O'zbekiston Afg'oniston va Pokiston o'rtasidagi chegara holatining keskinlashuvi haqida chuqur tashvish bildirib, tomonlarni zudlik bilan jangovar harakatlarni to'xtatishga chaqirdi, deb mamlakat Tashqi ishlar vazirligi bayon qildi.
"O'zbekiston Respublikasi Afg'oniston va Pokiston o'rtasidagi chegara holatining keskinlashuvi haqida chuqur tashvish bildiradi. O'zbekiston tomonlarni zudlik bilan o't ochishni to'xtatishga, maksimal cheklanganlik ko'rsatishga va keskinlikning yanada kuchayishiga yo'l qo'ymaslikka chaqiradi", - deb bayonotda aytilgan.
Barcha kelib chiqadigan nizolar faqat tinch, siyosiy-diplomatik vositalar orqali, o'zaro hurmat, davlatlarning suvereniteti va hududiy yaxlitligi tamoyillari asosida hal qilinishi kerak, deb vazirlik qo'shimcha qildi.
Ilgari Pokiston mudofaa vaziri Xavaja Asif Afg'onistondagi Tolibon harakati hukumatiga qarshi ochiq urush boshlanganligini e'lon qilgan edi. Keskinlashuv Kobul va Qandahorga havo hujumlari, shuningdek, tomonlarning bir-birini terrorizmni qo'llab-quvvatlashda ayblashlari fonida yuz berdi. Ikkala tomonga ko'ra, o'nlab odamlar halok bo'ldi va bir qator pozitsiyalar yo'qotildi.
O'z navbatida Afg'oniston oliy rahbari matbuot kotibi Zabihulloh Mujohid Pokiston harbiy ob'ektlariga qarshi keng ko'lamli qasos operatsiyasi boshlanganligini e'lon qildi. Uning so'zlariga ko'ra, bu harakatlar Kobul, Qandahar va mamlakatning boshqa viloyatlariga qilingan havo hujumlariga javob bo'ldi.

Узбекистан выразил глубокую обеспокоенность в связи с обострением ситуации на границе между Афганистаном и Пакистаном и призвал стороны немедленно прекратить боевые действия, заявило Министерство иностранных дел страны.
"Республика Узбекистан выражает глубокую обеспокоенность в связи с обострением ситуации на границе между Афганистаном и Пакистаном. Узбекистан призывает стороны к немедленному прекращению огня, проявлению максимальной сдержанности и недопущению дальнейшей эскалации напряженности", - говорится в заявлении.
Все возникающие разногласия должны решаться исключительно мирными, политико-дипломатическими средствами на основе принципов взаимного уважения, суверенитета и территориальной целостности государств, добавили в ведомстве.
Ранее министр обороны Пакистана Хаваджа Асиф заявил о начале открытой войны с правительством движения Талибан в Афганистане. Обострение произошло на фоне авиаударов по Кабулу и Кандагару, а также взаимных обвинений сторон в поддержке терроризма. По данным обеих сторон, речь идет о десятках погибших и потере ряда позиций.
В свою очередь пресс-секретарь верховного лидера Афганистана Забиулла Моджахед объявил о начале масштабной операции возмездия против военных объектов Пакистана. По его словам, эти действия стали ответом на авиационные удары по Кабулу, Кандагару и другим провинциям страны.