Rossiya kuchlari kechasi Ukraina bo'ylab massiv havo hujumini amalga oshirdi, natijada kamida besh kishi halok bo'ldi va o'nlab odamlar yaralandi. Ukraina Harbiy-havo kuchlari ma'lumotlariga ko'ra, hujumda yetti ballistik raketa, 23 kruiz raketa, to'rtta havodan uchirilgan boshqariladigan raketa va 392 dron ishlatilgan. Havo mudofaasi tizimlari 25 raketa va 365 dronni yo'q qilgan.
Halok bo'lganlarning aksariyati fuqarolik aholisi bo'lib, Xarkovda elektr poyezdiga dron urilishi natijasida 61 yoshli ayol, Zaporijjada turar-joy binosi vayron qilinganida bir kishi, Poltava viloyatida turar-joy binolari va mehmonxonaga zarba berilganda kamida ikki kishi, Xersonda esa uyi Rossiya artilleriyasi o'qiga tutgan bir fuqaro halok bo'lgan. Dnepropetrovsk viloyatida 75 yoshli ayol yaralangan, Sumida esa 65 yoshli avtobus haydovchisi dron hujumi natijasida shikastlangan.
Hujumlar nafaqat Ukraina, balki qo'shni Moldova uchun ham og'ir oqibatlarga olib keldi. Moldova Prezidenti Maya Sandu Rossiyaning Odessa viloyatidagi energiya infratuzilmasiga hujumi natijasida Moldovaning Ruminiyadan elektr energiyasini import qilish uchun ishlatadigan Isakcha-Vulkaneshti elektr liniyasi uzilganini ma'lum qildi. Sandu "Muqobil yo'llar mavjud, ammo vaziyat nozik bo'lib qolmoqda" deb ta'kidladi va mas'uliyatni Rossiyaga yukladi.
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy X ijtimoiy tarmog'idagi xabarida "Bu raqamlar Rossiya zarbalaridan hayotni saqlab qolish uchun ko'proq himoya kerakligini aniq ko'rsatmoqda. Ukrainani qo'llab-quvvatlashni davom ettirish muhim" deb yozdi. U avvalroq o'tgan dushanba kuni videoadresida aholini havo hujumi signaliga e'tibor berishga chaqirgan edi, chunki razvedka ma'lumotlariga ko'ra Rossiya massiv zarba tayyorlayotgan bo'lishi mumkin.
Hujumlar paytida Rossiyaning sharqiy Ukrainadagi hujumlari sezilarli darajada sekinlashgan, ammo Ukraina rasmiylari tinchlik muzokaralari "doimiy ravishda kechiktirilayotganini" va AQSh e'tiborining Eron bilan urushga qaratilganligini ta'kidlamoqda. Zelenskiyning so'zlariga ko'ra, Rossiya prezidenti Vladimir Putin Yaqin Sharqdagi "uzoq urush" ni istaydi, chunki bu Kiyevni zaiflashtiradi va AQSh resurslari boshqa joyga yo'naltiriladi.

Российские силы осуществили массированный ночной авиаудар по территории Украины, в результате которого погибли не менее пяти человек и десятки получили ранения. По данным Воздушных сил Украины, в атаке было использовано семь баллистических ракет, 23 крылатые ракеты, четыре управляемые авиационные ракеты и 392 дрона. Системы ПВО перехватили 25 ракет и 365 беспилотников.
Большинство погибших — гражданские лица: 61-летняя женщина в Харькове после удара дрона по электропоезду, один человек в Запорожье после поражения жилого дома, не менее двух человек в Полтавской области после ударов по жилым зданиям и гостинице, а также гражданский в Херсоне, чей дом попал под российский артиллерийский обстрел. В Днепропетровской области ранена 75-летняя женщина, в Сумах — 65-летний водитель автобуса, чей транспорт был поражён дроном.
Удары имели последствия не только для Украины, но и для соседней Молдовы. Президент Молдовы Майя Санду сообщила, что в результате российского удара по энергоинфраструктуре в Одесской области была отключена линия электропередачи Исакча-Вулканешты, используемая Молдовой для импорта электроэнергии из Румынии. Санду заявила, что «альтернативные маршруты есть, но ситуация остаётся хрупкой», возложив ответственность исключительно на Россию.
Президент Украины Владимир Зеленский в сообщении на X написал: «Эти цифры ясно показывают, что для спасения жизней от российских ударов нужно больше защиты. Важно продолжать поддерживать Украину». Ранее в понедельник в видеообращении к нации он призвал граждан обращать внимание на сигналы воздушной тревоги, поскольку разведка сообщала о возможной подготовке Россией массированного удара.
Удары произошли на фоне значительного замедления темпов российского наступления на востоке Украины. Украинские официальные лица отмечают, что мирные переговоры «постоянно откладываются», а внимание США сосредоточено на войне с Ираном. Зеленский ранее заявлял, что российский президент Владимир Путин хочет «долгой войны» на Ближнем Востоке, поскольку это ослабит Киев и отвлечёт ресурсы и внимание Вашингтона.