Kiyevga qilgan safari chog‘ida Ablakwa ukrainalik rasmiylarga tayangan holda, 2022-yildan beri taxminan 272 ganalik urushga jalb qilinganini aytdi. U bu raqamlarni "depressiv va qo‘rqinchli" deb ta’riflab, Gana "bu yurakni ezuvchi statistikaga ko‘z yummasligi kerak" dedi.
Ganaliklarning qaysi tomonda jang qilgani haqida gapirmagan bo‘lsa-da, Ukraina tashqi ishlar vaziri chorshanba kuni Afrikadan 36 mamlakatdan 1700 dan ortiq odam Rossiya tomonida jang qilish uchun yollanganini aytdi.
55 ganalik – bu Ukraina-Rossiya urushida rasmiy tasdiqlangan bitta Afrika mamlakatidan eng yuqori halok bo‘lganlar soni.
Ablakwa halok bo‘lganlar soni "faqat raqamlar emas, ular inson hayotini, ko‘plab ganalik oilalarning umidini va bizning millatimizni ifodalaydi" dedi.
U Gana hukumati "qora tarmoq noqonuniy yollash sxemalarini kuzatish va yo‘q qilish" hamda mamlakat yoshlarini urushga tortilishining oldini olish uchun keng qamrovli ommaviy axborot kampaniyalarini boshlashga sodiqligini bildirdi.
"Bu bizning urushimiz emas va biz yoshlarimizni boshqalar uchun inson qalqoni bo‘lishiga yo‘l qo‘ya olmaymiz" deb qo‘shimcha qildi.
Chorshanba kuni Gana tashqi ishlar vaziri Prezident Volodimir Zelenskiydan Rossiya tomonida jang qilgan ikki ganalik harbiy asirlarni ozod qilishni so‘radi.
U ularni "manipulyatsiya, dezinformatsiya, noto‘g‘ri ma’lumot, jinoyatchilik tarmoqlari qurboni" deb atadi.
Ukraina rasmiylari Rossiya tomonida jang qilgan har qanday odam dushman jangchisi sifatida qaralishini va yagona xavfsiz chiqish yo‘li taslim bo‘lib, harbiy asir sifatida muomala qilinishini takroran ogohlantirgan.

Не менее 55 граждан Ганы погибли, сражаясь в войне на Украине, а двое других в настоящее время содержатся в качестве военнопленных, заявил министр иностранных дел Ганы Сэмюэл Окудзето Аблаква.
Во время визита в Киев Аблаква сообщил, что, по данным украинских властей, с 2022 года около 272 ганцев были вовлечены в конфликт. Он назвал эти цифры "удручающими и пугающими", заявив, что Гана "не может закрывать глаза на эту душераздирающую статистику".
Аблаква не уточнил, на чьей стороне сражались ганцы, но министр иностранных дел Украины в среду заявил, что более 1700 человек из 36 африканских стран были завербованы для борьбы на стороне России.
55 ганцев — это наибольшее число жертв из одной африканской страны, официально подтвержденное в войне России с Украиной.
Аблаква заявил, что цифры потерь — "не просто числа, они представляют человеческие жизни, надежды многих ганских семей и нашей нации".
Он сказал, что правительство Ганы стремится "отслеживать и ликвидировать все схемы незаконного найма в даркнете", а также запустить интенсивные кампании по информированию общественности, чтобы предотвратить вовлечение молодежи страны в конфликт.
"Это не наша война, и мы не можем позволить нашей молодежи стать живым щитом для других", — добавил он.
В среду министр иностранных дел Ганы призвал президента Владимира Зеленского освободить двух ганских военнопленных, захваченных при сражении на стороне России.
Он назвал их "жертвами манипуляций, дезинформации, недостоверной информации, криминальных сетей по торговле людьми".
Украинские официальные лица неоднократно предупреждали, что любой, сражающийся за Россию, будет рассматриваться как вражеский комбатант, и единственный безопасный выход — сдаться и быть обработанным как военнопленный.