Ukraina tashqi ishlar vaziri Andriy Sibixa juma kuni kechqurun ijtimoiy tarmoq X hisobida xodimlar xavfsiz va Ukraina chegarasidan o‘tganini e’lon qildi. Sibixa Budapeshtni guruhni garovga olgani va pulni o‘g‘irlagani uchun aybladi. Vengriya soliq organi esa ularni pul yuvishda gumon qilib qamoqqa olganini va jinoiy ish yuritayotganini aytdi.
Vengriya hukumatining ma’lumotlariga ko‘ra, bu yilning o‘zida Vengriya hududidan Ukraina tomon 900 million AQSh dollari, 420 million yevro va 146 kilogramm oltin tashilgan. Polsha tashqi ishlar vaziri Radek Sikorski “ular pulni o‘g‘irlagan” deb ta’kidladi. Naqd pul va oltinning hozirgi holati noma’lum.
Vaqt Ukraina va Vengriya o‘rtasidagi munosabatlar Rossiyaning Ukrainaga to‘liq bosqini davrida keskinlashgan vaqtga to‘g‘ri keldi. Vengriya bosh vaziri Viktor Orban Rossiyaning eng yaqin ittifoqchisi sifatida tanilgan va Ukraina uchun 90 milliard yevrolik Yevropa Ittifoyi yordam paketini blokladi. Orban saylov kampaniyasining katta qismini Ukraina qarshi xabarlarga qaratgan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Orbanning yordam paketini bloklashi uchun tanqid qildi va juma kuni Drujba quvur o‘tkazgichi faqat to‘rt-olt haftadan keyin ishga tushirilishi mumkinligini aytdi. Zelenskiy shuningdek, agar Vengriya bosh vaziri Yevropa Ittifoqi mablag‘larini bloklasa, Ukraina qurolli kuchlari uning manzilini olishi kerakligi haqida ogohlantirdi, bu esa Yevropa Komissiyasi tomonidan qoralandi.

Налоговые органы венгерского правительства в четверг задержали семь сотрудников украинского государственного сберегательного банка Ощадбанк по подозрению в отмывании денег во время перевозки наличных и золота из Австрии в Украину. Из их транспортных средств было изъято 80 миллионов долларов США наличными и 9 килограммов золота.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибиха в пятницу вечером в социальной сети X объявил, что работники находятся в безопасности и пересекли украинскую границу. Сибиха обвинил Будапешт в захвате группы в заложники и краже денег. Венгерская налоговая служба заявила, что они были задержаны по подозрению в отмывании денег и что ведется уголовное производство.
По данным венгерских властей, только в этом году через территорию Венгрии в Украину было перевезено более 900 миллионов долларов США, 420 миллионов евро и 146 килограммов золотых слитков. Министр иностранных дел Польши Радек Сикорский заявил, что «они украли деньги». Текущее состояние наличных денег и золота остается неясным.
Инцидент произошел на фоне ухудшения отношений между Украиной и Венгрией во время полномасштабного вторжения России в Украину. Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, известный как ближайший союзник России в ЕС, заблокировал пакет помощи ЕС на 90 миллиардов евро для Украины. Орбан сосредоточил большую часть своей избирательной кампании на антиукраинских сообщениях.
Президент Украины Владимир Зеленский раскритиковал Орбана за блокировку пакета помощи и в четверг заявил, что нефтепровод «Дружба» может быть введен в эксплуатацию только через четыре-шесть недель. Зеленский также предупредил, что если премьер-министр Венгрии продолжит блокировать финансирование ЕС для Украины, то Вооруженные силы Украины получат его адрес, что было осуждено Европейской комиссией.