Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushning yangi bosqichida ikki tomon ham bir-birining energiya infratuzilmasini nishonga olgan hujumlar amalga oshirdi. Bu hujumlar natijasida yuz minglab odamlar elektr energiyasidan mahrum bo‘ldi, rasmiylar xabar berdi. Rossiyaning Belgorod viloyatida deyarli yarim million kishi, Ukraina shimolidagi Chernigov shahri va atrofida esa 150 mingga yaqin aholi elektrsiz qoldi.
Belgorod viloyati gubernatori Vyacheslav Gladkovning aytishicha, elektr uzilishlari bir nechta tumanlarni, shu jumladan viloyat markazi Belgorod shahrini qamrab olgan. Ko‘plab aholi isitish va suv ta’minoti bilan bog‘liq muammolarga duch keldi, hududda harorat 0°C atrofida. Gladkov ta’mirlash ishlari boshlanganini, ammo ularni yakunlash uchun bir necha kun kerak bo‘lishini aytdi.
Ukraina tomonida Chernigov viloyatidagi elektr taqsimlash kompaniyasi energiya ob’yekti shikastlanganligi va xavfsizlik vaziyati ruxsat berishi bilanoq ta’mirlash ishlari boshlanishini ma’lum qildi. Janubiy Odesa viloyatida esa Rossiyaning kechki hujumi natijasida bir kishi halok bo‘ldi, yana biri yaralandi. Hujum xususiy uyni vayron qilib, yong‘in chiqargan va yaqin atrofdagi olti bino zarar ko‘rgan.
Rossiyada, Leningrad viloyati gubernatori Alexander Drozdenko Ukraina dron hujumi natijasida Boltiq dengizidagi Ust-Luga portida yong‘in chiqqanini, ammo uni nazorat ostiga olishganini va halokatlar bo‘lmaganini aytdi. Ukraina so‘nggi haftalarda Rossiyaning urush iqtisodiyotini zaiflashtirish maqsadida neftni qayta ishlash zavodlari va eksport yo‘llariga dron hujumlarini kuchaytirdi.
Rossiya Mudofaa vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, kechasi mamlakat bo‘ylab, shu jumladan Moskva viloyati ustida 389 ta Ukraina droni otib tushirilgan. Shu bilan birga, NATO a’zosi Latviya qo‘shni Rossiyadan kelgan dron mamlakatga qulaganini bildirdi. Bu voqea NATOning o‘zaro mudofaa 5-moddasini chaqirishga olib kelishi mumkin bo‘lgan xavflarni keltirib chiqaradi.

В рамках эскалации конфликта между Россией и Украиной обе стороны провели взаимные атаки на энергетическую инфраструктуру, в результате чего сотни тысяч людей остались без электричества, сообщили официальные лица. В Белгородской области России без света оказались почти полмиллиона человек, а в украинском городе Чернигов и прилегающих районах — около 150 тысяч потребителей.
Губернатор Белгородской области Вячеслав Гладков заявил, что перебои с электричеством затронули несколько районов, включая региональную столицу Белгород, где многие жители также столкнулись с нарушениями в отоплении и водоснабжении. Температура в регионе держится около 0°C. Гладков отметил, что ремонтные работы уже начались, но для их завершения потребуется несколько дней.
На Украине компания по распределению электроэнергии в Черниговской области сообщила о повреждении энергообъекта и начале ремонтных работ, как только позволит ситуация с безопасностью. В южной Одесской области российские атаки поздно вечером во вторник привели к гибели одного человека и ранениям другого. Атака повредила частный дом, вызвав пожар, и нанесла ущерб шести близлежащим зданиям.
В России, по словам губернатора Ленинградской области Александра Дрозденко, украинская атака дронами на крупный нефтеэкспортный хаб спровоцировала пожар в порту Усть-Луга на Балтийском море. Пожар был взят под контроль, жертв не зарегистрировано. Украина в последние недели активизировала атаки дронами на российские нефтеперерабатывающие заводы и экспортные маршруты, пытаясь ослабить военную экономику России.
Министерство обороны России сообщило, что за ночь по стране, в том числе над Московской областью, было сбито 389 украинских дронов. Тем временем, Латвия, член НАТО, заявила, что дрон из соседней России упал на её территории. Этот инцидент поднимает риски возможного вовлечения альянса через статью 5 о коллективной обороне, что может привести к дальнейшей дестабилизации в регионе.