Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiyning aytishicha, mamlakat Fors ko‘rfazi davlatlariga Fors dronlariga qarshi himoya qilishda yordam berish uchun 200 dan ortiq mutaxassislarni yuborgan va yana 30 ga yaqinini yuborishga tayyorlanmoqda. Zelenskiy Buyuk Britaniya Parlamentiga bergan nutqida: “Bugungi kunda Fors atrofida sodir bo‘layotgan voqealar biz uchun uzoq urush emas – chunki Rossiya va Fors o‘rtasidagi hamkorlik tufayli. Va biz befarq bo‘lish huquqimiz yo‘q deb hisoblaymiz”, dedi.
Fors tomonidan Fors ko‘rfazi davlatlariga yog‘dirilgan Shahed tipidagi dronlar 2022-yilda Rossiyaga sotilgan xuddi shu turdagi dronlardir. Rossiya shundan beri ularni litsenziya asosida minglab ishlab chiqarmoqda. Ukraina Rossiya bilan urush davomida ularning 44 700 dan ortig‘ini yo‘q qilgan. Hozirda muvaffaqiyat darajasi 90% ga yaqin va 95% ni maqsad qilgan. O‘tgan oy Ukraina 3 238 ta Shahed tipidagi dronni yo‘q qildi – bu rekord, deb e’lon qildi Mudofaa vaziri Mixail Fedorov.
Zelenskiy endi bu bilim va tajribani Birlashgan Arab Amirliklari (BAA), Qatar, Saudiya Arabistoni va Quvaytga sotmoqda. U, shuningdek, 2-mart kuni Shahed tomonidan zarba berilgan Kiprdagi Britaniya bazalarini himoya qilishni taklif qildi. U Britaniya deputatlariga: “Bizning mutaxassislarimiz qarshilik choralarini ko‘ruvchi guruhlarni joylashtirar, radarlar va akustik qamrovni o‘rnatardi. Agar Fors Rossiya hujumlariga o‘xshash keng ko‘lamli hujum boshlasa, biz himoyani kafolatlar edik”, dedi.
Fors ko‘rfazidagi AQSh ittifoqchilari balistik raketalarni to‘xtatish uchun baland balandlikdagi tizimlarga e‘tibor qaratgani va past balandlikdagi tahdidlarni e‘tiborsiz qoldirgani sababli Fors dronlariga nisbatan zaif bo‘lib qolgan, dedi Oslo universiteti raketa mutaxassisi Fabian Xoffman. Muammo samaradorlik emas, balki xarajatdir. AQShning balistik qarshilik vositalari har bir otish uchun 10 million dollargacha turadi, Shahedning narxi 50 000 dollar bo‘lsa, ukrain qarshilik droni esa taxminan 3 000 dollarga tushadi.
Zelenskiyning aytishicha, Ukraina “kuniga kamida 2 000 ta samarali va jangovar tajribadan o‘tgan qarshilik vositalarini ishlab chiqarishga qodir”, bu boshqa dronlarni yo‘q qilish uchun ukrain kompaniyalari tomonidan ishlab chiqilgan dronlarga ishora qiladi. “Bizga kuniga 1 000 ta qarshilik vositasi kerak va biz ittifoqchilarimizga kuniga kamida yana 1 000 tasini yetkazib bera olamiz”, dedi Zelenskiy.
Ukraina hujum qobiliyati ham oshgan, dedi Rossiyaning sobiq Mudofaa vaziri, hozir Rossiya Xavfsizlik Kengashi kotibi bo‘lib ishlayotgan Sergey Shoygu. Uning aytishicha, Rossiya infratuzilmasiga havo hujumlari o‘tgan yili 23 000 ga to‘rt baravar oshgan, 2024-yilda esa 6 200 edi. Xuddi shu davrda “sabotaj va terrorchilik hujumlari” 40% ga oshib 1 830 ga yetgan, dedi u.
Ukraina o‘tgan yildan beri Rossiya energetika infratuzilmasi va mudofaa ishlab chiqarish joylarini ataylab nishonga olmoqda va G‘arb tomonidan taqdim etilgan uskunalarning yetishmasligini qoplash uchun o‘zining uzoq masofali dronlarini ishlab chiqmoqda. Shanba kuni Ukraina Bosh shtabi o‘z kuchlari Rossiyaning Qora dengiz mintaqasi Krasnodar o‘lkasidagi Afipski neftni qayta ishlash zavodi va Kavkaz portiga zarba berganini aytdi. Hisobotlar shuni ko‘rsatadiki, bu neftni qayta ishlash zavodining asosiy qayta ishlash blokini yo‘q qilgan bo‘lishi mumkin.
Ikki kundan keyin ular transport va tanker samolyotlarini ishlab chiqaradigan Ulyanovsk shahridagi Aviastar samolyot ishlab chiqarish zavodiga zarba berdi. Qancha zarar yetkazilgani aniq emas. Seshanba kuni Ukraina Krasnodar o‘lkasidagi Yugnefteprodukt neft ombori va Novgorod viloyatidagi samolyot ta’mirlash joyini yoqib yubordi.
Vashingtondagi tadqiqot markazi – Urushni o‘rganish instituti (ISW) aytishicha, Ukraina front chizig‘iga yaqinroq joylashgan Rossiya logistikasi, uskunalari va odam kuchiga qarshi zarbalarini kuchaytirdi. “Bu zarbalar asosan Rossiya kuchlari va aktivlarini sharqiy va janubiy Ukrainada nishonga oldi, bu yerda Rossiya kuchlari so‘nggi haftalarda hujum operatsiyalariga ustuvor ahamiyat berdi”, dedi ISW.
Ammo ukrain Oliy bosh qo‘mondoni Oleksandr Sirskiy aytishicha, janubiy frontda hujum operatsiyalariga o‘tgan – Ukraina. “Ukraina mudofaa kuchlari belgilangan pozitsiyalarni ushlab turmoqda, dushmanni yo‘q qilmoqda, asta-sekin oldinga siljimoqda va aholi punktlarini ozod qilish uchun kurashmoqda”, dedi u shanba kuni. Ukraina harbiy kuzatuvchisi Konstantin Mashovets aytishicha, u ukrain kuchlari yanvar oyidan buyon bu yo‘nalishda 400 kv. km (154 kv. milya) hududni qaytarib olgan deb hisoblaydi.
Bu qarshi hujumlar Rossiyani birliklar va zaxiralarni janubiy frontga qayta joylashtirishga majbur qilmoqda, deb kuzatdi ISW, bu Mashovetsning kuzatishlari to‘g‘ri ekanligini taxmin qildi. Ehtimol, Rossiyaning yaqinda olgan yagona yaxshi xabari Fors ko‘rfazidan kelgan, bu yerda Fors Hormuz bo‘g‘ozini o‘zidan tashqari barcha neft eksporti va bir nechta oldindan tasdiqlangan mamlakatlar tankerlariga yopdi, bu esa taxminan 300 ta tankerni ichkarida qoldirdi.
AQSh Prezidenti Donald Tramp ma’muriyati yuqori neft narxlarini cheklash uchun Rossiya neftiga qo‘yilgan sanksiyalarni 11-aprelgacha oy davomida to‘xtatdi. Bu Rossiya uchun ikki baravar foyda degani. “Biz endi bu sanksiyalardan ozod qilish orqali Rossiyaga kuniga 140 million dollar bermoqdamiz”, dedi AQSh senatori, Kaliforniyadan demokrat Adam Schiff NBC Newsga. “Tramp ma’muriyati Rossiyani Ukraina hisobiga mukofotlamoqda”. “Rossiyaning kutilmagan daromadi endi 2022-yilda Ukraina bosqinidan keyin ko‘rgan har qanday narsadan oshib ketdi”, deb yozdi tadqiqot markazi Brukings instituti katta ilmiy xodimi Robin Bruks.

Украина направила более 200 экспертов для помощи странам Персидского залива в защите от иранских дронов и готовится отправить ещё около трёх десятков, заявил на этой неделе президент Владимир Зеленский. В своём выступлении в парламенте Великобритании во вторник Зеленский заявил: «То, что происходит сегодня вокруг Ирана, для нас не далёкая война – из-за сотрудничества России и Ирана. И мы не считаем, что имеем право оставаться равнодушными».
Дроны типа «Шахед», которые Иран обрушил на государства Персидского залива, являются точно такими же, какие он продал России в 2022 году. С тех пор Россия производит тысячи таких дронов по лицензии. Украина сбила более 44 700 из них за время войны с Россией. Сейчас показатель успешности приближается к 90%, а цель – достичь 95%. В прошлом месяце Украина сбила 3 238 дронов типа «Шахед» – рекорд, заявил министр обороны Михаил Фёдоров.
Зеленский теперь продаёт эти знания и опыт Объединённым Арабским Эмиратам (ОАЭ), Катару, Саудовской Аравии и Кувейту. Он также предложил защитить британские базы на Кипре, которые были поражены «Шахедом» 2 марта. Обращаясь к британским парламентариям, он заявил: «Наши эксперты разместили бы группы перехвата, установили радары и акустическое покрытие. Если бы Иран начал масштабную атаку – подобную российским – мы гарантировали бы защиту».
Союзники США в Персидском заливе уязвимы для иранских дронов, поскольку они сосредоточились на системах большой высоты для остановки баллистических ракет, игнорируя низковысотные угрозы, заявил эксперт по ракетам из Университета Осло Фабиан Хоффман. Проблема не в эффективности, а в стоимости. Американские перехватчики для баллистических ракет стоят до 10 миллионов долларов за выстрел, по сравнению с примерно 3 000 долларов за украинский дрон-перехватчик, чтобы сбить «Шахед» стоимостью 50 000 долларов.
Зеленский заявил, что Украина «способна производить не менее 2 000 эффективных и проверенных в бою перехватчиков ежедневно», имея в виду дроны, разработанные украинскими компаниями для уничтожения других дронов. «Нам нужно около 1 000 перехватчиков в день, и мы можем поставлять нашим союзникам не менее ещё 1 000 в день», – сказал Зеленский.
Наступательные возможности Украины также возросли, заявил бывший министр обороны России Сергей Шойгу, который сейчас занимает должность секретаря Совета безопасности России. По его словам, воздушные атаки на российскую инфраструктуру в прошлом году увеличились в четыре раза до 23 000 по сравнению с 6 200 в 2024 году. За тот же период «диверсии и террористические акты» увеличились на 40% до 1 830, заявил он.
Украина с прошлого года сознательно нацеливается на российскую энергетическую инфраструктуру и объекты оборонного производства, а также разрабатывает собственные дальнобойные дроны, чтобы компенсировать нехватку западного оборудования. В субботу Генеральный штаб Украины заявил, что её силы нанесли удар по Афипскому нефтеперерабатывающему заводу и порту Кавказ, оба в черноморском регионе России – Краснодарском крае. Сообщения свидетельствуют о том, что это могло уничтожить основную перерабатывающую установку завода.
Два дня спустя они нанесли удар по авиастроительному заводу «Авиастар» в городе Ульяновске, который производит транспортные и заправочные самолёты. Неясно, какой ущерб был нанесён. Во вторник Украина подожгла нефтехранилище «Югнефтепродукт» в Краснодарском крае и место ремонта самолётов в Новгородской области.
Украина также усилила удары по российской логистике, технике и живой силе ближе к линии фронта, заявил Институт изучения войны (ISW), аналитический центр из Вашингтона. «Эти удары в основном были нацелены на российские силы и активы на востоке и юге Украины, где российские войска в последние недели уделяли приоритетное внимание наступательным операциям», – заявили в ISW.
Однако главнокомандующий Вооружёнными силами Украины Александр Сырский заявил, что это Украина перешла к наступательным операциям на южном фронте. «Украинские силы обороны удерживают определённые позиции, уничтожают врага, постепенно продвигаются вперёд и борются за освобождение населённых пунктов», – заявил он в субботу. Украинский военный обозреватель Константин Машовец заявил, что, по его мнению, украинские силы отвоевали 400 кв. км (154 кв. мили) территории в этом направлении с января.
Эти контратаки вынуждают Россию перебрасывать подразделения и резервы на южный фронт, отметили в ISW, предположив, что наблюдения Машовца верны. Возможно, единственная хорошая новость для России в последнее время пришла из Персидского залива, где Иран закрыл Ормузский пролив для всего экспорта нефти, кроме своей собственной и танкеров нескольких заранее одобренных стран, задержав внутри, по оценкам, 300 танкеров.
Администрация президента США Дональда Трампа приостановила санкции на российскую нефть на месяц до 11 апреля в попытке обуздать стремительный рост цен на нефть. Это означало двойную прибыль для России. «Сейчас мы даём России 140 миллионов долларов в день, освобождая их от этих санкций», – заявил сенатор-демократ от Калифорнии Адам Шифф в интервью NBC News. «Администрация Трампа вознаграждает Россию за счёт Украины». «Неожиданная прибыль России теперь превышает всё, что мы видели в 2022 году после вторжения в Украину», когда цены на нефть снова резко выросли, написал старший научный сотрудник аналитического центра Брукингского института Робин Брукс.
По оценкам Financial Times, Россия заработала дополнительно 1,3–1,9 миллиарда долларов к середине марта, и эта цифра может вырасти до 4,9 миллиарда долларов к концу месяца. Нефть стала причиной другой хорошей новости для России на этой неделе. Венгрия 16 марта отозвала своё одобрение кредита Украине в размере 90 миллиардов евро (104 миллиарда долларов), настаивая на том, чтобы Украина отремонтировала трубопровод, поставляющий ей российскую нефть. Трубопровод «Дружба» был остановлен после того, как российский удар повредил его в конце января. Украина заявила, что его ремонт является сложной технической задачей под постоянной угрозой дальнейших российских атак.