Avstraliyada IShID bilan bog‘liq uch ayol Suriyadagi yillar davom etgan qamoqdan so‘ng vataniga qaytganida hibsga olindi. Uchala ayol ham Avstraliya fuqarosi. Politsiya 53 yoshli Kawsar Abbas va 31 yoshli Zeinab Ahmadni Melburnda, 32 yoshli Janai Safarni esa Sidneyda qo‘lga olganini ma’lum qildi. To‘rtinchi ayol, to‘qqiz nafar bola bilan birga kelgan, hibsga olinmadi.
Guruh Avstraliyada qizg‘in siyosiy munozaralarga sabab bo‘ldi, hukumat ularga qaytishda yordam bermasligini aytdi. Bolalar – olti yoshdan o‘smir yoshgacha – psixologik yordam olishadi va radikallashuvga baholanadi.
Avstraliya 2019-yilda IShID xalifaligi tugatilganidan keyin Suriyadan fuqarolari va ularning bolalarini qaytarish muammosi bilan kurashayotgan davlatlardan biridir. Inson huquqlari tashkilotlari ma’lumotlariga ko‘ra, o‘n minglab xorijliklar, aksariyati 18 yoshgacha, Suriyadagi IShID lagerlarida hayot uchun xavfli sharoitlarda saqlanmoqda.
Melburn ga kelgan guruh 2019-yildan beri al-Roj lagerida saqlangan. U Kawsar Abbas, uning katta qizi Zeinab Ahmad, yana bir qizi Zahra Ahmad va ularning sakkiz nafar farzandidan iborat. Kawsar Abbasning eri Muhammad Ahmad IShID ga pul yuborishda gumon qilingan xayriya tashkilotini boshqargan.
Janai Safar Sidneyda to‘qqiz yoshli o‘g‘li bilan birga qo‘lga olindi. U 2015-yilda Suriyaga borib, IShID jangchisiga turmushga chiqqan sobiq hamshira talabasi. Politsiya komissari Krissy Barratt ayollarning ba’zilari terrorizm va insoniyatga qarshi jinoyatlarda ayblanishini tasdiqladi.
Ichki ishlar vaziri Toni Burk ayollarning qaytishi haqida chorshanba kuni xabar topganini aytdi. “Bular xavfli terror tashkilotiga qo‘shilish va bolalarini dahshatli vaziyatga qo‘yish kabi dahshatli tanlov qilgan odamlar”, dedi u. Razvedka boshlig‘i Mayk Burgess guruhning qaytishidan “zudlik bilan xavotirda emasligini” aytdi.

В Австралии арестованы три женщины, связанные с джихадистской группировкой «Исламское государство» (ИГ), после возвращения на родину из многолетнего заключения в Сирии. Все они являются гражданками Австралии. Полиция сообщила об аресте 53-летней Кавсар Аббас и 31-летней Зейнаб Ахмед по прибытии в Мельбурн, а 32-летняя Джанаи Сафар была арестована после посадки в Сиднее. Четвертая женщина в группе, включающей девять детей, не была арестована.
Группа стала предметом ожесточенных политических дебатов в Австралии: правительство заявило, что не окажет им помощи в возвращении. Дети, в возрасте от шести до подросткового, получат психологическую поддержку и будут оценены на предмет возможной радикализации.
Австралия — одна из стран, пытающихся решить проблему возвращения граждан и их детей из Сирии после уничтожения так называемого халифата ИГ в 2019 году. По данным правозащитных групп, десятки тысяч иностранцев, большинство из которых несовершеннолетние, содержатся в опасных для жизни условиях в лагерях ИГ по всей Сирии.
Прибывшая в Мельбурн группа содержалась в лагере аль-Родж с 2019 года. В нее входят Кавсар Аббас, ее взрослая дочь Зейнаб Ахмед, еще одна дочь Захра Ахмед и их восемь детей. Кавсар Аббас замужем за Мохаммадом Ахмадом, который руководил благотворительной организацией, подозреваемой австралийской полицией в отправке денег ИГ.
Джанаи Сафар, прилетевшая в Сидней, была арестована вместе со своим девятилетним сыном, родившимся в Сирии. Она бывшая студентка-медсестра, уехавшая в Сирию в 2015 году и, по сообщениям, вышедшая замуж за бойца ИГ. Комиссар полиции Крисси Барратт подтвердила, что некоторые женщины будут арестованы и обвинены по статьям о терроризме и преступлениях против человечности.
Министр внутренних дел Тони Берк заявил, что правительство узнало о возвращении женщин в среду, когда были забронированы билеты. «Это люди, которые сделали ужасный выбор, присоединившись к опасной террористической организации и поместив своих детей в невыносимую ситуацию», — сказал он. Глава разведки Майк Бёрджесс отметил, что не «обеспокоен немедленно» возвращением группы, но они «получат наше внимание, как и ожидается».