Pokiston tomonidan fevral oyi oxirida Afg‘onistonga qarshi eʼlon qilingan “ochiq urush” Markaziy Osiyoning janubiy chegaralarida keskinlikni kuchaytirmoqda. To‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy tahdid mavjud bo‘lmasa-da, Dyurand chizig‘idagi to‘qnashuvlar joyidan Termizgacha bo‘lgan masofa atigi 600 kilometrni tashkil etadi, bu esa mintaqa uchun jiddiy xavflarni keltirib chiqarmoqda.
Tashqi siyosiy tadqiqotlar markazining Global Janub bo‘limi rahbari Nizomiddin Usmonovning taʼkidlashicha, bu vaziyat Markaziy Osiyodagi barqarorlik va izchil rivojlanish uchun jiddiy sinovdir. Uzoq cho‘zilgan nizo va zo‘ravonlikning kuchayishi Afg‘onistonni hamda maʼlum darajada Pokistonni beqarorlashtirishi mumkin, bu esa janubiy chegaralarda muqim beqarorlik hududini yuzaga keltiradi.
Afg‘onistonning so‘nggi to‘rt yil ichida erishgan ijtimoiy-iqtisodiy yutuqlari yo‘qqa chiqishi, gumanitar inqirozning kuchayishi va oziq-ovqat taʼminotidagi uzilishlar xavfi mavjud. Bundan tashqari, Afg‘onistonning alohida hududlari ustidan nazoratning susayishi turli qurolli tuzilmalar, jumladan, terrorchi guruhlarning faollashuvi uchun qulay muhit yaratadi.
O‘zbekiston manfaatlari bunday vaziyatdan hech qanday naf ko‘rmasligi aniq. Xavfsizlik muammolaridan tashqari, janubiy yo‘nalishdagi iqtisodiy va gumanitar loyihalar, jumladan, Transafg‘on temiryo‘li loyihasi zarar ko‘radi. Ekstremistik guruhlar tomonidan yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan tahdidlar yoki noqonuniy migratsiyaning kuchayishi O‘zbekistondan qo‘shimcha himoya choralarini talab qiladi.
Usmonovning fikricha, mintaqaviy hamkorlikning hozirgi darajasini hisobga olgan holda, Markaziy Osiyo davlatlari Afg‘oniston va Pokiston bilan yaqin aloqalarga ega bo‘lib, ularning o‘rtasidagi ziddiyatlarni hal qilishda yetakchi rol o‘ynashi kerak. Diplomatik maydonda mintaqamiz noyob mavqega ega bo‘lib, muzokaralar uchun platforma taklif qila oladi.
Samarali choralar sifatida Usmonov bir nechta ustuvor qadamlarni ajratib ko‘rsatdi: xalqaro hamkorlar bilan yaqin hamkorlikni davom ettirish, terrorizm va ekstremizm haqida maʼlumot almashish uchun mintaqaviy mexanizmlarni ishga solish, chegaralarni himoya qilish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan harakatlar va savdo-iqtisodiy hamkorlikni diversifikatsiya qilish bo‘yicha uzoq muddatli rejalarni amalga oshirish.

Объявленная Пакистаном в конце февраля «открытая война» против Афганистана усиливает напряженность на южных границах Центральной Азии. Хотя прямой военной угрозы нет, конфликт создает серьезные риски для региона, учитывая, что расстояние от мест столкновений на линии Дюранда до Термеза составляет всего около 600 километров.
Руководитель отдела Global South Центра внешнеполитических исследований Низамиддин Усманов подчеркивает, что эта ситуация представляет собой серьезное испытание для стабильности и устойчивого развития Центральной Азии. Затяжной конфликт и эскалация насилия могут дестабилизировать Афганистан и в определенной степени Пакистан, создав зону постоянной нестабильности на южных границах.
Существует риск сведения на нет социально-экономических достижений Афганистана за последние четыре года, усиления гуманитарного кризиса и перебоев в снабжении продовольствием и товарами первой необходимости. Кроме того, ослабление контроля над отдельными территориями Афганистана создает благоприятную среду для активизации различных вооруженных формирований, включая террористические группы.
Интересы Узбекистана явно не выигрывают от такой ситуации. Помимо проблем безопасности, пострадают экономические и гуманитарные проекты на южном направлении, включая проект Трансафганской железной дороги. Угрозы со стороны экстремистских групп или усиление нелегальной миграции потребуют от Узбекистана дополнительных мер по защите границ и укреплению внутренней безопасности.
По мнению Усманова, учитывая текущий уровень регионального сотрудничества, страны Центральной Азии, имеющие тесные связи с Афганистаном и Пакистаном, должны играть ведущую роль в урегулировании противоречий между двумя соседними государствами. В дипломатической сфере регион обладает уникальной позицией и может предложить платформу для переговоров и мирного разрешения разногласий.
В качестве эффективных мер Усманов выделил несколько приоритетных шагов: продолжение тесного сотрудничества с международными партнерами для обеспечения безопасности и стабильности в регионе, запуск региональных механизмов обмена информацией о потенциальных угрозах, таких как терроризм или экстремизм, согласованные действия по защите границ и предотвращению распространения насилия, а также реализация долгосрочных планов по диверсификации торгово-экономического и транспортного сотрудничества.