Kubaning iqtisodiyoti pandemiyadan keyin qulab tushdi. Havanadagi Lisandra Botey va uning oilasi o'z uylarida o'tin bilan ovqat pishirayotganini aytmoqda. "Har kuni bir xil ochlik, bir xil qashshoqlik", deydi uning eri Brenei Hernández.
AQSh prezidenti Donald Trump Kuba uchun neft yetkazib beradigan har qanday davlatga tariflar qo'llash bilan tahdid qildi. Yanvar oyida AQSh qo'shinlari Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni quvib chiqarganidan beri, Kubaning asosiy neft manbai quridi.
Kuba iqtisodchisi Rikardo Torres: "Vashingtonning Kubaga nisbatan eski kitobi endi ishlamaydi. Trump o'yin qoidalarini o'zgartirmoqda". Trump "Kuba qulashga tayyor" deb e'lon qildi.
Yoqilg'i tangligi butun Kubada sezilmoqda. Havanada elektr uzilishlari kuniga 15 soatgacha davom etishi mumkin. Kasalxonalar qorong'ulikda, faqat favqulodda holatlar qabul qilinmoqda. Maktablar tez-tez yopiladi.
AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Kuba chegarachilari tomonidan AQSh ro'yxatidan o'tgan tezkor qayiqda to'rt kishi o'ldirilgan "juda g'ayrioddiy" voqea ustida tergov olib borayotganini aytdi.

Cuba's economy has been in freefall since the pandemic. Lisandra Botey and her family in Havana say they cook with firewood at home. "Every day is the same hunger, the same misery", says her husband Brenei Hernández.
US President Donald Trump has threatened tariffs on any country sending oil to Cuba. Since January, when US troops forced out Venezuelan President Nicolás Maduro, the island's main oil supply has dried up.
Cuban economist Ricardo Torres stated: "Washington's old playbook on Cuba doesn't apply anymore. Trump is changing the rules of the game". Trump has declared that "Cuba is ready to fall".
The fuel crisis is being felt across Cuba. Blackouts in Havana can last up to 15 hours per day. Hospitals are in darkness with only emergency cases admitted. Schools are often shuttered.
US Secretary of State Marco Rubio said the US is investigating the "highly unusual" incident where Cuban border guards fatally shot four people on a US-registered speedboat.