Shimoliy Koreya davlat axborot agentligi KCNA mamlakatning katta qismini misli ko‘rilmagan darajada kuchli qurg‘oqchilik qamrab olgani haqida xabar berdi. 26 milliondan ortiq aholiga ega bo‘lgan bu yopiq mamlakat avvaldan oziq-ovqat tanqisligiga duch kelayotgan edi.
KCNA ma’lumotlariga ko‘ra, “oldin yillarda kam kuzatilgan g‘ayritabiiy qurg‘oqchilik” mamlakat bo‘ylab davom etmoqda. Turli viloyatlardagi ishchilar barcha kuchlarini erta bahorgi ekinlarni qurg‘oqchilikdan himoya qilishga safarbar qilgan.
Shimoliy Koreya shahar va tumanlari suv omborlari va kanallar darvozalarini ta’mirlash, bug‘doy va arpaning qurg‘oqchilikka chidamliligini oshirish uchun texnik choralar ko‘rmoqda. Bosh vazir Pak Thae Song Janubiy Pxyon’an va Shimoliy Xvanxeye provinsiyalaridagi fermalarda tekshiruv o‘tkazib, “qurg‘oqchilik zararini minimallashtirish choralari”ni nazorat qildi.
BMTning maxsus ma’ruzachisi Elizabet Salmon fevral oyida oziq-ovqat tanqisligi asosiy tashvish bo‘lib qolayotganini ta’kidlagan edi. BMT agentliklari Shimoliy Koreyada millionlab odamlar to‘yib ovqatlanmayotgani va qurg‘oqchilik hamda toshqinlar kabi ofatlarga qarshi himoyasiz ekanini bildirmoqda.
Janubiy Koreya ham o‘tgan yili Gangneung provinsiyasida qurg‘oqchilikdan aziyat chekdi va eng issiq yozni qayd etdi. Ikkala Koreya ham rekord darajadagi eng issiq iyun oylarini boshdan kechirdi. Shimoliy Koreyadagi tez-tez uchraydigan elektr tanqisligi odamlarning konditsionerdan foydalanish imkoniyatini cheklaydi.

Государственное информационное агентство КНДР KCNA сообщило, что значительная часть страны пострадала от необычно сильной засухи. Изолированная страна с населением более 26 миллионов человек и без того сталкивалась с нехваткой продовольствия.
«Необычная засуха, редко наблюдаемая в предыдущие годы, сохраняется на большей части территории страны», — говорится в сообщении KCNA. Рабочие по всем регионам мобилизованы на защиту ранних культур от засухи.
Города и уезды КНДР проводят ремонт ворот водохранилищ и водных путей, а также внедряют технические меры для повышения засухоустойчивости пшеницы и ячменя. Премьер-министр Пак Тхэ Сон посетил фермы в провинциях Южный Пхёнан и Северный Хванхэ для проверки «мер по минимизации ущерба от засухи».
В феврале специальный докладчик ООН по правам человека Элизабет Салмон заявила, что нехватка продовольствия остается ключевой проблемой. Агентства ООН сообщают, что миллионы людей в Северной Корее недоедают и уязвимы перед стихийными бедствиями, такими как засухи и наводнения.
Южная Корея также пострадала от засухи в прошлом году в провинции Каннын и пережила самое жаркое лето. Обе Кореи зафиксировали рекордно жаркие июни. Частые перебои с электричеством в КНДР лишают людей доступа к кондиционерам.