Oliy davlatlararo kengashning birinchi yig‘ilishidan so‘ng, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon 10 ta yirik qo‘shma loyihalarni ishga tushirish marosimida ishtirok etdi. Davlat rahbari matbuot xizmati xabariga ko‘ra, bu loyihalar ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Loyihalar doirasida Tojikistonda mebel va charm mahsulotlari korxonalarini tashkil etish, maishiy texnika ishlab chiqarishni kengaytirish, to‘qimachilik quvvatlarini barpo qilish, Toshkentda turar joy majmuasi va savdo obyektlarini qurish, shuningdek, Farg‘ona viloyatida konserva mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan. Bu tashabbuslar ikki mamlakatning sanoat va qurilish sohalarida hamkorlikni oshirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, Andijon viloyatida sut mahsulotlari, Surxondaryo viloyatida esa meva sharbatlari va metall briketlar ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushirildi. Bu yangi ishlab chiqarish obyektlari mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirish va ish o‘rinlarini yaratishga hissa qo‘shmoqda.
Shuningdek, Yangi Toshkentdagi ko‘chalardan biriga Dushanbe shahri nomini berishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. Bu harakat ikki davlat o‘rtasidagi madaniy va diplomatik aloqalarni mustahkamlash maqsadida amalga oshirildi, ularning do‘stona munosabatlarini ramziy ifodalash uchun mo‘ljallangan.

После первого заседания Высшего межгосударственного совета президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Таджикистана Эмомали Рахмон приняли участие в церемонии запуска 10 крупных совместных проектов. По сообщению пресс-службы главы государства, эти инициативы направлены на укрепление экономического сотрудничества между двумя странами.
В рамках проектов предусмотрены организация в Таджикистане предприятий по производству мебели и кожаных изделий, расширение производства бытовой техники, создание текстильных мощностей, строительство жилого комплекса и торговых объектов в Ташкенте, а также запуск производства консервной продукции в Ферганской области. Эти шаги призваны усилить сотрудничество в промышленной и строительной сферах.
Кроме того, были запущены мощности по производству молочной продукции в Андижанской области, а также фруктовых соков и металлических брикетов в Сурхандарьинской области. Эти новые производственные объекты способствуют развитию региональной экономики и созданию рабочих мест.
Также состоялась торжественная церемония, посвящённая присвоению одной из улиц Нового Ташкента названия города Душанбе. Это действие было осуществлено с целью укрепления культурных и дипломатических связей между двумя странами, символически отражая их дружественные отношения.