to‘g‘risidagi kelishuvni imzolaganini eslatib o‘tdi, bu esa Ukrainaning tajribasi va Britaniyaning sanoat bazasini dronlar ishlab chiqarish uchun birlashtiradi. Biroq, AQSh Prezidenti Donald Trampning Eron dronlariga qarshi kurashda Ukrainaning yordamiga muhtoj emasligi haqidagi bayonotlari bu hamkorlikning cheklovlarini ko‘rsatadi.

Президент Украины Владимир Зеленский в своем выступлении перед парламентом Великобритании заявил, что более 200 украинских военных экспертов находятся в регионе Персидского залива и Ближнего Востока, оказывая помощь правительствам в защите от иранских дронов. По его словам, 201 эксперт уже работает на месте, а еще 34 готовы к развертыванию.
Зеленский подчеркнул, что эти специалисты обладают опытом противодействия дронам «Shahed», которые были разработаны в Иране и используются Россией в войне против Украины с 2022 года. Он отметил, что украинские команды уже действуют в ОАЭ, Катаре, Саудовской Аравии и направляются в Кувейт, а также ведут работу с другими странами на основе заключенных соглашений.
Украинский лидер раскритиковал сотрудничество между Россией и Ираном, назвав их «братьями по ненависти» и указав на обмен технологиями дронов. Он также представил новые возможности Украины в области производства дронов и перехватчиков, заявив, что страна способна производить не менее 2000 перехватчиков в день, половина из которых предназначена для собственной обороны, а остальные могут быть использованы союзниками.
В ходе визита Зеленский подписал с Великобританией соглашение о «партнерстве в области обороны», которое якобы объединяет экспертизу Украины и промышленную базу Великобритании для производства дронов. Однако заявления президента США Дональда Трампа о том, что ему не нужна помощь Украины в противодействии иранским дронам, ставят под сомнение эффективность таких инициатив.