Yevropa Ittifoqining (YI) Migratsiya masalalari bo'yicha komissari Magnus Brunner Financial Times gazetasiga bergan intervyusida Rossiya Prezidenti Vladimir Putinni so'nggi 10 yil ichida Yevropaga bo'lgan migratsiya oqimlarining asosiy omili deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, "Katta migratsiya oqimlarida har doim Putin ishtirok etadi. Bu har doim Vladimir Putindir".
Brunner o'z fikrini asoslash uchun Rossiyaning 2011-yilda boshlangan Suriyadagi fuqarolar urushi paytida Bashar al-Asad hukumatini qo'llab-quvvatlaganini keltirdi. Gazeta ma'lumotlariga ko'ra, aynan bu mojaro 2015-2016-yillarda YI da migratsiya inqirozining sabablaridan biri bo'lib, ikki milliondan ortiq odam boshpana uchun ariza topshirgan.
Yevrokomissarning ikkinchi misoli sifatida ukrainalik qochqinlar ko'rsatildi. U ularning paydo bo'lishini Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi bilan bog'ladi va taxminan 4,3 million ukrainalik fuqaroning Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida vaqtincha himoya olganini ta'kidladi.
Shuningdek, Brunner Rossiyaning Yaqin Sharqdagi hozirgi mojaroda Eronga qo'llab-quvvatlashini ta'kidladi va bu kelajakda yangi migratsiya oqimlariga olib kelishi mumkinligini aytdi, ammo hozirgi vaqtda Erondan sezilarli qochqinlar oqimi kuzatilmaganini qo'shdi. "Shunday qilib, Vladimir Putin amalda Yevropaga migratsiyaning eng katta harakatlantiruvchi kuchidir", dedi u va vaziyat har kuni o'zgarishi mumkinligi va doimiy e'tibor talab qilishini qo'shdi.
Shu bilan birga, Brunner Yevropa Ittifoqining bugun migratsiya muammolariga o'n yil oldingiga qaraganda yaxshiroq tayyor ekanligini ta'kidladi. Yevropa Ittifoqining Boshpana masalalari agentligi (EUAA) ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda YI mamlakatlari, shuningdek Norvegiya, Shveytsariya, Islandiya va Lixtenshteynda boshpana uchun ariza berishlar soni o'tgan yilga nisbatan 19% ga kamayib, taxminan 822 mingni tashkil etdi. Eng ko'p ariza yana Germaniyada qayd etildi - taxminan 163 ming.

Комиссар Европейского союза по вопросам миграции Магнус Бруннер в интервью Financial Times заявил, что президент России Владимир Путин является основным фактором роста миграции в Европу за последние 10 лет. По его словам, "В крупных миграционных потоках всегда замешан Путин. Это всегда Владимир Путин".
В качестве аргумента Бруннер указал на поддержку Россией сирийского президента Башара Асада во время гражданской войны, начавшейся в 2011 году. По данным издания, именно этот конфликт стал одной из причин миграционного кризиса в ЕС в 2015–2016 годах, когда более двух миллионов человек подали заявления на убежище.
Вторым примером, по словам еврокомиссара, стали украинские беженцы. Он связал их появление с войной России против Украины, отметив, что около 4,3 млн граждан Украины получили временную защиту в странах Евросоюза.
Также Бруннер заявил о поддержке Россией Ирана в текущем конфликте на Ближнем Востоке, подчеркнув, что в будущем это может привести к новым миграционным потокам, хотя на данный момент значительного притока беженцев из Ирана не наблюдается. "Таким образом, Владимир Путин фактически является крупнейшей движущей силой миграции в Европу", — отметил он, добавив, что ситуация может меняться ежедневно и требует постоянного внимания.
При этом Бруннер подчеркнул, что Европейский союз сегодня лучше подготовлен к миграционным вызовам, чем десять лет назад. Согласно данным Агентства ЕС по вопросам убежища (EUAA), в 2025 году количество заявлений на предоставление убежища в странах ЕС, а также в Норвегии, Швейцарии, Исландии и Лихтенштейне снизилось на 19% по сравнению с предыдущим годом и составило около 822 тысяч. Больше всего заявлений вновь зарегистрировали в Германии — около 163 тысяч.