Estoniya va Latviya rasmiylari o‘z havo bo‘shliklariga Rossiya tomondan dronlar kirib kelgani haqida xabar berishdi, bu Ukraina urushining mintaqaviy ta‘siridan xavotirlarni kuchaytirmoqda. Estoniya Ichki Xavfsizlik Xizmati chorshanba kuni Rossiya havo bo‘shlig‘idan uchib kelgan dron shimoli-sharqdagi Auvere qishlog‘idagi elektr stansiyasining mo‘riga urilganini aytdi. Hodisa o‘lim yoki jarohatlarga sabab bo‘lmagan.
Estoniya tashqi ishlar vaziri Margus Tsahkna dronning "Estoniyaga qaratilmagan" ekanligini ta‘kidladi, lekin bu kirib kelishni "Rossiyaning to‘liq miqyosdagi tajovuzkor urushining aniq oqibati" deb atadi. Shu kuni Latviya Harbiy-havo kuchlari Rossiya tomondan kirib kelgan boshqarilmaydigan havo apparati o‘z havo bo‘shlig‘iga kirib, janubi-sharqdagi Kraslava mintaqasida qulaganini aniqladi, bu esa fuqarolik infratuzilmasiga zarar yetkazmagan.
Latviya Bosh vaziri Evika Silina dron Ukraina tomonidan bo‘lishi mumkinligi haqida ko‘rsatmalar borligini va tergov olib borilayotganini aytdi. Mamlakat mudofaa vaziri Andris Spruds, u Ukraina ishchi tashrifida bo‘lgan, hodisa tufayli safarini qisqartirib, uyiga qaytishini e‘lon qildi. Ukraina Rossiyaga qarshi bir necha tungi zarbalarni amalga oshirdi, shu jumladan Finlandiya qo‘ltig‘idagi Ust-Luga portini nishonga oldi.
Dronlar Ukraina urushi davomida Yevropa mamlakatlarining havo bo‘shliklarini takroran buzgan, bu Yevropa Ittifoqida o‘z sharqiy qanotini Rossiyaning buzilishlaridan himoya qilish uchun "dron devori" qurish haqida muhokamalarni keltirib chiqardi. O‘tgan hafta Estoniya rasmiylari Rossiya qiruvchi samolyoti yilning birinchi marta uning shimoliy havo bo‘shlig‘ini buzganini aytib, Rossiyaning muvaqqat vakilini chaqirgan edi. Latviya va Estoniya Ukraina urushi davomida Kiyevni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirgan "irodali koalitsiya" a‘zolari bo‘lib, ular Ukraina ittifoqchilari hisoblanadi.

Власти Эстонии и Латвии сообщили о проникновении беспилотных летательных аппаратов в их воздушное пространство со стороны России, что усиливает опасения по поводу региональных последствий войны в Украине. Служба внутренней безопасности Эстонии заявила в среду, что дрон, летевший из российского воздушного пространства, ударил в дымоход электростанции в северо-восточной деревне Аувере. Инцидент не привел к жертвам или травмам.
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна заявил, что дрон "не был направлен против Эстонии", но назвал проникновение "конкретным следствием полномасштабной агрессивной войны России". В тот же день ВВС Латвии сообщили, что идентифицировали беспилотный летательный аппарат, который также вошел в их воздушное пространство из России и разбился в юго-восточном регионе Краслава, не причинив ущерба гражданской инфраструктуре.
Премьер-министр Латвии Эвика Силина заявила, что есть признаки того, что дрон может быть украинским, и ведется расследование. Министр обороны страны Андрис Спрюдс, находившийся в Украине с рабочим визитом, заявил, что сократит поездку и вернется домой из-за инцидента. Украина провела несколько ночных ударов по России, включая атаки на крупный северо-западный порт Усть-Луга в Финском заливе.
Дроны неоднократно нарушали воздушное пространство европейских стран во время войны в Украине, что вызвало дискуссии в Европейском союзе о возможном создании "стены дронов" для защиты своего восточного фланга от нарушений со стороны России. На прошлой неделе эстонские власти заявили, что российский истребитель впервые в этом году нарушил ее северное воздушное пространство, и вызвали временного поверенного России. Латвия и Эстония являются членами "коалиции желающих", которые усилили поддержку Киева во время войны, что подчеркивает их тесные связи с украинским режимом.