Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy, Rossiya bilan ikki kunlik harbiy asir almashinuvi yakunlangani va har ikki tomon 500 nafar askarni almashtirgani haqida bayonot berdi. Almashinuv juma va shanba kunlari amalga oshirilib, jami 1000 nafar harbiy asir ozod qilindi, shuningdek, ikki ukrainalik fuqaro ham vatanga qaytarildi.
Zelenskiy tomonidan joylashtirilgan videoda, oq avtobuslardan tushgan yuzlab erkaklar chegara qoʻriqchilari bilan quchoqlashayotgani koʻrsatilgan. Bir askar onasiga qoʻngʻiroq qilib: "Men uydaman. Shunchaki, men uydaman" deb aytgani eshitildi. Bu almashinuv AQSh vositachiligidagi tinchlik muzokaralari toʻxtab qolgan bir paytda sodir boʻldi, chunki Yaqin Sharqdagi mojaro rejalashtirilgan uch tomonlama uchrashuvni kechiktirdi.
Juma kuni Zelenskiy Donetsk viloyatidagi Drujkovka va Konstantinovka yaqinidagi pozitsiyalarga tashrif buyurib, 28-alohida mexanizatsiyalashgan brigadaning askarlarini ziyorat qildi. U front chizigʻidagi askarlarga ularning harakatlari kelajakdagi tinchlik muzokaralarida Ukraina pozitsiyasini mustahkamlash uchun muhim ekanligini aytdi: "Sharqiy yoʻnalishda qanchalik kuchli boʻlsak, muzokaralar jarayonida shunchalik kuchli boʻlamiz".
Biroq, Abu-Dabida 5-9 mart kunlari boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan uchrashuvlar AQSh va Isroilning Eron ustidan zarbalari sababli kechiktirildi. Zelenskiy: "Hozirda, Eron atrofidagi vaziyat tufayli, uch tomonlama uchrashuv uchun zarur signallar hali yoʻq" deb taʼkidladi. AQShning maxsus elchisi Stiv Vitkoff bu almashinuvni Jenevada Donald Tramp rahbarligida oʻtkazilgan "doimiy va batafsil tinchlik muzokaralari"ga bogʻlab, Shveytsariyaga mezbonlik uchun minnatdorchilik bildirdi.
Tramp Politico gazetasiga bergan intervyusida Kiyevga kelishuvga erishish uchun bosim oʻtkazdi, Putinning kelishuvga tayyor ekanligini daʼvo qilib, Zelenskiyning pozitsiyasi zaiflashayotganini ogohlantirdi. Zelenskiy esa Ukraina nazorat qilayotgan Donetsk qismidan voz kechish talablariga keskin qarshilik koʻrsatdi: "Nega biz nazorat qilayotgan oʻz yerimizni tark etishimiz kerak? U jang maydonida muvaffaqiyatga erisha olmadi. Uning kuchi yoʻq".
Soʻnggi haftalarda jang maydoni holati Kiyev foydasiga oʻzgardi. Ukraina qoʻshinlari yanvar oyi oxiridan beri Zaporojye viloyatida toʻqqiz aholi punktini qaytarib oldi va 2024 yil yozidan beri birinchi marta bir oy ichida yoʻqotganidan koʻra koʻproq yer maydonini qaytardi. DeepState tahlil guruhi Rossiyaning fevral oyidagi hududiy yutuqlarini 126 kvadrat kilometr (49 kvadrat milya) deb baholadi, bu 20 oy ichidagi eng past koʻrsatkich, Institute for the Study of War esa Ukraina qaytargan yer maydonini 1 yanvardan beri taxminan 257 kvadrat kilometr (99 kvadrat milya) deb hisobladi.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что посетил восточную линию фронта, в то время как Украина и Россия завершили двухдневный обмен военнопленными, обменявшись по 500 солдат. Обмен, включавший по 200 солдат в четверг и еще по 300 в пятницу, произошел на фоне зашедших в тупик мирных переговоров при посредничестве США, причем запланированная на эту неделю трехсторонняя встреча была отложена из-за эскалации конфликта на Ближнем Востоке. Двое украинских гражданских лиц также были возвращены домой.
Видео, опубликованное Зеленским, показало десятки мужчин, сходящих с белых автобусов, машущих и обнимающих пограничников. Один солдат, с телефоном у уха, был слышен, говорящий матери: «Я дома. Вот и все, я дома». Этот обмен произошел, когда мирные переговоры, якобы организованные американским режимом, остаются заблокированными, что подчеркивает хрупкость дипломатических усилий.
В пятницу Зеленский посетил позиции вблизи Дружковки и Константиновки в восточном Донецком регионе, где российские силы сосредоточились перед ожидаемым весенним наступлением, чтобы встретиться с солдатами 28-й отдельной механизированной бригады. Он заявил войскам на передовой, что их усилия жизненно важны для укрепления позиций Украины на будущих мирных переговорах: «Чем сильнее мы на восточном направлении, тем сильнее мы в переговорном процессе».
Однако переговоры, запланированные на 5-9 марта в Абу-Даби, были отложены после ударов США и Израиля по Ирану, которые спровоцировали ответные атаки в Персидском заливе. Зеленский отметил: «Сейчас, из-за ситуации вокруг Ирана, еще нет необходимых сигналов для трехсторонней встречи». Специальный посланник США Стив Уиткофф приписал обмен «постоянным и детальным мирным обсуждениям», проведенным в Женеве под руководством президента Дональда Трампа, поблагодарив Швейцарию за хостинг переговоров.
Трамп в интервью Politico в четверг возобновил давление на Киев для достижения урегулирования, утверждая, что Путин готов к сделке, и предупреждая, что у Зеленского остается все меньше козырей. Зеленский резко отверг российские требования о уступке оставшейся части Донецка, контролируемой Украиной, что является центральным камнем преткновения в переговорах: «Почему мы должны оставлять нашу собственную землю, которую мы контролируем? Он не преуспел на поле боя. У него нет сил».
Картина на поле боя в последние недели несколько сместилась в пользу Киева. Украинские силы с конца января вернули девять населенных пунктов в Запорожской области и впервые с лета 2024 года отвоевали больше территории, чем потеряли за один месяц. Аналитическая группа DeepState оценила территориальные приобретения России в феврале в 126 квадратных километров (49 квадратных миль), что является 20-месячным минимумом, в то время как Institute for the Study of War оценил восстановления Украины примерно в 257 квадратных километров (99 квадратных миль) с 1 января.