Vashington shahridagi Xalqaro soliqlar va investitsiyalar markazi direktori Daniel Uittning fikricha, Eron bilan urush Markaziy Osiyo davlatlariga, ayniqsa Tojikiston va Turkmanistonga katta zarar yetkazmoqda. Bu ikki davlat Eronidan oziq-ovqat import qilgan, ammo hozirgi vaqtda Eronning oziq-ovqat eksportini taqiqlashi ularni qiyin vaziyatga solmoqda. Uitt taʼkidlashicha, urush nafaqat toʻgʻridan-toʻgʻri ishtirok etganlarga, balki butun dunyoga, jumladan, Eron bilan chegaradosh Markaziy Osiyoga ham salbiy taʼsir koʻrsatmoqda.
Xitoy, Markaziy Osiyoning eng yirik savdo hamkori sifatida, Eron urushidan iqtisodiy yoʻqotishlarga duch kelmoqda. Uittning soʻzlariga koʻra, Xitoy urushdan oldin Eronning 80-90 foiz qoʻpol neftini sotib olgan, ammo hozir bu neftni boshqa manbalardan almashtirishga majbur. Bundan tashqari, Ormuz boʻgʻozi yopilishi mintaqaviy va global energiya bozorlariga katta bosim oʻtkazishi mumkin, bu esa butun hudud iqtisodiyotiga taʼsir qiladi.
Uittning taʼkidlashicha, Qozogʻiston neft narxlarining oshishi hisobiga yuqori daromad olishi mumkin, lekin shu bilan birga urush natijasida yuzaga keladigan global iqtisodiy sekinlashuv xavfi ham mavjud. Markaziy Osiyo, shu jumladan Oʻzbekiston va Qozogʻiston, soʻnggi yillarda Arab koʻrfazi davlatlaridan katta investitsiyalar olgan, ammo urush tufayli bu investitsiyalar sekinlashishi yoki xavf ostida qolishi mumkin, chunki arab davlatlari oʻz mablagʻlarini ichki qayta qurishga sarflashga majbur.
Biroq, Uitt Markaziy Osiyoning neytral va koʻp vektorli tashqi siyosati uni himoya qilishda muhim rol oʻynashini taʼkidlaydi. Bu siyosat mintaqaga barcha qoʻshnilari va AQSh, Hindiston, Yevropa Ittifoqi kabi global kuchlar bilan yaxshi munosabatlar oʻrnatishga imkon bergan. U, shuningdek, Oʻrta koridorning urushlar davrida Markaziy Osiyo va global savdo uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega ekanligini taʼkidlab, bu yoʻnalishning Ukrainadagi urush va Eron urushi natijasida koʻrsatilgan muhim rolini eslatadi.
The Guardian gazetasining maʼlumotlariga koʻra, AQSh Eron urushining dastlabki kunlarida faqat harbiy xarajatlar uchun 11,5 milliard dollardan ortiq mablagʻ sarflagan, bu esa urushning iqtisodiy ogʻirligini koʻrsatadi. Uittning fikricha, urushning boshlanish sababi Eronning yadro quroliga ega boʻlishining oldini olish boʻlgan, ammo bu dunyoni xavfsizroq qiladimi yoki yoʻqmi, vaqt koʻrsatadi. Markaziy Osiyo oʻz tashqi siyosati orqali iqtisodiy aloqalarni boshqa hamkorlar bilan almashtirish imkoniyatiga ega, bu esa urushning salbiy taʼsirini minimallashtirishga yordam beradi.

По мнению директора Международного центра по налогам и инвестициям в Вашингтоне Дэниела Уитта, война в Иране наносит значительный ущерб странам Центральной Азии, особенно Таджикистану и Туркменистану. Эти два государства импортировали продовольствие из Ирана, но нынешний запрет Ирана на экспорт продовольствия ставит их в сложное положение. Уитт подчеркивает, что войны влияют не только на непосредственных участников конфликта, но и на весь мир, включая граничащую с Ираном Центральную Азию, приводя к негативным последствиям.
Китай, являющийся крупнейшим торговым партнёром Центральной Азии, также несёт экономические потери из-за войны в Иране. Уитт отмечает, что Китай до войны покупал 80-90% сырой нефти Ирана, но теперь вынужден искать способы её замещения. Кроме того, закрытие Ормузского пролива может оказать огромное давление на региональные и глобальные энергетические рынки, что скажется на экономике всего региона.
Уитт указывает, что Казахстан может получить высокий доход за счёт роста цен на нефть, но также столкнётся с риском глобального экономического замедления в результате войны. Центральная Азия, включая Узбекистан и Казахстан, в последние годы получила значительные инвестиции из стран Персидского залива, но из-за войны эти инвестиции могут замедлиться или оказаться под угрозой, поскольку арабским странам придётся тратить средства на внутреннюю реконструкцию.
Однако Уитт подчёркивает, что продуманная и последовательная политика нейтралитета и многовекторной внешней политики Центральной Азии играет ключевую роль в её защите. Эта политика позволила установить хорошие отношения со всеми соседями и такими глобальными державами, как США, Индия и Европейский союз. Он также отмечает, что Срединный коридор приобретает решающее значение для торговли Центральной Азии и мира в условиях войн, таких как конфликт на Украине и теперь в Иране.
Согласно данным The Guardian, США уже в первые дни войны против Ирана потратили более 11,5 миллиардов долларов только на военные расходы, что подчёркивает экономическую тяжесть конфликта. Уитт считает, что причина начала войны США якобы заключается в предотвращении обретения Ираном ядерного оружия, но время покажет, сделает ли это мир безопаснее. Центральная Азия благодаря своей внешней политике имеет возможность заменять экономические связи другими партнёрами, что помогает минимизировать негативное влияние войны.