Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy Saudiya Arabistoni bilan "muhim kelishuv" imzolaganini e'lon qildi. U X ijtimoiy tarmog'ida bu kelishuv kelajakdagi shartnomalar, texnologik hamkorlik va investitsiyalar uchun asos bo'lishini aytdi. Zelenskiy, "Saudiya Arabistonida Ukraina uchun qiziqarli imkoniyatlar bor va bu hamkorlik o'zaro foydali bo'lishi mumkin", deb ta'kidladi. Biroq, Saudiya Arabistoni hali bu mudofaa paktini tasdiqlamadi.
Saudiya Arabistoni fevral oyidan beri Eron tomonidan yuborilgan yuzlab dronlar va o'nlab raketalarni ushlab qoldi. Saudiya mudofaa vazirligi juma kuni kamida oltita raketaning to'sib qo'yilganini ma'lum qildi. Eron hujumlari Fors ko'rfazi davlatlarida fuqarolarning hayotiga xavf solayotgani uchun mintaqaviy munosabatlarni keskinlashtirmoqda, hozirgacha 25 kishi halok bo'lgan, shu jumladan Birlashgan Arab Amirliklarida ikkita so'nggi qurbon.
Ukraina Rossiyaning 2024 yil oxiridan kuchaygan dron hujumlariga qarshi arzon, lekin samarali interceptor dronlar ishlab chiqaruvchisi sifatida shakllandi. Mamlakat havo kuchlari ma'lumotlariga ko'ra, ushlab qolinayotgan ob'ektlarning ortib borayotgan qismi interceptor dronlar yordamida yo'q qilinmoqda. Ukraina bu sohada global yetakchilardan biri hisoblanadi, chunki ular texnologiyani real vaqt rejimida rivojlantirishga muvaffaq bo'ldi.
Zelenskiy mart oyida 201 ta anti-dron mutaxassisini Eron hujumlariga qarshi mudofaada yordam berish uchun Yaqin Sharqqa yuborganini aytdi. Ukraina Havo Mudofaasi Qoplamasi Kuchlari o'rinbosari komandiri Yuriy Cherevashenko Al Jazeeraga bergan intervyusida, dronlar Yaqin Sharqda qum bo'ronlari kabi noyob muammolarga duch kelishini, ammo muvaffaqiyatli to'sib qo'yishning asosi uchuvchining ko'nikmalariga bog'liq ekanligini ta'kidladi.
Rossiyaning Ukraina ustidan eng yirik havo hujumlaridan biri seshanba kuni sodir bo'lib, 24 soat ichida 948 dron uchirilgan va ikki kishi halok bo'lgan. Bu voqea Ukraina dron tajribasining dolzarbligini yana bir bor ko'rsatdi, ammo Saudiya Arabistoni bilan kelishuvning aniq shartlari va amalga oshirilishi hali noaniq.

Президент Украины Владимир Зеленский объявил о подписании «важного соглашения» с Саудовской Аравией. В социальной сети X он заявил, что этот документ закладывает основу для будущих контрактов, технологического сотрудничества и инвестиций. Зеленский отметил: «У Саудовской Аравии также есть возможности, представляющие интерес для Украины, и это сотрудничество может быть взаимовыгодным». Однако Саудовская Аравия пока не подтвердила этот оборонный пакт.
Саудовская Аравия с февраля перехватила сотни дронов и десятки ракет, запущенных Ираном. Министерство обороны королевства сообщило, что в пятницу было сбито не менее шести ракет. Иранские атаки обострили региональные отношения, поскольку страны Персидского залива заявляют, что под угрозой оказываются жизни гражданских лиц: на данный момент погибло 25 человек, в том числе двое в ОАЭ в четверг.
Украина стала крупным производителем дешёвых, но эффективных дронов-перехватчиков для противодействия волнам российских атак, которые усилились с конца 2024 года. По словам представителей ВВС Украины, растущая доля перехватываемых объектов уничтожается именно с помощью дронов-перехватчиков. Украина считается одним из мировых лидеров в этой области благодаря способности оперативно адаптировать технологии в реальном времени.
Зеленский заявил в марте, что 201 специалист по борьбе с дронами был направлен на Ближний Восток для помощи в обороне от иранских атак. Заместитель командующего силами противовоздушной обороны Украины Юрий Черевашенко в интервью Al Jazeera отметил, что дроны сталкиваются с уникальными вызовами на Ближнем Востоке, такими как песчаные бури, но успешный перехват в конечном итоге зависит от навыков пилота.
Одна из крупнейших воздушных атак России за время войны произошла во вторник, когда за 24 часа было запущено 948 дронов, в результате чего погибли два человека. Этот инцидент подчеркивает актуальность украинского опыта, однако конкретные детали соглашения с Саудовской Аравией и его реализация остаются неясными.