Yevropaning yetakchi populyarist va o‘ng qanot siyosatchilari Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanni qayta saylash kampaniyasini qo‘llab-quvvatlash uchun Budapeshtda “Vatanparvarlar Katta Assambleyasi” deb nomlangan tadbirda ishtirok etdilar. Gollandiyaning Geert Wilders, Fransiyaning Marine Le Pen va Ispaniyaning Santiago Abascal kabi taniqli rahbarlar ishtirok etgan bo‘lsa-da, tadbirga atigi 2000 kishi tashrif buyurdi, asosan Fidesz partiyasining keksa tarafdorlari. Tadbirda Orbanga “sher” va “haqiqiy qahramon” deb murojaat qilishdi, ammo bu uning saylov oldidagi muammolarini yashira olmadi.
Viktor Orban o‘z nutqida “vatanparvar kuchlar Bryusselni egallaydi” degan mavhum va’dalarni takrorladi va liberal-progressiv hukumatlar ostidagi Yevropa mamlakatlari iqtisodiy va ijtimoiy tanazzulga yuz tutayotganini, Vengriya esa uning rahbarligida gullab-yashnaganini da’vo qildi. Biroq, siyosatshunos Bulchu Hunyadining ta’kidlashicha, bunday tadbirlar faqat Orbanga hamdard bo‘lgan auditoriyaga qaratilgan va uning xalqaro ittifoqchilari borligini ko‘rsatish uchun mo‘ljallangan, ammo keng jamoatchilikni qamrab olmaydi.
Orbanga qarshi asosiy muammolar korruptsiya va ekologik janjallar, shuningdek, uning Rossiya bilan aloqalari masalasidir. So‘nggi korruptsiya janjali sobiq Markaziy bank rahbari Gyorgy Matolchsi atrofida bo‘lib, u Markaziy bank binosini 275 million yevroga hashamatli ta’mirlagan, o‘zi uchun oltin va qora marmardan hashamatli hojatxona qurdirgan. Bundan tashqari, Budapesht shimolidagi batareya zavodi ekologik qoidalarni buzgani va ishchilarni og‘ir metall changiga duchor qilgani haqidagi janjal ham jamoatchilik noroziligini keltirib chiqarmoqda.
Rossiya ta’siri masalasi ham saylov kampaniyasida muhim rol o‘ynayapti. Tergov jurnalisti Szabolcs Panyi tashqi ishlar vaziri Peter Siyyarto va Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov o‘rtasidagi 2020-yilgi suhbat transkriptini nashr etgan, unda Siyyarto Slovakiya populyarist partiyalari uchun saylov yordamini so‘ragan. Siyyarto Bryusselda Yevropa Kengashi yig‘ilishlari paytida muntazam ravishda Moskvaga qo‘ng‘iroq qilib, Kreml rahbariyatiga ma’lumot bergani ma’lum bo‘ldi, bu Orbannining “suverenitet” da’volariga ziddir.
“Vatanparvarlar Katta Assambleyasi” Budapesht aholisining bir qismida norozilikni uyg‘otdi. Tadbir yaqinidagi maydonda yurgan yosh Dani buni “achinarli” deb atadi va so‘nggi janjallar millatchilarning obro‘siga putur yetkazganini ta’kidladi. Orbannining saylov kampaniyasi Ukraina va Yevropa Ittifoqini “dushman” sifatida ko‘rsatishga qaratilgan bo‘lsa-da, ichki muammolar uning qayta saylanish imkoniyatlarini sezilarli darajada pasaytirmoqda.

Ведущие европейские популисты и правые политики собрались в Будапеште на мероприятии под названием «Большая ассамблея патриотов», чтобы поддержать кампанию по переизбранию премьер-министра Венгрии Виктора Орбана. Несмотря на присутствие таких известных фигур, как Герт Вилдерс из Нидерландов, Марин Ле Пен из Франции и Сантьяго Абаскаль из Испании, на мероприятие пришло всего около 2000 человек, в основном пожилые сторонники партии Фидес. Участники называли Орбана «львом» и «настоящим героем», но это не смогло скрыть его проблем перед выборами.
В своей речи Орбан повторил избитые клише, пообещав, что «патриотические силы возьмут Брюссель», и заявил, что страны ЕС под руководством либерально-прогрессивных правителей скатываются в экономический и социальный упадок, в то время как Венгрия под его руководством процветает. Однако, как отмечает политолог Булчу Хуньяди, такие мероприятия представляют собой коммуникационную атаку, рассчитанную на предвыборный период, и направлены на демонстрацию международных союзников Орбана, но достигают лишь уже сочувствующей ему аудитории.
Основные проблемы Орбана связаны с коррупционными и экологическими скандалами, а также с его связями с Россией. Последний коррупционный скандал касается бывшего главы Национального банка Дьёрдя Матольчи, который потратил около 275 миллионов евро на роскошный ремонт здания банка, включая строительство ванной комнаты из золота и черного мрамора. Кроме того, скандал вокруг аккумуляторного завода к северу от Будапешта, где Samsung годами нарушал экологические нормы и подвергал рабочих воздействию токсичной пыли, вызвал общественное возмущение, при этом правительство бездействовало.
Вопрос российского влияния также становится ключевым в предвыборной кампании. Журналист-расследователь Сабольч Паньи опубликовал расшифровку разговора 2020 года между министром иностранных дел Венгрии Петером Сийярто и его российским коллегой Сергеем Лавровым, в котором Сийярто униженно просил помощи для популистских партий в Словакии. Также выяснилось, что Сийярто регулярно звонил в Москву во время заседаний Европейского совета в Брюсселе, чтобы информировать кремлевское руководство, что противоречит заявлениям Орбана о «суверенитете».
Мероприятие «Большая ассамблея патриотов» вызвало недовольство среди некоторых жителей Будапешта. Молодой человек по имени Дани назвал его «жалким», отметив, что череда скандалов подорвала репутацию националистов. Несмотря на попытки Орбана построить кампанию вокруг образа врага в лице Украины и ЕС, внутренние проблемы серьезно угрожают его шансам на переизбрание на парламентских выборах 12 апреля.