Vazirning so‘zlariga ko‘ra, bu qarorga Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev tomonidan berilgan ko‘rsatma asos bo‘lgan. Ushbu qaror doirasida Ozarbayjonning Tehron shahridagi elchixonasi va Tabriz shahridagi bosh konsulligi evakuatsiya qilinadi.
Bayramov ta'kidladiki, prezident dron hujumidan keyin zarur ko‘rsatmalar bergan, shundan so‘ng diplomatik choralar ko‘rilgan. U Ozarbayjonning xavfsizlik choralari har doim yuqori darajada saqlanayotganini ta'kidladi.
Vazir qo‘shimcha qilib, xavflarning oshishi va yaqin atrofda harbiy harakatlar olib borilayotgan sharoitda qurolli kuchlarning jangovar tayyorgarlik darajasi oshirilganligini, shu sababli tegishli buyruqlar berilganligini aytdi.
Bayramovning so‘zlariga ko‘ra, Boku shuningdek, Eron tomonidan hodisa bo‘yicha tergov natijalarini kutmoqda. "Eronning va'dasiga muvofiq, biz tergov natijalarini kutamiz va shunga asoslanib qarorlar qabul qilinadi va tegishli choralar ko‘riladi", dedi vazir.

Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции в Баку с министром иностранных дел Молдовы Михаем Попшоем заявил, что страна приняла решение об эвакуации дипломатических представительств в Иране.
По словам главы МИД, соответствующее поручение дал президент Азербайджана Ильхам Алиев. В рамках этого решения будут эвакуированы посольство Азербайджана в Тегеране и генеральное консульство в Тебризе.
Байрамов отметил, что накануне президент дал необходимые указания в связи с атакой беспилотника, после чего были предприняты дипломатические шаги. Он подчеркнул, что меры безопасности Азербайджана всегда поддерживаются на высоком уровне.
Министр добавил, что в условиях роста рисков и ведения военных действий в непосредственной близости повышается уровень боевой готовности вооруженных сил, в связи с чем были даны соответствующие распоряжения.
По его словам, Баку также ожидает результатов расследования инцидента со стороны Ирана. «В соответствии с обещанием Ирана мы дождемся результатов расследования, и исходя из этого будут приняты решения и предприняты соответствующие шаги», — заявил Байрамов.