Qirg‘izistonning sobiq Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi Kamchibek Tashiyevga nisbatan Jinoyat kodeksining ikki moddasi bo‘yicha ayblov e’lon qilindi. Unga hokimiyatni zo‘rlik bilan egallash yoki ushlab turish, shuningdek, mansab mavqeini suiiste’mol qilish ayblari qo‘yilgan.
24.kg nashrining advokat Ikramidin Aytkulovga tayanib xabar berishicha, gap mansabni suiiste’mol qilish moddasining 2 va 4-qismlari haqida ketmoqda. Xususan, shaxsiy manfaat uchun yoki mas’ul lavozimni egallagan shaxs tomonidan sodir etilgan harakatlar nazarda tutilgan. Ehtiyot chorasi sifatida tilxat olingan. Tashiyev o‘z aybini tan olmagan.
Himoyachining ma’lum qilishicha, sobiq rahbar so‘roqdan so‘ng soat 23:00 atrofida Ichki ishlar vazirligi binosini tark etgan. Shu ish bo‘yicha o‘tayotgan sobiq bosh prokuror Kurmankul Zulushev va sobiq spiker Nurlanbek Turgunbek uulining ahvoli noaniqligicha qolmoqda.
Yuqori martabali amaldorlar ikki kun ketma-ket so‘roqqa chaqirilmoqda. Vazirlik bu ma’lumotni rasman izohlamagan.
Avvalroq, Qirg‘iziston harbiy prokuraturasi Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbariyatida keng ko‘lamli hibslar o‘tkazgani xabar qilingan edi. Tergovning asosiy ishtirokchisi qo‘mita sobiq raisi o‘rinbosari Timur Shabdanbekov bo‘lib, u mansab mavqeini suiiste’mol qilishda gumon qilinmoqda.

Бывшему председателю Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчыбеку Ташиеву предъявлены обвинения по двум статьям Уголовного кодекса. Ему инкриминируют насильственный захват или удержание власти, а также злоупотребление должностным положением.
Как сообщает издание 24.kg со ссылкой на адвоката Икрамидина Айткулова, речь идет о частях 2 и 4 статьи о злоупотреблении. В частности, о действиях, совершенных для личной выгоды либо лицом, занимающим ответственное положение. Мера пресечения избрана в виде подписки о невыезде. Сам Ташиев свою вину не признает.
Защитник также рассказал, что экс-глава ГКНБ покинул здание МВД после допроса около 23:00. Ситуация с бывшим генпрокурором Курманкулом Зулушевым и экс-спикером Нурланбеком Тургунбек уулу, которые также проходят по этому делу, пока остается неясной.
Высокопоставленных чиновников вызывают на допросы второй день подряд. В самом ведомстве эту информацию официально не комментируют.
Ранее сообщалось, что военная прокуратура Кыргызстана провела серию масштабных задержаний в руководстве Государственного комитета национальной безопасности. Ключевым фигурантом расследования стал бывший заместитель председателя ведомства Тимур Шабданбеков, которого подозревают в злоупотреблении должностным положением.