Seulda joylashgan inson huquqlari tashkiloti Transnational Justice Working Group (TJWG) tomonidan e'lon qilingan yangi hisobotga ko‘ra, Shimoliy Koreyada chet el madaniyati, diniy e'tiqod va "xurofot" bilan bog‘liq ayblovlar bo‘yicha qatl qilish holatlari keskin oshgan.
Tadqiqotchilar Kim Chen In diktaturasidan qochgan 880 nafar qochqin bilan suhbatlashgan. Ma'lumotlarga ko‘ra, 2020-yil yanvaridan 2024-yil dekabrigacha bo‘lgan davrda 153 kishi turli ayblovlar bilan o‘limga hukm qilingan. Bu 2020-yil yanvaridan oldingi davrga nisbatan qariyb 250 foizga ko‘pdir.
Eng keskin o‘sish madaniyat, din (Injilga egalik qilish) va "xurofot" bilan bog‘liq jinoyatlar bo‘yicha qayd etilgan. 2020-yil yanvaridan keyingi besh yil ichida 38 kishi shunday ayblovlar bilan o‘limga hukm qilingan, oldingi davrda esa bu ko‘rsatkich atigi 7 kishini tashkil etgan.
TJWG faollarining ta'kidlashicha, "chegara yopilishidan oldin eng ko‘p qatl qilish sababi qotillik edi. So‘nggi yillarda esa asosiy e'tibor Janubiy Koreya filmlari, dramalari va musiqasi kabi chet el madaniyati va axborotiga oid jinoyatlarga qaratilgan".
Vashingtondagi Shimoliy Koreya bo‘yicha Inson Huquqlari Qo‘mitasi ijrochi direktori Greg Skarlatoyuning so‘zlariga ko‘ra, "Shimoliy Koreya rejimi uchun bu jinni shishaga qaytarish juda kech". Uning qo‘shimcha qilishicha, "rejimga ishonuvchilar soni keskin kamaymoqda. Mafkuraviy tarbiya o‘rniga zo‘ravonlik rejimning afzal ko‘rgan usuliga aylanmoqda".
Skarlatoyuning aytishicha, "shaharlardagi Shimoliy Koreya elitasining yosh o‘g‘il-qizlari kontrabanda orqali olib kirilgan Janubiy Koreya pop madaniyati va Amerika jangovar filmlariga qaram bo‘lib qolgan. Ular bunday axborotga kirish uchun hayotlarini xavf ostiga qo‘yishadi".
2022-yil yanvarida Janubiy Pxyon provinsiyasida 20 yoshli ayol va uning sevgilisi Janubiy Koreya filmlari va seriallarini tomosha qilgani va tarqatgani uchun ommaviy qatl etilgan. Ayol Shimoliy Koreya Davlat Xavfsizlik Vazirligining yuqori martabali xodimining qizi bo‘lganiga qaramay, bu uning hayotini saqlab qolmagan. Qolgan oila a'zolari siyosiy qamoq lageriga yuborilgan.
Janubiy Koreyalik akademik va faol Song Yon Chje bu holatni "dahshatli, ammo ajablanarli emas" deb baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, "Kim Chen In rejimi musiqiy videolar va teleko‘rsatuvlardan qo‘rqadi, chunki ular xalqiga chet el dunyosi haqida tasavvur beradi va ular jannatda yashayotgani haqidagi yolg‘onni fosh qiladi".
Chet el kontentining asosiy qismi faollar tomonidan USB fleshkalarga saqlanib, sharlar orqali chegaradan o‘tkazilgan. O‘tgan yili Janubiy Koreya hukumati bu amaliyotni taqiqlagan bo‘lib, prezident Li Jae Myung Pxenyan bilan munosabatlarni yaxshilashga umid qilgan. Song bu taqiqni "katta xato" deb atadi va "Shimoliy Koreya xalqiga yordam berish uchun ularga ko‘proq axborotga kirish imkonini berishimiz kerak" dedi.

Согласно новому докладу базирующейся в Сеуле правозащитной организации Transnational Justice Working Group (TJWG), в Северной Корее резко возросло количество казней за преступления, связанные с иностранной культурой, религией и «суевериями».
Исследователи опросили 880 перебежчиков из диктатуры Ким Чен Ына. Данные показывают, что с января 2020 года по декабрь 2024 года 153 человека были приговорены к смерти по различным обвинениям. Это почти на 250% больше, чем за аналогичный период до закрытия границы в январе 2020 года.
Наиболее резкий рост зафиксирован по делам, связанным с культурой, религией (включая владение Библией) и «суевериями». За менее чем пять лет после января 2020 года к смерти были приговорены 38 человек, тогда как до этого — всего 7.
Активисты TJWG отмечают, что «до закрытия границы убийство было наиболее частым основанием для смертной казни». В последние годы «фокус сместился в сторону преступлений, связанных с иностранной культурой и информацией, таких как южнокорейские фильмы, драмы и музыка».
По словам Грега Скарлатойю, исполнительного директора Комитета по правам человека в Северной Корее в Вашингтоне, «северокорейскому режиму уже слишком поздно загонять этого джинна обратно в бутылку». Он добавил, что «число истинно верящих в режим резко сокращается. Вместо идеологической обработки насилие становится предпочтительным методом режима».
Скарлатойю подчеркивает, что «молодые сыновья и дочери северокорейской элиты в городских районах пристрастились к контрабандной южнокорейской поп-культуре и американским боевикам. Они рискуют жизнью, чтобы получить доступ к такой информации».
В январе 2022 года в провинции Южный Пхёнан женщина в возрасте 20 лет и ее парень были публично казнены за просмотр и распространение южнокорейских фильмов и мыльных опер. Женщина была дочерью высокопоставленного сотрудника Министерства государственной безопасности КНДР, но это не спасло ей жизнь. Остальные члены семьи были отправлены в политический лагерь.
Южнокорейский академик и активист Сон Ён Чхэ назвал это «ужасающим, но не удивительным». По его словам, «режим Ким Чен Ына боится музыкальных клипов и телешоу, потому что они дают его народу представление о мире за пределами Северной Кореи и разоблачают ложь о том, что они живут в раю».
Большая часть иностранного контента попадала в страну благодаря активистам, которые сохраняли материалы на USB-накопителях и отправляли их через границу на воздушных шарах. В прошлом году правительство Южной Кореи запретило эту практику, надеясь улучшить отношения с Пхеньяном. Сон назвал этот запрет «огромной ошибкой» и заявил, что «если мы действительно хотим помочь народу Северной Кореи, мы должны дать им доступ к большему объему информации».