Shveytsariyaning Bellinzona shahridagi Federal jinoiy sudi Gulnora Karimovaga nisbatan korrupsiya va pul yuvish bo‘yicha ishni to‘xtatish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Taxminan 14 yil davom etgan tergov muddat o‘tgani va sudlanuvchining shaxsan ishtirok eta olmagani sababli yakunlandi.
Raislik qiluvchi sudya Karimova 2014 yildan beri O‘zbekistonda qamoqda ekanligi va mamlakatni tark etish huquqiga ega emasligini ta’kidladi. Respublika hukumati uning Shveytsariyaga chiqib ketish haqidagi iltimosini rad etgan. Sud, shuningdek, Karimovaning O‘zbekistondagi jazo muddati Shveytsariya tribunali tayinlashi mumkin bo‘lgan har qanday jazodan oshib ketganini hisobga oldi.
Tergov Karimovani “Ofis” nomli jinoiy tarmoqqa rahbarlik qilishda aybladi, bu tarmoq orqali xalqaro telekommunikatsiya gigantlaridan korrupsion to‘lovlar o‘tgan. Ishda Lombard Odier bankining sobiq xodimi va moliya tashkilotining o‘zi korporativ javobgar sifatida qatnashgan.
Konfederatsiyada ishning yopilishiga qaramay, Karimova vatanida jazoni o‘tashda davom etmoqda. U 2014 yilda Toshkentda uy qamog‘iga olinganidan beri 12 yildan beri izolyatsiyada. Bu vaqt ichida u bir necha sud bosqichlaridan o‘tgan: 2015 yilda 5 yil ozodlikni cheklash jazosidan so‘ng yangi ishlar qo‘zg‘atilgan va 2019 yil martida rejimni buzgani uchun Zangiota tumanidagi 21-sonli koloniyaga o‘tkazilgan. 2020 yilda sud unga jinoiy uyushma tuzish, korrupsiya va talonchilikda ayblanib, 13 yil 4 oy qamoq jazosini tayinlagan.

Федеральный уголовный суд Швейцарии в Беллинцоне принял решение прекратить производство по делу о коррупции и отмывании денег в отношении Гульнары Каримовой. Разбирательство, длившееся почти 14 лет, завершилось из-за истечения сроков давности и невозможности личного участия подсудимой в процессе.
Председательствующий судья пояснил, что Каримова, находящаяся в заключении в Узбекистане с 2014 года, не имеет права покидать страну. Ранее власти республики отклонили запрос о ее выезде в Швейцарию для участия в слушаниях. Кроме того, суд учел, что срок нынешнего заключения Каримовой в Узбекистане уже превышает любое возможное наказание, которое мог бы назначить швейцарский трибунал.
Следствие обвиняло Каримову в руководстве преступной сетью "Офис", через которую якобы проходили коррупционные выплаты от международных телекоммуникационных гигантов. В деле также фигурировали бывший сотрудник банка Lombard Odier и сама финансовая организация в качестве корпоративного ответчика.
Несмотря на закрытие дела в конфедерации, Каримова продолжает отбывать наказание на родине. Фактически она находится в изоляции уже 12 лет, начиная с 2014 года, когда впервые была помещена под домашний арест в Ташкенте. За это время она прошла через несколько судебных этапов: после первого приговора в 2015 году к 5 годам ограничения свободы последовало возбуждение новых дел, и уже в марте 2019 года из-за нарушения условий режима ее перевели из-под домашнего ареста в колонию №21 в Зангиатинском районе. Итогом стал приговор 2020 года, когда суд окончательно назначил ей 13 лет и 4 месяца лишения свободы по обвинениям в создании преступного сообщества, коррупции и хищениях.
В начале 2025 года ее перевели из женской тюрьмы в колонию-поселение, расположенную в том же Зангиатинском районе.