Kubaning iqtisodiyoti pandemiyadan keyin qulab tushdi. Havanadagi Lisandra Botey va uning oilasi o'z uylarida o'tin bilan ovqat pishirayotganini aytmoqda. "Har kuni bir xil ochlik, bir xil qashshoqlik", deydi uning eri Brenei Hernández.
AQSh prezidenti Donald Trump Kuba uchun neft yetkazib beradigan har qanday davlatga tariflar qo'llash bilan tahdid qildi. Yanvar oyida AQSh qo'shinlari Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni quvib chiqarganidan beri, Kubaning asosiy neft manbai quridi.
Kuba iqtisodchisi Rikardo Torres: "Vashingtonning Kubaga nisbatan eski kitobi endi ishlamaydi. Trump o'yin qoidalarini o'zgartirmoqda". Trump "Kuba qulashga tayyor" deb e'lon qildi.
Yoqilg'i tangligi butun Kubada sezilmoqda. Havanada elektr uzilishlari kuniga 15 soatgacha davom etishi mumkin. Kasalxonalar qorong'ulikda, faqat favqulodda holatlar qabul qilinmoqda. Maktablar tez-tez yopiladi.
AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Kuba chegarachilari tomonidan AQSh ro'yxatidan o'tgan tezkor qayiqda to'rt kishi o'ldirilgan "juda g'ayrioddiy" voqea ustida tergov olib borayotganini aytdi.

Экономика Кубы находится в свободном падении после пандемии. Лизандра Ботей и её семья в Гаване говорят, что готовят пищу на дровах. "Каждый день один и тот же голод, та же нищета", - говорит её муж Бренеи Эрнандес.
Президент США Дональд Трамп пригрозил тарифами любой стране, поставляющей нефть на Кубу. С января, когда американские войска вынудили уйти президента Венесуэлы Николаса Мадуро, основной источник нефти для острова иссяк.
Кубинский экономист Рикардо Торрес заявил: "Старая стратегия Вашингтона в отношении Кубы больше не работает. Трамп меняет правила игры". Трамп объявил, что "Куба готова пасть".
Топливный кризис ощущается по всей Кубе. В Гаване отключения электроэнергии могут длиться до 15 часов в сутки. Больницы находятся в темноте, принимаются только экстренные случаи. Школы часто закрыты.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что США расследуют "крайне необычный" инцидент, в ходе которого кубинские пограничники застрелили четырёх человек на скоростном катере под американской регистрацией.