Rossiyaning toʻliq miqyosdagi bosqinidan beri, Ukraina urushi yuqori texnologiyali mojaroga aylangan. Ukraina osmonida razvedka va hujum dronlari guruhi gʻuvillaydi, Qora dengizda esa insonsiz qayiqlar Rossiya harbiy-dengiz kuchlarini zaiflashtirgan. Endi esa, Ukraina yerda qurollangan robotlarni keng miqyosda joriy etish dasturini boshlagan.
Ukraina harbiy tilida “yerda robot tizimlari” deb ataladigan insonsiz yer transport vositalari (UGV) oʻz qadrini isbotlagan. Rossiya hujumlarini muvaffaqiyatli qaytargan va hatto dushman askarlarini asir olgan UGVlar haqida xabarlar bor. Ukraina va Rossiya oʻldiruvchi robotlari insonlar jang maydonida boʻlmagan holda toʻqnashgani aytiladi. Ukraina armiyasining K2 brigadasidan Oleksandr Afanasiev: “Robot urushlari allaqachon sodir boʻlmoqda”, deb taʼkidlaydi.
Ushbu robotlardan foydalanish usullaridan biri ularning ustiga Kalashnikov pulemyotlarini oʻrnatishdir. Afanasiev: “Ular piyoda askar chiqishdan qoʻrqadigan jang maydonida oʻt ochadi. Ammo UGV oʻz mavjudligini xavf ostiga qoʻyishdan xursand”, deydi. Uning bataloni, shuningdek, portlovchi moddalar bilan yuklangan, batareya bilan ishlaydigan kamikaze UGVlarni dushman pozitsiyalari va yashirin joylarini portlatish uchun ishlatgan.
Ushbu texnologiyalarning rivojlanishi zarurat bilan bogʻliq. Havodagi dronlar jang maydonida odamlar uchun cheksiz xavfli boʻlib, Ukraina “oʻldirish zonasi”ni aloqa chizigʻidan 20-25 kmgacha kengaytirgan. Afanasiev: “Ukraina robotlarni yoʻqotishga qodir, ammo jangga tayyor askarlarni yoʻqotishga mutlaqo qodir emas”, deb taʼkidlaydi. Ukraina armiyasi jiddiy odam kuchi tanqisligiga duch kelmoqda va yangi askarlarni yollash tobora qiyinlashmoqda.
Rossiya ham Kuryer kabi jangovar UGVlarni ishlab chiqmoqda. Rossiya ommaviy axborot vositalarining xabarlariga koʻra, u olov otish moslamasi, tanklarda boʻladigan ogʻir pulemyot bilan jihozlanishi va besh soat avtonom ishlashi mumkin. Rossiya armiyasi, shuningdek, Lyagushka (“Qurbaqa”) kamikaze transport vositalarini Ukraina pozitsiyalarini portlatish uchun ishlatgan.
Ukraina UGV ishlab chiqaruvchisi Devdroidning bosh direktori Yuriy Poritskiy: “Rossiya va Ukraina oʻldiruvchi robotlari oʻrtasidagi toʻqnashuvlar ularning soni va imkoniyatlari ortishi bilan vaqt masalasidir”, deydi. Uning kompaniyasi endi operator bilan aloqa uzilganda yer dronlari qaytishiga imkon beradigan tizim ustida ishlamoqda. Uzoq kelajakda, ular mashinalari avtonom ravishda joyga borishi, vazifasini bajarishi va maʼlum vaqtdan keyin bazaga qaytishi uchun dasturlashni istaydi.
Boshqa Ukraina UGV ishlab chiqaruvchisi Tencore 2025-yilda Ukraina armiyasi uchun 2000 dan ortiq UGV ishlab chiqargan. Uning direktori Maksim Vasilchenko 2026-yilda talabning 40 000 donagacha oshishini kutmoqda, ularning kamida 10-15% qurollar bilan jihozlangan boʻladi. Vasilchenko: “Hujum dronlari (UGV) muqarrar boʻladi, bunda hech qanday shubha yoʻq”, deb hisoblaydi. Uzoq kelajakda, u robotlar inson shaklida jang qilishini ishonadi: “Bu endi ilmiy fantastika boʻlmaydi”.

С начала полномасштабного вторжения России война в Украине превратилась в высокотехнологичный конфликт. Рои разведывательных и ударных дронов заполнили небо Украины, а беспилотные катера нанесли ущерб российскому флоту в Черном море. Теперь Украина запустила масштабную программу по развертыванию вооруженных роботов на земле.
Беспилотные наземные транспортные средства (БНТС), или наземные роботизированные системы, как их называют в украинской военной терминологии, уже доказали свою ценность. Поступали сообщения о том, что БНТС успешно отражали российские атаки и даже брали в плен вражеских солдат. Говорят, что украинские и российские боевые роботы даже сталкивались без присутствия людей на месте боя. Олександр Афанасьев из бригады K2 украинской армии заявляет: «Войны роботов уже происходят». Он командует батальоном БНТС, который, по его словам, является первым в мире.
Один из способов использования этих роботов — установка на них пулеметов Калашникова. Майор Афанасьев говорит: «Они открывают огонь на поле боя, куда пехотинец побоялся бы выйти. Но БНТС готов рисковать своим существованием». Его батальон также использовал начиненные взрывчаткой, работающие от батареи камикадзе-БНТС для подрыва вражеских позиций и укрытий. В отличие от воздушных дронов, они не издают звуков, предупреждающих врага о приближающемся ударе.
Развитие этих технологий обусловлено необходимостью. Воздушные дроны сделали присутствие людей на поле боя бесконечно более опасным, расширив так называемую «зону поражения» Украины до 20-25 км от линии соприкосновения. Афанасьев подчеркивает: «Украина может позволить себе потерять роботов, но она просто не может позволить себе потерять боеготовых солдат». Украинская армия сталкивается с серьезной нехваткой личного состава, и набор новых солдат взамен павших становится все более трудным.
Россия также разрабатывает боевые БНТС, такие как «Курьер». По сообщениям российских СМИ, он может быть оснащен огнеметом, тяжелым пулеметом, обычно устанавливаемым на танках, и способен работать автономно в течение пяти часов. Российская армия также использовала камикадзе-машины «Лягушка» для подрыва украинских позиций.
Генеральный директор украинского производителя БНТС Devdroid Юрий Порицкий говорит: «Столкновения между российскими и украинскими боевыми роботами на полях сражений в Украине — вопрос времени, учитывая их растущее количество и возможности». Его компания сейчас работает над системой, которая позволит наземным дронам возвращаться в случае потери связи с оператором. В будущем они хотят, чтобы их машины могли автономно перемещаться к месту назначения, выполнять задачу и возвращаться на базу.
Другой украинский производитель БНТС, Tencore, произвел более 2000 БНТС для украинской армии в 2025 году. Его директор Максим Васильченко ожидает, что спрос вырастет до около 40 000 единиц в 2026 году, из которых не менее 10-15% будут вооружены. Васильченко заявляет: «Ударные дроны [БНТС] станут незаменимыми, в этом нет сомнений». В дальнейшем он верит, что роботы будут вести бой в человеческой форме: «Это уже не будет научной фантастикой».