AQSh prezidenti Donald Tramp jurnalistlarga Eronning 2026-yilgi futbol bo‘yicha Jahon Chempionatida ishtirok etishiga “qarshi emasligini” aytdi. Turnir Shimoliy Amerikada iyun-iyul oylarida bo‘lib o‘tadi.
FIFA prezidenti Janni Infantino payshanba kuni Eron turnirda ishtirok etishi va AQShda o‘ynashi haqida ma’lum qilganidan so‘ng, Tramp O‘z xonasida jurnalistlarga: “Agar Janni shunday dedi, men qarshiman. Bilasizmi, ular o‘ynasin”, dedi.
Infantino Vankuverda bo‘lib o‘tgan 76-FIFA kongressida delegatlarga murojaatini Eronga bag‘ishlab, ularning 2026-yilgi Jahon Chempionatida qatnashishini tasdiqladi. “Avvalo, Eron 2026 FIFA Jahon Chempionatida qatnashishini darhol tasdiqlayman. Va, albatta, Eron Amerika Qo‘shma Shtatlarida o‘ynaydi”, dedi u.
Eronning ishtiroki fevral oyida AQSh-Isroilning Eronga urushi boshlanganidan beri noaniq edi. Eron rasmiylari guruh o‘yinlarini AQShdan Meksikaga ko‘chirishni taklif qilgan, ammo Infantino bu taklifni rad etgan edi.
Payshanba kungi sammit oldidan Eronning Jahon Chempionatidagi ishtiroki bilan bog‘liq keskinliklar kuchaydi. Eron delegatsiyasi 211 a’zoli kongressda yagona qatnashmagan tomon bo‘ldi, chunki ular kanada chegara xodimlari bilan to‘qnashgan.
Eron futbol federatsiyasi (FFIRI) prezidenti Mehdi Toj – Tehron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusining (IRGC) sobiq a’zosi – va ikki hamkasbi Torontoga qo‘nganidan so‘ng Kanadani tark etib, Vankuverga borishdan voz kechdi. Eron ommaviy axborot vositalari ularni kanada immigratsiya xodimlari tomonidan “haqorat qilinganini” xabar qildi.
Kanada 2024-yilda IRGCni “terrorchi tashkilot” deb e’lon qilgan va chorshanba kuni kuch bilan bog‘liq shaxslar “qabul qilinishi mumkin emasligini” aytdi.
Eron Jahon Chempionati davomida Arizona shtatining Tucson shahrida joylashadi va G guruhida Yangi Zelandiya, Belgiya va Misr bilan to‘qnash keladi. Eronliklar turnirni 15-iyun kuni Los-Anjelesda Yangi Zelandiyaga qarshi o‘yin bilan boshlaydi.

Президент США Дональд Трамп заявил журналистам, что он «не против» участия Ирана в предстоящем Чемпионате мира по футболу, который пройдет в Северной Америке в июне-июле.
Комментарии прозвучали после того, как президент ФИФА Джанни Инфантино в четверг подтвердил, что Иран будет присутствовать на турнире и сыграет в США. «Если Джанни так сказал, я не против», — заявил Трамп в Овальном кабинете. «Знаете что? Пусть играют».
Ранее в четверг Инфантино начал свое обращение к делегатам 76-го конгресса ФИФА с подтверждения, что Иран проведет свои матчи Чемпионата мира в США по расписанию. «Позвольте мне начать с того, что сразу подтвердить: конечно, Иран будет участвовать в Чемпионате мира ФИФА 2026. И, конечно, Иран будет играть в Соединенных Штатах Америки», — сказал он.
Участие Ирана в этом году было окутано неопределенностью после начала войны США-Израиля против Ирана в феврале. Иранские чиновники предлагали перенести групповые матчи из США в Мексику, но это предложение уже было отвергнуто Инфантино.
Напряженность вокруг участия Ирана в Чемпионате мира нарастала перед саммитом в четверг. Иранская делегация была единственной отсутствующей на конгрессе из 211 членов после столкновения с канадскими пограничниками ранее на этой неделе.
Чиновники Иранской федерации футбола (FFIRI) внезапно покинули Канаду после приземления в Торонто, отказавшись от поездки в Ванкувер. Иранские СМИ сообщили, что президент FFIRI Мехди Тадж — бывший член Корпуса стражей исламской революции (КСИР) — и двое его коллег улетели домой после того, как их «оскорбили» канадские иммиграционные офицеры.
Канада, объявившая КСИР «террористической организацией» в 2024 году, в среду заявила, что лица, связанные с силами, «недопустимы».
Иран, который будет базироваться в Тусоне, Аризона, во время Чемпионата мира, встретится с Новой Зеландией, Бельгией и Египтом в группе G. Иранцы откроют свою кампанию 15 июня в Лос-Анджелесе против Новой Зеландии.