️ Ukrainaning Prezidenti Volodimir Zelenskiy juma kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida, Ukrainaning Rossiya bilan bo‘layotgan muzokaralari uchun aniq muddatlar talab qilinishini e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Kiyev “aniq sanalar – hech bo‘lmaganda taxminiy sanalar”ni talab qilmoqda, chunki Yaqin Sharqdagi urush vaziyati bu jarayonni kechiktirib qo‘ygan.
️ Zelenskiyning bu bayonotlari, Ukrainaning vakillari shanba kuni AQShda bo‘lib o‘tadigan muzokaralarga tayyorlanayotgan paytda keldi. Bu muzokaralar AQSh tomonidan vositachilik qilinadigan va to‘rt yildan ortiq davom etayotgan Rossiya-Ukraina urushini tugatishga qaratilgan kelishuvga erishishga urinishdir. Oldingi muzokaralar Jeneva va Abu-Dabida bo‘lib o‘tgan, ammo ular hech qanday muhim natija bermagan.
️ Asosiy kelishmovchilik hudud masalasida bo‘lib, Rossiya Ukrainadan Donetsk viloyatining qolgan 20 foizini berishini talab qilmoqda, bu hududni Rossiya qo‘shinlari hali egallay olmagan. Kiyev bu talabni rad etgan holda, G‘arbiy ittifoqchilaridan urush tugagandan keyin har qanday boshqa Rossiya hujumini oldini olish uchun mustahkam xavfsizlik kafolatlarini talab qilmoqda.
️ Zelenskiy ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirgan xabarida, “Biz AQSh tomonidan Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushini tugatish uchun mavjud muzokara formatlari doirasida ishlashni davom ettirishga tayyorligini ko‘rsatadigan signallarni oldik” deb yozgan. U shuningdek, muzokaralarda vaqtincha to‘xtab qolganligini va ularni qayta boshlash vaqtining kelganini ta’kidladi.
️ Kremlning yuqori martabali amaldori juma kuni Moskva va Kiyev o‘rtasidagi AQSh tomonidan vositachilik qilinadigan yangi muzokaralar tez orada bo‘lishi mumkinligini bildirdi. Biroq, Yaqin Sharqdagi urush tufayli Ukrainaning Yevropa ittifoqchilari Kiyevga e‘tiborlarini saqlab qolishga urinishmoqda, ammo AQShning Trump ma’muriyati tomonidan Rossiya nefti uchun sanksiyalarni yumshatish qarori xavotirlarni keltirib chiqarmoqda, bu esa urushni tugatishga qaratilgan bosimni zaiflashtirishi mumkin.

️ Президент Украины Владимир Зеленский на пресс-конференции в пятницу заявил, что Киев будет добиваться «четких дат – хотя бы приблизительных» для переговоров с Россией. Он отметил, что ситуация на Ближнем Востоке, где продолжается война, влияет на отсрочку этих переговоров, что создает дополнительные сложности для дипломатических усилий по прекращению конфликта.
️ Заявления Зеленского прозвучали на фоне подготовки украинских переговорщиков к встречам в США в субботу, где будут обсуждаться посреднические попытки Вашингтона достичь соглашения о прекращении более чем четырехлетней войны между Россией и Украиной. Предыдущие раунды переговоров в Женеве и Абу-Даби не принесли прорыва, что подчеркивает затяжной характер кризиса.
️ Основным камнем преткновения остается территориальный вопрос: Россия настаивает на том, чтобы Украина уступила оставшиеся 20% Донецкой области, которые российские силы еще не захватили. Киев отвергает это требование, одновременно призывая западных союзников предоставить надежные гарантии безопасности для предотвращения возможных будущих атак со стороны России в случае достижения соглашения.
️ В своем сообщении в социальных сетях в четверг Зеленский заявил, что Украина получила сигналы от американской стороны о готовности продолжить работу в существующих переговорных форматах. Он подчеркнул, что пауза в переговорах временная, и настало время возобновить их, чтобы обеспечить содержательность диалога. В то же время высокопоставленный представитель Кремля в пятницу указал, что новый раунд переговоров при посредничестве США, вероятно, состоится в ближайшее время.
️ На фоне войны в Иране европейские союзники Украины пытаются заверить Киев в том, что их внимание остается сосредоточенным на поддержании давления на Россию. Однако решение администрации президента США Дональда Трампа об ослаблении санкций на некоторые поставки российской нефти, якобы направленное на компенсацию роста энергетических затрат из-за иранского конфликта, вызвало обеспокоенность в Европе. Зеленский отметил, что на переговорах в США украинские официальные лица обсудят это «опасное» решение, которое может подорвать усилия по прекращению войны.